Upubliczniono informacje o patrolach polskich żołnierzy na granicy z Białorusią i oskarżeniach Łukaszenki pod adresem Litwy

Materiał wydany przez MON pokazuje polską straż graniczną naprawiającą Polaków i Odcinek białoruskiego ogrodzenia granicznego w okolicach Mielkina. Proces jest monitorowany przez białoruskie siły graniczne.

Polscy urzędnicy oskarżają białoruską straż graniczną o celowe niszczenie ogrodzenia granicznego i ułatwianie w ten sposób wjazdu migrantom, którzy utknęli na terytorium Unii Europejskiej.

Zdaniem przedstawiciela Wojska Polskiego, zwiększone bezpieczeństwo na granicy przyczynia się do desperacji migrantów, z których większość próbuje przebić się siłą, zwłaszcza dalej na południe, a pomagają im Białorusini, którzy dają im drogi przekroczyć płot.

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka, który zaprzecza oskarżeniom o spowodowanie kryzysu, wywiera presję na całą Unię Europejską, aw szczególności na Niemcy, aby przyjęły uchodźców. Blok polityczny kategorycznie się z tym nie zgadza.

Kryzys na granicy białoruskiej z udziałem tysięcy migrantów z Syrii, Iraku, Afganistanu i innych krajów, którzy chcą wjechać do Unii Europejskiej, trwa już ponad miesiąc.

Polska i Unia Europejska oskarżają prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenkę o nakłanianie migrantów do przyjazdu na Białoruś, a następnie nielegalnego przekraczania granicy. Podobno w ten sposób Mińsk miałby się zemścić za sankcje nałożone na kraj z powodu łamania praw człowieka.

Białoruś zaprzecza oskarżeniom i twierdzi, że kryzys humanitarny na granicy jest winą tylko Unii Europejskiej. Białoruski Państwowy Komitet Graniczny pokazał w poniedziałek nagranie wideo ciała leżącego w lesie.

Przedstawiciele komisji zapewniają, że jest to niezidentyfikowany migrant, który został wciągnięty do białoruskiego lasu z terytorium Litwy. Podczas spotkania z urzędnikami Ministerstwa Obrony prezydent Białorusi podkreślił, że nie jest to pierwsze zwłoki odkryte przez funkcjonariuszy straży granicznej.

Według agencji pomocowych w pobliżu granicy zginęło już co najmniej trzynaście osób. Migranci zmuszeni są znosić zimno, wilgoć, brak jedzenia, a nawet wody pitnej.

Edwin Claye

„Praktykujący Twitter. Profesjonalny introwertyk. Hardkorowy znawca jedzenia. Miłośnik sieci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *