Brytyjczycy wzywają do rozprawienia się z napastnikami – Respublika.lt

Zdjęcie 6

Brytyjska minister spraw zagranicznych Lisa Tras pokazuje, że jest przedstawicielką wolnego, cywilizowanego świata i nie boi się agresywnej rosyjskiej retoryki. EPA — fot. Elta

Sekretarz obrony Ben Wallace powiedział, że uwaga Trasha w głośnym przemówieniu jest zgodna z długoletnim stanowiskiem Zachodu od czasu inwazji Rosji na Półwysep Krymski w 2014 roku. „Wielokrotnie mówiliśmy, że Rosja musi opuścić suwerenne terytorium Ukrainy, więc to się nie zmieniło ”- powiedział Woles. Ukraina dokona inwazji na Krym. „

„Mogę z całą pewnością powiedzieć, że popieramy integralność suwerenności Ukrainy. Robiliśmy to cały czas. To oczywiście obejmuje Krym. Ale najpierw zostawmy Rosję, gdzie obecnie realizuje swoje plany inwazji”.

Przemawiając wczoraj do dyplomatów i liderów biznesu w Londynie, Tras powiedział, że Wielka Brytania podwaja swoje wsparcie wojskowe. „Pójdziemy dalej i szybciej, aby wyprzeć Rosję z całej Ukrainy” – powiedziała, wzywając zachodnich sojuszników do zwiększenia produkcji wojskowej, w tym czołgów i samolotów, aby pomóc Kijowowi.

Woles powtórzył, że wszystkie czołgi i samoloty w Wielkiej Brytanii nie trafią bezpośrednio na Ukrainę, ale „dostarczą” dostawy z czasów sowieckich wysyłane przez ludzi takich jak Polska, dodając, że pociski Brimstone dalekiego zasięgu mogą być wystrzeliwane na morzu, będą używane na powierzchni , ale Wielka Brytania planuje pomóc rakietom przeciwrakietowym. „Niezwykle ważne jest, aby ziarna, które dotyczą nas wszystkich, ceny żywności, zostały wywiezione z Ukrainy, aby Rosjanie nie mogli kontrolować Morza Czarnego” – powiedział.

Sekretarz obrony powiedział również, że Putin przygotowuje ważne ogłoszenie z okazji Dnia Zwycięstwa Rosji w II wojnie światowej 9 maja. „Jeśli chce jeszcze bardziej zmobilizować Rosjan, będzie musiał przyznać, że to wojna” – powiedział. . Putin nazywa wojnę „specjalną operacją wojskową”.

Nazwał Putina „etnicznym nacjonalistą”, który chce stać się „guzem rakowym” na Ukrainie. Zapytany, czy Putin mógłby rozszerzyć wojnę poza Ukrainę, Woles powiedział, że gospodarz Kremla zawsze miał takie ambicje, ponieważ był etnicznym nacjonalistą. „Oczywiście są inne rosyjskojęzyczne grupy, które uważa za to samo, co naziści w czasie II wojny światowej – że ci ludzie należą do nich” – powiedział sekretarz obrony.

Według niego Putin desperacko próbuje rozszerzyć wojnę na region naddniestrzański w Mołdawii.

„Nie znamy jeszcze szczegółów ataków w Naddniestrzu i tego, kto je zorganizował, ale jeśli to była Rosja, popełnili strategiczny błąd” – powiedział Woles.

Według niego Putin mógłby teraz próbować zjednoczyć zajęte terytoria Ukrainy i „stać się guzem rakowym na Ukrainie”. Dlatego Zachód musi pomóc Ukrainie odeprzeć armię rosyjską.

Kreml powiedział wczoraj, że dostawy broni z Zachodu na Ukrainę stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa europejskiego.

„Skłonność do pompowania broni, w tym ciężkiej, na Ukrainę jest aktem, który zagraża bezpieczeństwu kontynentu, powodując niestabilność” – wyjaśnił rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, jakby agresja własnej Rosji nie stanowiła zagrożenia dla nikogo… Sam Putin przedwczoraj groził wszystkim „piorunem”, gdyby ktokolwiek zaczął atakować terytoria nielegalnie zajęte przez Rosję.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wzywa do cięższego uzbrojenia, aby umożliwić Ukrainie zwiększenie siły ognia w odpieraniu rosyjskiej inwazji ze wschodu, ale alianci niechętnie angażują się w konflikt, który może przerodzić się w otwartą konfrontację wojskową między Moskwą a NATO.

Audrius BUTKEVIČIUS, sygnatariusz Aktu Niepodległości, komentuje:

Rozpoczęła się debata nad tym, co oznacza słowo „piorun”, niektórzy twierdzą, że uderzą w niego nowe rakiety Kinshal lub pociski manewrujące. Ale gdyby planował uderzenie bronią nuklearną, powiedziałby nie „piorun”, ale „destrukcyjny”… Oczywiście cała ta dyskusja pseudojęzykowa to czysty nonsens.

Oceniając potencjał Putina, oczywiście ma je. Błędem byłoby sądzić, że siły rosyjskie wyczerpały wszystkie rezerwy, o których często mówią ukraińscy eksperci i propagandyści. W tej chwili Rosja naprawdę utknęła w wojnie, a Putin jest w pułapce, co czyni ją wyjątkowo niebezpieczną. Czy to oznacza, że ​​powinieneś się bać i przestać walczyć na Ukrainie? Oczywiście nie. Ale groźby Rosji należy traktować bardzo poważnie. Jak zaobserwował dokładnie jeden stary Żyd, zapytano uczniów, jakie lekcje naród żydowski wyciągnął z Holokaustu: „Jeśli ktoś mówi, że chce cię zabić, uwierz w to…”

Czy słowa Putina nie przestraszą ludzi Zachodu i nie przestaną wspierać Ukrainy? Wśród tych ludzi z Zachodu pierwsze miejsce zajmują Brytyjczycy, a drugie miejsce Amerykanie. Ani jak ci, którzy się boją. Dla Brytyjczyków, jak dla Amerykanów, to walka o przyszłą architekturę świata. Przegranie tej wojny oznaczałoby, że te narody stopniowo odejdą w niebyt. Dlatego Brytyjczycy będą walczyć. O ile ich znam, będą walczyć z tą zdrową zimną wściekłością, która pomogła zbudować potężne imperium.

Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.