Zaktualizowana prognoza: konsekwencje wojny będą poważne dla Litwy

Inflacja na Litwie jest w tym roku dwucyfrowa, podobnie jak w Estonii, Czechach, Polsce i Rumunii. Tylko kilka bogatych w energię krajów Zatoki Perskiej i Afryki może w tym roku odnotować szybszy niż oczekiwano wzrost PKB.

Według międzynarodowej firmy zarządzającej ryzykiem Coface zakończenie wojny rosyjskiej na Ukrainie jest mało prawdopodobne w najbliższej przyszłości. Kilka negocjacji i pięć pakietów sankcji już wprowadzonych przez Unię Europejską (UE) (szósty jest nadal dyskutowany) nie przyspieszyło jeszcze porozumienia pokojowego, więc nie ma powodu, aby przewidywać szybkie zniesienie kar i powrót na front. – sytuacja wojenna. Oczekuje się, że zakłócenia w handlu i dostawach energii spowolnią wzrost PKB w większości krajów, a Coface obniża prognozę globalnego wzrostu o 1%. wskazać.

Według zaktualizowanych szacunków, gospodarki Rosji i Ukrainy zostaną najbardziej dotknięte wojną, przy wzroście PKB na poziomie co najmniej 5%. zwrotnica. Dla Rosji Coface dostarcza obecnie co najmniej 11%. p. Spowolnienie wzrostu PKB i ryzyko kraju jest oceniane wyjątkowo wysoko, a kilka tygodni temu otrzymało ocenę D. Szacuje się, że co najmniej 5 proc. p. Spowolni się również wzrost PKB Białorusi, a prognozy gospodarcze Ukrainy nie zostały jeszcze opublikowane.

Większość krajów zostanie dotknięta wojną i tylko Norwegia uniknie recesji w Europie

Według Coface, spośród krajów europejskich tylko Norwegia ma odczuć stabilność gospodarczą ze względu na rosnące zapotrzebowanie na krajowe surowce energetyczne. Inne kraje sprzyjające obecnej sytuacji to kraje Zatoki Perskiej Zjednoczonych Emiratów Arabskich (ZEA), Kuwejt, Bahrajn, Oman, Katar i Arabia Saudyjska. Oczekuje się, że gospodarki tych bogatych w energię krajów wzrosną o co najmniej 1%. p. szybciej niż oczekiwano przed rozpoczęciem wojny.

Grzegorz Sielewicz, główny ekonomista Coface na Europę Środkową i Wschodnią, mówi, że rosyjska wojna, zerwanie lub zerwanie stosunków handlowych i sankcje wobec agresora dotkną nie tylko większość krajów europejskich, ale także wiele innych. Niektórzy przystąpili do sankcji i rezygnują z rosyjskiego gazu i ropy, podczas gdy inni są uzależnieni od importu zbóż, które w przypadku ich upadku napotkałyby poważne trudności.

Setki milionów ludzi w Azji i Afryce są zagrożone głodem

Rosja, Ukraina i Białoruś są głównymi dostawcami surowców do wielu części świata, a obawy przed utratą ważnych produktów rolnych spowodowały, że ceny wzrosły do ​​historycznych maksimów na początku wojny, a ostatnio bardzo powoli spadały. tygodni. To napędza inflację, prowadząc do niższych dochodów i konsumpcji gospodarstw domowych, dokładniejszego planowania gospodarstwa domowego i większej oszczędności.

Według Coface niestabilność i niepewność ograniczą inwestycje i pomimo rekordowych rezerw gotówki sytuacja finansowa ludności gwałtownie się pogorszy. Gospodarki Europy Środkowo-Wschodniej ucierpią na zerwaniu bliskich relacji handlowych z Rosją, a kraje Europy Zachodniej na nadmiernej zależności energetycznej od Rosji, która wywołała wojnę.

Według wcześniejszych badań wiele krajów na świecie importuje pszenicę i inne zboża w 90-100%. Na przykład w krajach takich jak Singapur, Hongkong, Indonezja, Wietnam, Czad, Kenia, Lesotho, Malezja, Angola, Namibia i wiele innych, nawet do 90-100%. zboża są importowane, a jednym z głównych dostawców była Rosja i Ukraina. Setki milionów ludzi w Azji i Afryce może umrzeć z głodu z powodu zakłóceń w dostawach zboża.

Importowana inflacja stanie się teraz powszechnym zjawiskiem w światowej gospodarce

Chociaż negatywne skutki gospodarcze będą oddziaływać na regiony świata w różny sposób iw różnym czasie, żaden z nich nie będzie odporny na importowaną inflację, zakłócenia łańcucha dostaw i wynikające z tego spowolnienie w handlu między nimi. Aby zapobiec odpływowi kapitału i dewaluacji walut, krajowe banki centralne będą zmuszone do zaostrzenia polityki pieniężnej i podniesienia stóp procentowych. Coface podkreśla, że ​​wzrośnie również ryzyko niepokojów społecznych, zwłaszcza w krajach, które są bardziej uzależnione od importu żywności i których produkcja jest wysoce zintegrowana z globalnymi łańcuchami dostaw.

Zagrożenia tylko rosną i wciąż odczuwamy skutki pandemii

Według ekspertów Coface, zagrożenia dla światowej gospodarki tylko rosną. Ze względu na „politykę zerową” chińskiego rządu łańcuch dostaw będzie nadal osłabiany przez zakłócenia w łańcuchu dostaw, co z kolei tylko zwiększy inflację. Według ekonomistów inflacja na Litwie osiągnęła już 15,6%.

Oczekuje się, że gospodarcze konsekwencje wojny Rosji na Ukrainie będą najsilniejsze od 2022 roku. Część druga.

„Widać, że będą miały wpływ w 2022 roku. Tempo wzrostu PKB, ale jeszcze bardziej w 2023. i perspektywy na przyszłość. Innymi słowy, blizny będą głębokie, a konsekwencje ekonomiczne, nie mówiąc już o utracie życia, będzie odczuwalne przez lata po zakończeniu tej nowej wojny na ziemi europejskiej.Chociaż jest zbyt wcześnie, aby przewidzieć, jak i kiedy światowa gospodarka wybuduje się z jednego wstrząsu po drugim, musimy jasno zrozumieć, że świat się zmienił i nic nie będzie. już tak samo” – mówi G. Sielevičius.

Żadna część tej publikacji nie może być powielana bez pisemnej zgody firmy ELTA.

Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *