Litwa i Niemcy wzmacniają swoją politykę migracyjną

Minister spraw wewnętrznych Agnė Bilotaitė spotkała się w Berlinie z niemiecką minister spraw wewnętrznych i społeczności Nancy Faeser oraz szefem niemieckiej policji federalnej Dieterem Rommannem. Podczas spotkań omawiano sytuację geopolityczną, wyzwania związane z zarządzaniem migracjami, możliwości wzmocnienia współpracy dwustronnej w walce z nielegalnym handlem ludźmi.

Minister przedstawił działania Litwy mające na celu powstrzymanie napływu nielegalnej migracji i reakcję na inne zagrożenia związane ze zwiększonymi przepływami migracji zarobkowej.

„Niemcy są naszym strategicznym partnerem w dziedzinie obronności i bezpieczeństwa. Wyzwania związane z nielegalną imigracją czynią nas jeszcze silniejszymi sojusznikami. Dzięki ogromnym wysiłkom udało się opanować nielegalną migrację z Białorusi przez Litwę – litewska straż graniczna zablokowała prawie 22 tys. prób nielegalnego przedostania się przekraczają zewnętrzną granicę UE. Celem większości migrantów są Niemcy, więc oczywiste jest, że „Chroniąc naszą granicę, chronimy także Niemcy” – stwierdził minister.

Funkcjonariusze niemieckiej Policji Federalnej doceniają wysiłki Litwy i jej odpowiedzialne podejście do ochrony granic UE, a współpracę krajów UE w walce z nielegalną imigracją uważają za kwestię szczególnie ważną.

Niemcy są także skłonne zaostrzyć politykę imigracyjną, odchodząc od dotychczasowej polityki otwartych drzwi w związku ze zbyt dużą liczbą napływających uchodźców. Tylko w październiku do Niemiec przybyło 112 000 osób. nielegalni migranci, wzrost liczby przypadków nielegalnego transportu osób, przestępstwa z użyciem przemocy. Niemiecki rząd podjął ostatnio kroki mające na celu ułatwienie deportacji nielegalnych migrantów, ograniczenie ich swobody przemieszczania się i dokonywania płatności. Niemcy wraz z Polską, Czechami, Szwajcarią i Austrią również wprowadziły dodatkowe środki kontroli granicznej. Zmniejszyło to napływ nielegalnych migrantów z 700 do 250 przypadków dziennie.

Niemcy opowiadają się za wzmocnieniem ochrony zewnętrznych granic Europy, opowiadają się za ograniczeniem nielegalnej imigracji do Europy i wspierają reformę europejskiego systemu azylowego.

Minister A. Bilotaitė przedstawiła doświadczenia współpracy regionalnej zainicjowanej przez Litwę oraz działania mające na celu zarządzanie nielegalną imigracją. Forma współpracy Ministrów Spraw Wewnętrznych 6 państw regionu – Litwy, Estonii, Łotwy, Polski, Norwegii i Finlandii – zebrana z inicjatywy ministra, pozwala na szybką wymianę informacji i reakcję na instrumentalizowaną migrację z Rosji i Białoruś. .

Litwa zaostrza także walkę z nielegalnym handlem ludźmi: tylko w tym roku wszczęto 128 wstępnych dochodzeń. Legalna migracja zarobkowa stwarza nie mniej wyzwań. Liczba cudzoziemców mieszkających na Litwie przekroczyła limit 200 000. Tylko w tym roku na Litwę do pracy przyjechało 50 000 osób. obcokrajowcy, głównie z Białorusi, Uzbekistanu, Ukrainy, Kirgistanu, Tadżykistanu, Kazachstanu, Azerbejdżanu i Indii. Ponad 16 tys. obcokrajowców ma zakaz wjazdu na Litwę ze względu na zagrożenie bezpieczeństwa narodowego.

Zdaniem ministra, aby rozwiązać problem pracy, należy skuteczniej regulować przepływy migracyjne zarobkowe i nie lekceważyć zagrożeń dla bezpieczeństwa narodowego. W odpowiedzi na nadużywanie procedur werbowania cudzoziemców MSW proponuje dostosowanie polityki migracyjnej do zagrożeń czasu – planuje się zmniejszenie liczby ośrodków świadczenia usług obcych, wzmocnienie kontroli zatrudnienia cudzoziemców oraz warunków życia i pracy, a także wymogów związanych z integracją i znajomością języka urzędowego.

Aiken Duartep

"Namiętny zwolennik alkoholu. Przez całe życie ninja bekonu. Certyfikowany entuzjasta muzyki. Fanatyk sieci. Odkrywca. Nieuleczalny praktyk twittera."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *