Zełenski: Gdy Ukraina upadnie, ci sami rosyjscy żołnierze dotrą do granic Litwy, Polski i innych członków NATO

W wywiadzie w pilnie strzeżonym budynku rządowym prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wezwał członków NATO do zamknięcia przestrzeni powietrznej i powstrzymania rosyjskich sił powietrznych, mówiąc, że byłby to środek ochronny, a nie pretekst do zaangażowania Sojuszu w wojnę z Rosją.

Gdy zbliżały się siły rosyjskie, Zełenski odmówił opuszczenia ukraińskiej stolicy i powiedział, że Ukraina zażąda prawnie wiążących gwarancji, jeśli NATO zamknie drzwi dla członkostwa Ukrainy w Sojuszu. Zełenski wyraził to we wspólnym wywiadzie z Reutersem i CNN.

„Wtedy to właśnie do nas dotarło. W ten sposób kraje NATO nie będą zaangażowane w wojnę. To prawda, że ​​wojna pociągała wszystkich, ale to nie była sprawa Ukrainy, tylko Rosji. wojna już trwa. I wszyscy myślą, że wkrótce się skończy. Kilka razy rozmawiałem z prezydentem Bidenem i jestem bardzo wdzięczny za wszystkie możliwości i pomoc, ale mnie nie słyszeli Powiedziałem im, że Ukraina będzie walczyć, będzie walczyć trudniej niż ktokolwiek inny, ale my sami przeciwko Rosji nie będziemy w stanie się oprzeć. Kiedy mówię Rosja, nie mówię o ludziach. Mówię o ich armii, ich przywództwie, bo jest ich dużo. Rosjanie, którzy nas wspierają. Spójrzcie na place, na których stoją. Ważne jest, aby zrozumieć, że gdy Ukraina upadnie, te same wojska dotrą do granic członków NATO: Litwy uanie, Polska i inne. Pojawi się ten sam problem – testy odbędą się ponownie, bo będą prowokacje – powiedział prezydent Ukrainy.

Podczas rozmowy poinformowano, że rosyjski pocisk uderzył w wieżę telewizyjną w pobliżu Pomnika Holokaustu w stolicy Ukrainy. Co najmniej pięć osób zginęło.

Ukraina otrzymała już dostawy broni od członków NATO w celu przeciwdziałania inwazji wojskowej sił rosyjskich na dużą skalę, która rozpoczęła się w zeszłym tygodniu. Zachód nałożył miażdżące sankcje na rosyjską gospodarkę.

Ale Zełenski żąda więcej od społeczności międzynarodowej, w tym zamknięcia przestrzeni powietrznej.

„Nie ma samolotów do latania i bombardowań, aby usiąść. Ci, którzy siedzą obok stołu, mają różne pozycje: jeden chce wywierać presję, drugi nie chce dojść do porozumienia. Jesteśmy gotowi do rozmowy, tak, ale co najmniej możesz zrobić, to przestać bombardować ludzi. Musisz powstrzymać bombardowanie, a potem usiądziemy do rozmowy” – powiedział Zełenski.

Zełenski powiedział również, że prezydent USA Joe Biden osobiście powiedział mu, że teraz nie jest czas na podjęcie takich działań. Ukraina lobbowała w NATO, by przyspieszyć członkostwo. Rosja zdecydowanie się temu sprzeciwia i jest to postrzegane jako jeden z powodów, dla których Moskwa rozpoczęła tę wojnę.

„Jesteśmy gotowi rozmawiać o gwarancjach bezpieczeństwa dla Ukrainy, ale to zależy od naszych partnerów. Nasi partnerzy, jeśli nie są gotowi na przyjęcie Ukrainy do NATO, jeśli nie są gotowi na przyjęcie Ukrainy do NATO, ponieważ Rosja nie chce, aby Ukraina być członkiem NATO, oni (partnerzy) muszą zapewnić Ukrainie wspólne gwarancje bezpieczeństwa. To znaczy, że zachowujemy naszą integralność terytorialną, nasze granice są chronione, mamy specjalne relacje z sąsiadami, jesteśmy całkowicie bezpieczni. te zabezpieczenia są legalne” – powiedział Zełenski.

Prezydent przebywał w Kijowie, by zmobilizować ludzi przeciwko rosyjskiej inwazji. Wojna trwa już siódmego dnia, a V. Zelensky publikuje filmy na portalach społecznościowych, zapewniając ludzi, że ani on, ani jego rodzina lub krewni nie opuścili miasta.

Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.