„Latający Holender” po raz ostatni zawita do starej przystani w Kłajpedzie

W najbliższy piątek i sobotę publiczność Festiwalu w Kłajpedzie pożegna się z wyjątkową inscenizacją opery Ryszarda Wagnera „Latający Holender” w starej hangarze w Kłajpedzie i wraz z miłośnikami tej twórczości z odległych krajów powita statek widmo płynący do nowych portów.

W różnych krajach działają fankluby oper R.Wagnera, wagnerowie z zapałem podróżują po świecie, zbierając wrażenia z wybitnych produkcji oper tego kompozytora. W tym roku fani R. Wagnera pochodzą z Łotwy, Włoch, Niemiec, Danii, Belgii, Polski, Finlandii, Szwecji, Norwegii, Francji, Wielkiej Brytanii, USA United, Czech, Izraela, a nawet Panamy, Kataru i Tajwanu.

Otwarty na żywioły

Niemiecki kompozytor R. Wagner, sam w XIX wieku. który w latach czterdziestych odwiedził Kłajpedę i wyreżyserował Teatr Miejski w Kłajpedzie, stworzył operę „Latający Holender”, inspirowaną burzliwym Bałtykiem i jego nadmorskim krajobrazem. Nic więc dziwnego, że latem 2020 r., w rocznicę Kłajpedy 1 sierpnia, w starym hangarze na kłajpedzkich łodziach na brzegu Zalew Kuroński w naturalny sposób wtopił się w otoczenie, a spektakl zaczął przyciągać nie tylko publiczność krajową, ale także europejską. Ten specjalny pokaz w Kłajpedzie stworzyli dyrygent Modestas Pitrėnas, autor koncepcji i reżyser Dalius Abaris, reżyser Gediminas Šeduikis, scenograf Sigita Šimkūnaitė, kostiumograf i charakteryzator Sandra Straukaitė, choreograf Aurelijs Liškauskas, dyrektor chóru Vladimiras Konstantinov, projektant oświetlenia Stasiulisa.

Nawiedzony statek widmo – „Latający Holender” – który kilka lat temu (w dosłownym tego słowa znaczeniu) wpłynął do ładowni prawie stuletniej stoczni Pauliusa Lindenaua – oraz akcja operowa otwarta na żywioły natury zostały później wyemitowane jako nagranie w LRT oraz na międzynarodowej platformie operowej „OperaVision”. Prezentowano go więc nie tylko rodakom, którzy go jeszcze nie widzieli w Elinge lub mieszkającym za granicą, ale także publiczności w Europie, Ameryce, Afryce i innych krajach, na innych kontynentach.

Spektakl zaczął przyciągać nie tylko publiczność krajową, ale także europejską publiczność nadmorską.

Uzyskane uznanie

Rok 2021 był rokiem uznania i sukcesu „Latającego Holendra” z Kłajpedy. Opera została uznana za najlepsze przedstawienie roku w Kłajpedzie i zdobyła „Maskę Wdzięczności”, a reżyser, autor pomysłu na spektakl D. Abaris i tłumacz partii Dalando Tadas Girininkas zostali nagrodzeni . Złote krzyże sceniczne.

Nawet ci, którzy widzieli wiele przedstawień oper R. Wagnera, zgadzają się, że nie widzieli „Latającego Holendra” nad laguną w innych krajach. Prawdziwy statek „przepływający” wśród publiczności, tysiące litrów wody laguny spadającej z wysokiego rusztowania, akrobatyczne sztuczki na linach, światła, dym i efekty pirotechniczne, nawiedzająca muzyka R. Wagnera, z wyczuciem interpretowana przez solistów, chór i orkiestrę znad morza i brzmiące jak grane akustycznie w sali teatralnej – cóż może być piękniejszego i chwytliwego?

Zdjęcie pana Aleksy.

pożegnaj się z publicznością

Na tegorocznym Festiwalu w Kłajpedzie załoga „Latającego Holendra” po raz ostatni „zarzuci kotwicę” w starej przystani w Kłajpedzie. Podczas dwóch ostatnich występów publiczność ponownie usłyszy bas-baryton Almę Švilpę, która śpiewa w Niemczech, i powróci do rodzinnego miasta, by zagrać swoją ulubioną rolę – Holandię. W rolę Dalanda po raz pierwszy zaśpiewa solista Taras Shtonda z Ukrainy, ponownie w rolę jego córki Zenty wcieli się Sandra Janušaitė, a proszącą o jej względy Erikę zaśpiewa litewski Kristianas Benediktas (Vaidas Vyšniauskas). ), który śpiewa na najsłynniejszych scenach świata. Zaśpiewają również soliści KVMT Tadas Jakas, który zadebiutuje jako dyrygent opery, oraz Dalia Kužmarskytė, którą publiczność zapamięta z temperamentnej postaci Mari, niani Zenty. W spektaklu weźmie udział Orkiestra Symfoniczna KVMT pod dyrekcją pana Pitrėnasa, chór, zespoły baletowe i mimicy.

Festiwal zwieńczy koncert

Ostatnim punktem Festiwalu w Kłajpedzie będzie galowy koncert operowy poświęcony 35. rocznicy KVMT. Soliści teatralni Beata Ignatavičiūtė, Dalia Kužmarskytė, Rita Petrauskaitė, Mindaugas Rojus, Vilius Trakys oraz śpiewacy gościnnie K.Benediktas, T.Shtonda, A.Švilpa i Orkiestra Symfoniczna KVMT wykonają najpiękniejsze arie z oper, najpopularniejszych musicali i komedii , w taki czy inny sposób związany z historią spektakli teatralnych ostatnich dziesięcioleci. Dyrygentem będzie dyrygent teatralny Tomas Ambrozaitis.

Spektakle „Latającego Holendra” odbędą się w Boathouse tylko przez dwa wieczory – 5 i 6 sierpnia. od 21:30 czas trwania spektaklu wynosi około dwóch godzin. Tego samego dnia, 7 sierpnia, o 18:00 Galowy Koncert Operowy rozświetlą gwiazdy opery, które ozdobią sceny teatrów operowych nie tylko na Litwie, ale i na całym świecie.


Becket Edwardsone

„Ewangelista kulinarny. Miłośnik podróży. Namiętny gracz. Certyfikowany pisarz. Fan popkultury”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *