W Polsce po zniesieniu podatku VAT na żywność sieci obniżają ceny

Zdjęcie: Omar Marques (Zuma Press/Scanpix)

W Polsce, po zniesieniu przez sześć miesięcy w lutym podatku od wartości dodanej (VAT) od produktów spożywczych, handlowcy zapowiadają obniżki cen produktów.

Ten środek zniesienia podatku VAT na żywność ma na celu kontrolę inflacji w kraju. Do tej pory żywność podlegała w Polsce 5% VAT. Oprócz artykułów spożywczych nowe rozwiązanie uzgodnione z Komisją Europejską wpłynie również na ceny paliw, które obniżą ich stawkę VAT z 23% do 8%, a także nawozów zwolnionych z VAT przez okres sześciu lat. miesięcy.

Premier Polski Mateusz Morawiecki, prezentując innowacje, zwrócił uwagę, że ceny niektórych produktów i paliw powinny odpowiednio spaść, a więc „portfele polskich pastorów”.

Jako pierwsze obniżki cen na swoje produkty ogłosiły niemieckie sieci tanich linii Lidl i Aldi, które posiadają duże sieci handlowe w Polsce. Lidl i Aldi ogłosiły obniżki cen na około 2000 produktów. Handlowcy nie podali szczegółowej listy produktów, ale powiedzieli, że wszystkie niezbędne produkty powinny być tańsze: mleko, masło, śmietana, chleb, jabłka, marchewki, ziemniaki, produkty fitosanitarne i inne. Nawiasem mówiąc, Lidl w Polsce odnotował, że cena koszyka dóbr podstawowych spadła w ciągu roku o 5,13%, mimo inflacji.

Handlowcy zwracają uwagę, że wciąż istnieje szereg czynników wpływających na ceny, w tym rosnące ceny energii: gaz, energia elektryczna, a także wyzwania w łańcuchach dostaw, umowy z dostawcami wpływające na ceny.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują – poinformujemy Cię osobistym biuletynem, gdy tylko zostaną wymienione w „Verslo žinios”, „Sodra”, Centrum Rejestracji itp. źródła.