Flaga UE zostanie podniesiona w Wilnie w Dniu Europy, zabrzmią hymny Litwy, Ukrainy i UE – Respublika.lt

Wydarzenia poświęcone Dniu Europy i 18. rocznicy przystąpienia Litwy do Unii Europejskiej (UE), które przez cały weekend odbywały się na Placu Łukiskim w Wilnie, skupiały się na wspieraniu narodu ukraińskiego i jego walce o wartości europejskie.


×

1 zdjęcie

W Dniu Europy w Wilnie podniesie się flaga UE i zagrane zostaną hymny Litwy, Ukrainy i UE. EPA-Elta Zdjęcie

Wystawa „Ukraina: Wojna w Europie” zostanie otwarta na Placu Łukiskim w poniedziałek – Dzień Europy. Otworzy ją przewodnicząca Sejmu Viktorija Čmilytė-Nielsen. Na scenie głównej pojawią się zespoły ukraińskie, wezmą w nim udział artyści i rzemieślnicy oraz zostanie zorganizowana aukcja na rzecz Ukrainy. Ukraina, kandydat do członkostwa w UE, będzie mogła odkryć 150 metrów kwadratowych. metrów na mapie Europy.

O godzinie 11 żołnierze gwardii honorowej uroczyście podniosą flagę UE, zagrane zostaną hymny Litwy, Ukrainy i UE. Premier Ingrida Šimonytė i wiceminister spraw zagranicznych Raimundas Karoblis powitają uczestników. Z okazji zakończenia konferencji na temat przyszłości Europy i obchodów Europejskiego Roku Młodzieży premier będzie rozmawiał o przyszłości Europy z przedstawicielami młodzieży.

Rada Litewskich Organizacji Młodzieżowych zorganizuje dyskusję na temat Partnerstwa Wschodniego: „Litwa w obronie wolności i demokracji: dlaczego zależy nam na „poza naszym podwórkiem”?

W poniedziałek swoje działania zaprezentują również ambasady Armenii, Norwegii, Szwecji, Finlandii, Danii, Łotwy, Estonii, Mołdawii, Rumunii, Polski, Słowacji, Francji i Sacartwell. W ich namiotach będą różne zajęcia – quizy, gry narodowe, zbieranie datków na Ukrainę, prezentacja samych krajów.

W zapowiadanych przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydarzeniach Dni Europejskich wezmą udział także litewskie instytucje: ministerstwa, Służba Zatrudnienia, Czerwony Krzyż, Bank Żywności, Narodowe Centrum Zdrowia Publicznego i inne.

Subskrypcja gazet online

Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.