Globalna odpowiedź: Pentagon w końcu odrzuca plan „wysokiego ryzyka” przekazania polskich myśliwców

Światowe Forum Ekonomiczne (PEF) ogłosiło w środę, że zamraża stosunki z przedstawicielami Rosji i nie dopuści osób z listy sankcyjnej do udziału w corocznym spotkaniu elity politycznej, gospodarczej i biznesowej w Davos.

„Potępiając atak Rosji na Ukrainę, forum popiera nałożenie międzynarodowych sankcji i śledzi szybko zmieniającą się sytuację” – powiedział PEF w oświadczeniu przesłanym AFP.

„Dlatego forum zamraża wszelkie relacje z podmiotami rosyjskimi i nie będzie współpracować w prowadzeniu swoich działań, w tym corocznego spotkania w Davos, z jakąkolwiek osobą lub instytucją podlegającą sankcjom” – dodano w raporcie.

Raport został opublikowany po rosnącym oburzeniu międzynarodowym z powodu inwazji Rosji na Ukrainę. W rezultacie prawie 2,2 mln osób uciekło do sąsiednich krajów w ciągu dwóch tygodni. ludzie.

W odpowiedzi Zachód podjął działania dyscyplinarne wobec Rosji. Stany Zjednoczone zakazały importu ropy z Rosji, jednego z głównych źródeł dochodów Moskwy.

Coroczne spotkanie światowej elity politycznej, gospodarczej i biznesowej odbywa się zwykle w styczniu w idyllicznym szwajcarskim kurorcie narciarskim Davos, ale odbędzie się jeszcze w tym roku w dniach 22-26 maja z powodu pandemii koronawirusa.

„Dni kawioru minęły”

Na tym luksusowym wydarzeniu zwykle można zobaczyć czołowych rosyjskich polityków, biznesmenów i oligarchów.

Ale teraz „Dni szampana i kawioru w Davos minęły. A przynajmniej kawior” – pisze Politico.

Wśród tych, przeciwko którym Zachód nakłada sankcje w związku z inwazją na Ukrainę, jest sam prezydent Władimir Putin, który uczestniczył w kilku spotkaniach w Davos.

Politico zauważył, że Putin otrzymał zaproszenie do udziału w PEF rok po aneksji Półwyspu Krymskiego przez Rosję w 2014 roku, ale potem zdecydował się nie uczestniczyć w forum.

Klaus Schwab, założyciel i prezes wykonawczy forum, wyraził nadzieję, że nadchodzące wydarzenie może „pomóc w budowie mostów”.

W 2021 r., kiedy forum było wirtualne z powodu pandemii, a relacje między Moskwą a Zachodem już się pogarszały, Schwab w swoim przemówieniu wstępnym podkreślił, że „podstawowe” jest wysłuchanie wideorozmowy Putina.

„Nawet w czasach sporów, kontrowersji i protestów – a zwłaszcza w tych czasach – konstruktywny i uczciwy dialog w celu przezwyciężenia naszych wspólnych wyzwań jest lepszy niż izolacja i polaryzacja” – powiedział założyciel PEF.

Putin powiedział na forum 2021, że podpisana w ostatniej chwili umowa ze Stanami Zjednoczonymi dotycząca przedłużenia nowego traktatu o redukcji zbrojeń strategicznych (START) była „krokiem we właściwym kierunku”, aby zmniejszyć globalne napięcia.

W zeszłorocznym przemówieniu ostrzegł, że „spór się nasila”, zaledwie kilka dni po inwazji na Ukrainę Putin nakazał siłom swojego kraju zwiększenie gotowości nuklearnej,

„Niezdolność i niechęć do znalezienia realnych rozwiązań takich problemów w XX wieku doprowadziły do ​​katastrofy II wojny światowej” – powiedział w oświadczeniu na forum Davos w zeszłym roku.

„Oczywiście, tak palący globalny konflikt jest zasadniczo niemożliwy” – powiedział. „Dzielę z tym moje nadzieje, bo (wręcz przeciwnie) oznaczałoby to koniec ludzkości”.

Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.