Polska i Ukraina porozumiały się w sprawie tranzytu zboża przez Litwę

Warszawa i Kijów ogłosiły we wtorek, że zgodziły się na przyspieszenie tranzytu ukraińskiego eksportu zboża przez Polskę do krajów trzecich: ładunek zostanie przewieziony przez Kłajpedę i sprawdzony w porcie.

To pierwszy krok w kierunku rozwiązania konfliktu między Ukrainą a Polską o zboże.

Umowa oznacza, że ​​ukraińskie zboże, przeznaczone głównie na rynki Afryki i Bliskiego Wschodu, będzie transportowane bezpośrednio przez Polskę, z pominięciem międzylądowań na granicy z Ukrainą.

„Od jutra zboże transportowane (na rynki światowe) tranzytem przez Litwę będzie sprawdzane w litewskim porcie, a nie na granicy polsko-ukraińskiej” – powiedział reporterom minister rolnictwa Robert Telus.

Jak zauważyło Polskie Radio, po wirtualnym spotkaniu we wtorek rano z ministrem polityki rolnej i żywności Ukrainy Mykołą Solskisem i ministrem rolnictwa Litwy Kęstučiusem Navickasem R. Telus stwierdził, że „dobrze było stworzyć ten tranzyt, stworzyć ten korytarz”. solidarności, którą my, podobnie jak Polska, stworzyliśmy w Europie”.

Oczekuje się, że ukraiński eksport zboża będzie przebiegał przez Unię Europejską, głównie do Afryki i na Bliski Wschód, ponieważ tradycyjne szlaki przez Morze Czarne są blokowane przez rosyjską inwazję.

Jednak w Europie Środkowej gromadzi się zboże z powodu problemów logistycznych, co powoduje spadek cen na rynkach lokalnych, co skłoniło kilka krajów do ogłoszenia embarga na import tymczasowo zatwierdzonego przez Brukselę.

15 września Polska, Węgry i Słowacja ogłosiły przedłużenie embarga, mimo że Komisja Europejska stwierdziła, że ​​ograniczenia powinny zostać zniesione.

Sprawa wywołała spór dyplomatyczny między sojusznikami, a Kijów złożył skargę do Światowej Organizacji Handlu (WTO).

W tym miesiącu w Polsce odbędą się wybory parlamentarne. Jego prawicowy rząd cieszy się dużym poparciem w regionach rolniczych i w trosce o ochronę polskich rolników wprowadził zakaz importu zbóż.

Najwyższy dyplomata Ukrainy Dmytro Kuleba powiedział wcześniej, że kwestia zboża zostanie ostatecznie rozwiązana, ale przestrzegł, że rosnące napięcie nie będzie miało długoterminowych konsekwencji.

Prezydent Litwy Gitanas Nausėda powiedział w zeszłym miesiącu, że Polska popiera litewską inicjatywę przeniesienia procedur eksportu ukraińskiego zboża z granicy ukraińsko-polskiej do Kłajpedy lub innych portów bałtyckich, ale jej realizacja wymaga czasu.

Ministrowie spraw zagranicznych, komunikacji i rolnictwa Gabrielius Landsbergis, Marius Skuodis i K. Navickas we wspólnym piśmie z lipca wezwali Komisję Europejską do wzmocnienia alternatywnego szlaku eksportu ukraińskiego zboża przez kraje bałtyckie.

Litwa zaproponowała trasę przez kraje bałtyckie, która ułatwiłaby transport i eksport ukraińskiego zboża – formalności celne, kontrole fitosanitarne i inne procedury mogłyby zostać przeniesione z granicy ukraińsko-polskiej do portów Unii Europejskiej, takich jak Kłajpeda.

Dena Huxleye

„Ekstremalny gracz. Popkulturowy ninja. Nie mogę pisać w rękawicach bokserskich. Bacon maven. Namiętny badacz sieci. Nieprzepraszający introwertyk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *