Południowokoreański gigant biznesowy zainteresowany litewskimi technologiami start-upowymi – oczekuje inwestycji

Podczas ubiegłotygodniowej oficjalnej wizyty MSZ w Republice Korei odbyły się spotkania dotyczące ewentualnej współpracy transgranicznej nie tylko między rządem, ale również między przedstawicielami biznesu.

Grupa SK, której obroty sięgają 140 miliardów euro, inwestuje w rozwiązania energetyczne na całym świecie. Litewska firma Inbalance Grid, która opracowuje rozwiązania inteligentnego ładowania samochodów elektrycznych, zainteresowała koreańskiego giganta biznesowego już latem ubiegłego roku. Wpływ na to miały również przekształcenia systemu energetycznego w Europie w wyniku wojny, która otworzyła możliwość stworzenia bardziej zaawansowanego i zrównoważonego ekosystemu energetycznego w regionie poprzez poszukiwanie alternatywnych rozwiązań.

Interesowały mnie technologie opracowywane na przyszłość

SK Group zarządza prawie 200 spółkami zależnymi na całym świecie. SK Signet w największym stopniu koncentruje się na wyposażaniu samochodów elektrycznych i stosowaniu swoich rozwiązań, według S. Stankausa był pod wrażeniem zdolności Litwinów do tworzenia wizjonerskich, ale jednocześnie opartych na danych rozwiązań.

„Mówimy, że stacja ładowania samochodów elektrycznych jest częścią Internetu Rzeczy. Dlatego tworzymy infrastrukturę, w której system zarządzania budynkiem, źródło energii i stacja nie działają osobno, ale komunikują się i wymieniają informacje, aby osiągnąć jak najwięcej optymalny wynik.

Kolejną umiejętnością, która zrobiła wrażenie na Koreańczykach, jest nasza zdolność do gromadzenia, analizowania danych i przewidywania wzorców. Stale analizując przyzwyczajenia naszych użytkowników, specyfikę sieci, rozwój rynku, możemy optymalizować procesy. Stworzone przez nas modele – kto dzieli się informacjami, kiedy i z kim – stają się podstawą inteligentnych decyzji” – ma nadzieję menedżer sieci Inbalance.

Jak informuje S. Stankaus, już planowana jest wizyta przedstawicieli grupy SK w wileńskiej sieci Inbalance, ale dobry początek to dopiero połowa sukcesu. Aby sfinalizować transakcję, trzeba będzie udowodnić wartość nie tylko startupu, ale całego kraju jako realnego partnera strategicznego.

„Planując inwestycje za granicą, zawsze bezpieczniej jest inwestować, gdy elektromobilność jest wspierana w kraju. Oznacza to, że istnieją mechanizmy finansowania, wspierane są prywatne inicjatywy i zachęca się operatorów nie tylko do budowy stacji, ale także do stosowania inteligentnych rozwiązań technologicznych, więc to, czy otrzymamy inwestycje, będzie zależało od polityki rządu dotyczącej rozwoju infrastruktury pojazdów elektrycznych.

Ważne jest również, aby zrozumieć, że te inwestycje nie są dokonywane jedna po drugiej. Gdyby Grupa SK zdecydowała się na partnerstwo z litewską firmą, byłoby to potwierdzeniem Litwy jako wiarygodnego rynku inwestycyjnego. Wraz z pojawieniem się na mapie dużych koreańskich firm, możliwości dla nas jako kraju high-tech stałyby się nieograniczone” – mówi S. Stankus.

Założona w 2019 roku firma Inbalance grid opracowuje inteligentne rozwiązania do ładowania samochodów elektrycznych i obsługuje sieć ponad 300 punktów ładowania samochodów elektrycznych na Litwie. Firma współpracuje z takimi markami jak „IKI Lietuva”, „SEB”, „Eika”, „Ozas”, „Darnu group”, „Maxima” i inne. Sieć niezbilansowania działa również na Łotwie iw Estonii, aw tym roku planowana jest ekspansja do Polski.

Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *