Zagraniczne teatry litewskie i polskie spotkają się na festiwalu w Wilnie

Już niedługo na scenach wileńskich teatrów publiczność będzie mogła zobaczyć spektakle ze Stanów Zjednoczonych, Anglii, Szkocji, Ukrainy, Niemiec, Litwy i Polski. Podczas tego festiwalu uczestnicy będą upamiętniać wyjątkową datę: 11 listopada, Święto Niepodległości Polski. To wyjątkowy dzień nie tylko dla Polaków w kraju, ale także dla Polaków za granicą.

Festiwal skupia polskie teatry amatorskie i profesjonalne działające w różnych krajach. „Wileńskie Spotkania Sceniczne Polskie” dają publiczności możliwość wzięcia udziału w występach artystów na różnych scenach Wilna i Wileńszczyzny, nawet na scenach historycznych, np. w „Teatrze Pohulianka” – obecnym starym teatrze wileńskim. Organizatorem festiwalu jest Teatr Polski „Studija” w Wilnie, który w tym roku uzyskał status profesjonalnej sztuki performatywnej.

Lilija Keizik, dyrektor artystyczna Wileńskiego Teatru Polskiego „Studija” oraz założycielka i dyrektor międzynarodowego festiwalu teatralnego „Wileńskie Spotkania Sceny Polskiej”, mówi: „To, co zacząłem w 1994 roku z małym zespołem, nie tylko przetrwało, ale i rozwinęło się. Widzimy teraz teatry, które nadal współpracują, tworząc i żyją prawdziwym duchem teatru. Żyjemy w XXI wieku, co jak widać nie jest łatwe. Ale cieszę się, że teatr nadal uczy literatury, historii i języka, a przede wszystkim, że pozostaje instytucją szlachetną i potrzebną. To jest dobre.”

Jeszcze koloryzację wydarzenia ubarwią inne wydarzenia związane z festiwalem: wieczory poetycko-muzyczne, wycieczki śladami wileńskiego teatru, warsztaty teatralne, wernisaż wystawy polskich akwarelistów.

Pierwsze „Spotkanie Sceny Polskiej w Wilnie” odbyło się w 1994 roku w stolicy Litwy. Do Wilna przybyły wojska z Cieszyna, Krakowa, Warszawy, Lwowa i Nowego Jorku. Wystąpiły także Litewski Rosyjski Teatr Dramatyczny i Teatr Polski w Wilnie. W całej historii festiwalu wzięło w nim udział ponad 160 uczestników z teatrów ze Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Austrii, Ukrainy, Czech, Polski, Kanady, Węgier, Rosji i Litwy.

W 11. edycji festiwalu wezmą udział: „Nasz Teatr” z Chicago (Stany Zjednoczone), Teatr J. Osterwosa z Lublina (Polska), „Fundacja Pomyslodalnia” (Polska), Związek Teatrów Polskich Poza Polską (Polska), Off Theatre Zigarre. (Niemcy), Polski Teatr Ludowy we Lwowie (Ukraina), Teatr Jerzego Cienciały w Vendryne (Czechy), Mirror Stage Theatre (Szkocja), Rafal Jackiewicz Quartet (Polska/Litwa), Stanley Łopuszyński i Dorota Sacewicz (Polska), Dorota Bacik i Remiego Juśkiewicza (Anglia), Teatru Polskiego w Wilnie (Litwa) i Związku Polskich Artystów Plastyków oddział w Krakowie. (Polska).

Oficjalne otwarcie festiwalu odbędzie się 9 listopada w Teatrze Pohulianka (obecny Wileński Stary Teatr), podczas którego goście będą mieli niepowtarzalną okazję zobaczyć słynnego litewskiego reżysera Jonasa Vaitkausa oraz Teatr Polski w Wilnie. Studija „gra” Nuit Helvera” s. I. Villqist. Spektakl będzie emitowany w języku polskim z litewskimi napisami.

Edwin Claye

„Praktykujący Twitter. Profesjonalny introwertyk. Hardkorowy znawca jedzenia. Miłośnik sieci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *