Trybunał w Strasburgu: Polska musi zapłacić 16 tys. euro za kobietę, której nie pozwolono przerwać ciąży

ETPC zdecydował, że państwo polskie musi zadośćuczynić tej kobiecie kwotę 15 000 dolarów. szkoda moralna w wysokości 1004 EUR i szkoda materialna w wysokości 1004 EUR.

W 14. tygodniu ciąży lekarze potwierdzili, że płód, który nosi, ma zespół Downa. W 2021 roku miała dokonać aborcji w jednym z warszawskich szpitali, jednak przerwanie ciąży zostało odwołane ze względu na reformę wymiaru sprawiedliwości po wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

Nie mogąc przerwać ciąży w Polsce, kobieta musiała udać się do prywatnej kliniki za granicą, w Holandii, i poddać się zabiegowi, który ją drogo kosztował. W tym czasie straciła także możliwość odczuwania wsparcia rodziny w Polsce i poniosła poważne konsekwencje psychologiczne – stwierdził ETPC.

W ten sposób, zgodnie z orzeczeniem Trybunału, Polska naruszyła w ten sposób art. 8 Konwencji, który mówi o prawie do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego.

Kamila Ferenc, przedstawicielka kobiety, która złożyła skargę i wiceprezes fundacji FEDERA na rzecz ochrony praw kobiet i planowania rodziny, oświadczyła podczas konferencji prasowej, że „ta decyzja może być punktem zwrotnym dla losów Polski. kobiety.”

Podkreśliła, że ​​to „kolejny argument za zmianą polskiego prawa” wśród innych argumentów, które każdy widzi na ulicach, takich jak polskie protesty społeczne, śmierć kolejnej kobiety w poradniach ginekologiczno-położniczych czy poparcie dla liberalizacji przepisów antypołożniczych. prawa aborcyjne. tylko rośnie.

„Scanpix”/fotografia AP/Protesty przeciwko zakazowi aborcji w Polsce

Jej zdaniem obowiązujące przepisy pozbawiają lekarzy prawa do decydowania, a kobiety „pozbawiane są poczucia bezpieczeństwa i ochrony zdrowia, skazane na poważną krzywdę psychiczną”.

K. Ferenc ma nadzieję, że nowy Sejm i nowy rząd przyniosą zmiany w tym obszarze.

„Jesteśmy usatysfakcjonowani decyzją sądu, ponieważ mamy nadzieję, że nikt nie znajdzie się w podobnej sytuacji, że będzie miał możliwość decydowania o swoim życiu i zdrowiu oraz że otrzyma odpowiednie wsparcie ze strony państwa polskiego „, oświadczył K. Ferenc.

22 października 2020 roku Trybunał Konstytucyjny pod przewodnictwem Julii Przyłębskiej orzekł, że tzw. przepis ustawy antyaborcyjnej z 1993 roku, który dopuszcza aborcję w przypadku poważnej i nieodwracalnej choroby płodu lub nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu, jest niezgodne z Konstytucją. Decyzja Trybunału Konstytucyjnego wywołała falę protestów w całym kraju.

Dena Huxleye

„Ekstremalny gracz. Popkulturowy ninja. Nie mogę pisać w rękawicach bokserskich. Bacon maven. Namiętny badacz sieci. Nieprzepraszający introwertyk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *