G. Landsbergis: Kilka krajów zdecydowanie sprzeciwia się rosyjskiemu embargu na ropę

Gabrielius Landsbergis, Minister Spraw Zagranicznych Litwy. Zdjęcie: Judita Grigelyts (V)

W negocjacjach w sprawie rosyjskiego embarga na ropę niektóre kraje Unii Europejskiej muszą być otwarte na uprzedzenia – powiedział litewski minister spraw zagranicznych Gabrielius Landsbergis.

Jak dotąd mamy wiele uprzedzeń do kilku krajów, ale projekt pakietu eto przedstawiony przez Komisję zawiera propozycje dotyczące ropy. Można je usunąć kategorycznym wetem, ale negocjacje są w toku – powiedział w środę dziennikarzom szef litewskiej dyplomacji.

Nie wymienił, które kraje nie popierają takich sankcji wobec Rosji, które spadły na Ukrainie pod koniec lutego.

W ostatnim czasie jednak Węgry, które są szczególnie uzależnione od rosyjskiej energii, są główną przeszkodą w ujednoliceniu unijnej decyzji w sprawie nowego ograniczenia.

Mamy tylko jedną czerwoną linię dla bezpieczeństwa energetycznego Węgier, powiedział w tym tygodniu minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto.

Dodał, że Budapeszt nie może zdecydować się na sankcje naftowe lub gazowe.

Zdaniem dyplomaty rządy Niemiec, Austrii i Włoch również kwestionują sankcje.

Odmów dyplomatycznej uprzejmości

Prezydent Litwy Gitanas Nausda odbył się w środę w Kijowie. Odwiedza rozdartą wojną Ukrainę z prezydentami Polski, Łotwy i Estonii Andrzejem Dudą, Egilem Levitem i Alarem Kari.

Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier również planował wizytę w kraju, ale Kyjiv powiedział, że nadal jest to niepożądane.

Według Labdsberga Ukraina odmawia dyplomatycznych kurtuazów, ale w czasie wojny jest to zrozumiałe.

W stanie, w którym toczy się wojna z dziećmi, każdego dnia dzieci są maltretowane, kobiety są gwałcone, mogą sobie pozwolić na odmowę bycia uprzejmymi politykami, to zrozumiałe – powiedział minister.

Istnieje wiele skarg z powodu weta, pewnych przeszkód i przestojów. Tak to jest, dodał.

socjaldemokrata F.-W. Steinmeier, wieloletni minister spraw zagranicznych, od wielu lat ściślej współpracuje z Rosją, aby wesprzeć kontrowersyjny projekt gazociągu importowego Nord Stream 2, który obecnie został zablokowany przez agresję Kremla na Ukrainę.

Jednak niemiecki prezydent przyznał niedawno, że jego ustępstwo na rzecz rosyjskiego przywódcy Władimira Putina było złą polityką.


Powielanie informacji BNS w mediach jest zabronione w mediach i na stronach internetowych bez zgody UAB „BNS”.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują. źródła.