Morawiecki: Decyzja Gazpromu – atak na Polskę

Mateusz Morawiecki, premier RP. Zdjęcie: Kacpero Pempelo (Reuters/Scanpix)

Premier Polski Mateusz Morawiecki powiedział w środę, że decyzja Rosji o odcięciu dostaw gazu była bezpośrednim atakiem na Polskę, ale powiedział, że jego kraj mu się nie ulegnie.

Morawiecki przemawiał po tym, jak polska państwowa spółka gazowa PGNiG potwierdziła, że ​​rosyjski działacz Gazprom całkowicie odciął dostawy gazu do Polski przez gazociąg Jamał-Europa.

Rosja nie tylko dokonała brutalnego upadku Ukrainy… ale także zaatakowała bezpieczeństwo energetyczne i żywnościowe całej Europy, powiedział Morawieckis prawodawcom.

To jest bezpośredni atak na Polskę… Zabierzemy te działa, przednie, żeby Polacy nie czuli się zaniepokojeni – precyzuje premier.

Dzięki naszym staraniom od jesieni Polska nie będzie potrzebować rosyjskiego gazu – powiedział.

Gazprom wcześniej zapowiedział wstrzymanie dostaw do Polski i Bułgarii, które są silnie uzależnione od rosyjskiego gazu, po tym, jak dwaj członkowie Unii Europejskiej odmówili zapłaty w rublach.

W odpowiedzi Unia Europejska ogłosiła w środę, że jest gotowa zawiesić dostawy rosyjskiego gazu do bloku 27 państw i zaplanowała skoordynowaną reakcję.

Decyzja Gazpromu to kolejna próba Rosji znudzenia nas gazem. Jesteśmy gotowi na taki scenariusz. Oczekujemy skoordynowanej odpowiedzi ze strony UE – powiedziała Ursula von der Leyen, szefowa Komisji Europejskiej.

UE nie zostanie porzucona. Nie baliśmy się Putina. Polska, Bułgaria i inne kraje docelowe otrzymają wsparcie – powiedziała na Twitterze przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola.

Dodał, że Parlament Europejski opowiada się za natychmiastowym paneuropejskim embargo na dostawy energii kontrolowane przez Kreml. Czas raz na zawsze zakończyć nasze uzależnienie od autokracji.

W tym czasie rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow odrzucił twierdzenia Bułgarii, Polski i UE, że redukcja gazu była złą konferencją prasową w środę, mówiąc, że Moskwa podjęła decyzję o bezprecedensowej życzliwości kraju.

Konieczność podyktowana była tym, że zostaliśmy zablokowani i, według Rosjan, skradziliśmy dość potrzebną ilość towaru. Wszystko to zmusiło nas do przejścia na nowy system płatności, powiedział.

Nie ma wzmianki o żadnym z tych przypadków, wszystkie warunki tego nowego zostały ogłoszone kupującym na czas, powiedział D. Pieskow.


Powielanie informacji BNS w mediach jest zabronione w mediach i na stronach internetowych bez zgody UAB „BNS”.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują. źródła.