Wojna na Ukrainie: Walka dotarła do centrum Mariupola w Polsce, aby złożyć wniosek o misję pokojową

Były doradca Kremla i były wicepremier Arkady Dworkowicz, jeden z niewielu rosyjskich urzędników krytykujących ofensywę wojskową Rosji na Ukrainie, zrezygnował w piątek z funkcji prezesa Fundacji Skołkowa.

Utworzona w 2010 roku Fundacja Skołkowa musi zdywersyfikować rosyjską gospodarkę, obecnie w dużej mierze opartą na ropie i gazie, zachęcać do start-upów i stworzyć rosyjską wersję Doliny Krzemowej pod Moskwą.

Reuters/Scanpix nuotr./Arkadijus Dvorkovičius

„Arkady Dworkowicz zdecydował się ustąpić ze stanowiska prezesa Fundacji Skołkowa i skupić się na rozwoju projektów edukacyjnych” – podała w piątek fundacja.

49-letni Dvorkovich przez wiele lat pracował dla rządu rosyjskiego i jest byłym doradcą Kremla. Zarządza funduszem od 2018 roku.

Nie powiedział, dlaczego przechodzi na emeryturę, ale pochwalił fundusz za wspieranie rozwoju „wielu udanych start-upów”.

„Skolkowo” [fondas] „Zawsze był w czołówce innowacji w Rosji, a dziś jestem pewien, że zrobi wszystko, co możliwe, aby pomóc naszemu krajowi zbudować konkurencyjną gospodarkę” – powiedział.

Igor Shuvalov, Prezes Zarządu Fundacji, zauważył, że A. Dworkowicz jest także szefem Międzynarodowej Federacji Szachowej (FIDE) i uważa, że ​​„w obecnych okolicznościach” nie jest możliwe piastowanie obu stanowisk.

Dworkowicz jest jednym z niewielu rosyjskich urzędników, którzy publicznie potępili wojnę, którą Moskwa nazywa „specjalną operacją wojskową” na Ukrainie.

W wywiadzie udzielonym w tym tygodniu amerykańskiemu magazynowi Mother Jones, Dworkovich powiedział: „Wojny to najgorsze rzeczy… w życiu.

– Myślę o ukraińskich cywilach – powiedział Dworkowicz.

Przewodzi też radzie nadzorczej Rosselchozbanku, jednego z największych rosyjskich banków.

W piątek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że on i bank muszą zdecydować o stanowisku Dworkowicza w Rosselchozbanku.

Andriej Turczak, wysoki rangą urzędnik rosyjskiej partii rządzącej, powiedział wcześniej, że Dorković powinien zostać zwolniony z Fundacji Skołkowa.

Oskarżył A. Dworkowicza o działanie „na korzyść wroga”.

W kluczowym przemówieniu w tym tygodniu rosyjski prezydent Władimir Putin bronił swojej taktyki na Ukrainie i potępił „narodowych zdrajców”. Powiedział, że kraj zostanie wzmocniony przez „naturalne i konieczne oczyszczenie społeczeństwa”.

Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.