7 maja Zakład Orlen Lietuva Mazeikiai zostaje zamknięty na dwa miesiące z powodu remontu

Zdjęcie Władimira Iwanowo (VŽ)

Rafineria Możejki w Orlen Lietuvos, należąca do polskiego koncernu naftowego Orlen, będzie zamknięta przez prawie dwa miesiące od 7 maja – poinformowała w poniedziałek spółka BNS.

„Oczekuje się, że prace naprawcze rozpoczną się 7 maja i potrwają niecałe dwa miesiące. Niektóre urządzenia zostaną naprawione w krótszym czasie i będą gotowe do pracy po około 30 dniach” – powiedziała Kristina Gendvilė, rzeczniczka Orlen Lietuvos.

Te naprawy fabryczne są zwykle wykonywane co cztery lata. Ostatni raz miało to miejsce w 2018 roku. Według przedstawiciela Orlen Lietuvos, remonty w tym roku będą bardziej rozległe, bo oprócz zwykłych prac zmodernizowana zostanie linia produkcyjna krakingu katalitycznego.

„W trakcie remontu planowane jest najwięcej prac – modernizacja instalacji krakingu katalitycznego, a także przeglądy i naprawy urządzeń ciśnieniowych, pieców, urządzeń technologicznych, rurociągów, wymiana części urządzeń, katalizator” – powiedział K. Gendvilė. .

Michalas Rudnickis, prezes Orlen Lietuvos BNS, mówił wcześniej, że podczas remontu fabryki dostawy produktów do klientów spółki nie zostaną przerwane – zgromadzi ona wystarczające zapasy.

Według K. Gendvilė, wojna na Ukrainie – niestabilna sytuacja geopolityczna i gospodarcza w regionie nie dostosowała jeszcze prac remontowych.

„Przygotowania do remontu rozpoczęliśmy w 2020 roku. W fabryce mamy już materiały do ​​przeprowadzenia napraw. O ile dwa lata temu rozpoczęliśmy przygotowania do remontu, obecna sytuacja geopolityczna nie ma wpływu na naprawy” – powiedział BNS K. Gendvilė. .

Przedstawiciel Orlen Lietuvos odmówił podania wykonawców do naprawy zakładu.

„Nazwiska kontrahentów to poufne informacje biznesowe. Łącznie zawarto ponad 100 umów z firmami litewskimi i zagranicznymi na wykonanie różnych prac inspekcyjnych, mechanicznych, elektrycznych, automatyzacyjnych i budowlanych” – powiedział przedstawiciel fabryki.

W ubiegłym roku firma poinformowała, że ​​zakład będzie zatrudniał do 2000 osób dziennie podczas napraw i do 5000 w godzinach szczytu.

Orlen Lietuva wcześniej wskazywał, że budżet na remont wyniesie około 80 mln. EUR.

W latach 2022-2024 Orlen Lietuva zrealizuje największą inwestycję od 2006 roku, kiedy zakład został przejęty przez Orlen. Pod koniec października ubiegłego roku podpisała 641 mln. Kontrakt w EUR z brytyjską firmą Petrofac na modernizację rafinerii ropy naftowej.


Powielanie informacji agencji informacyjnej BNS w mediach i na stronach internetowych bez pisemnej zgody UAB BNS jest zabronione.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują – poinformujemy Cię osobistym biuletynem, gdy tylko zostaną wymienione w „Verslo žinios”, „Sodra”, Centrum Rejestracji itp. źródła.