Nowy pakiet sankcji UE wobec Rosji to długo oczekiwana propozycja

Komisja Europejska, która przygotowuje sankcje wspólnotowe, przygotowuje dokument, który już w środę może zostać udostępniony 27 państwom członkowskim – poinformowali dyplomaci.

Kilku dyplomatów stwierdziło, że rosyjskie embargo na ropę stało się możliwe po zmianie stanowiska Niemiec, argumentując wcześniej, że środek ten zaszkodzi zbyt mocno ich gospodarce.

Szef polityki zagranicznej UE Josep Borrell powiedział, że Rosja nasiliła ataki na Ukrainę, twierdząc, że dalsze sankcje są „absolutnie konieczne”.

„Musimy wykorzystać nasze możliwości gospodarcze i finansowe, aby zmusić Rosję do zapłaty za to, co robi” – powiedział.

Według źródeł Komisja Europejska zaproponuje zakaz za 6-8 miesięcy, aby dać krajom czas na dywersyfikację.

Zakaz wymaga jednomyślnej aprobaty, a plan może się nie powieść, ponieważ embargo prawdopodobnie spotka się z silnym sprzeciwem Węgier ze względu na ich uzależnienie od rosyjskiej ropy i bliskie powiązania z Moskwą.

Jednak niemiecki nadawca publiczny ZDF poinformował w niedzielę, że Węgry, Austria i Słowacja postanowiły nie blokować potencjalnych ograniczeń w imporcie rosyjskiej ropy, powołując się na nieznane źródła europejskie.

Inne kraje również obawiają się, że zakaz rosyjskiej ropy może spowodować eskalację wojny z powodu wojny, która doprowadziła do znacznego wzrostu detalicznych cen paliw.

„Musimy bardzo uważnie obserwować reakcję rynku”, powiedział AFP urzędnik pod warunkiem zachowania anonimowości.

„Są rozwiązania i w końcu do nich dotrzemy, ale musimy być bardzo ostrożni” – powiedział.

„Niewielki wpływ”

Chociaż Rosja eksportuje dwie trzecie swojej ropy do UE, Stany Zjednoczone wyrażają wątpliwości co do całkowitego zakazu.

Sekretarz skarbu Jenet Yellen ostrzegła, że ​​może to mieć niewielki wpływ na Rosję, ponieważ ruch ten spowoduje wzrost cen pozostałego eksportu.

Ministrowie energetyki UE omówią ten środek podczas poniedziałkowych rozmów w Brukseli, ale nie podejmą decyzji.

Szósty pakiet sankcji uderzy również w największy bank komercyjny Rosji, Sbierbank, który zostanie usunięty z międzynarodowego systemu rozliczeń międzybankowych SWIFT.

UE zakazała już importu rosyjskiego węgla, ale Polska i kraje bałtyckie wezwały do ​​embarga na ropę.

Import gazu z Rosji pozostanie nienaruszony, a uzależnione od niego Niemcy obiecały zrezygnować z rosyjskiego gazu do połowy 2024 roku.

Zależność Europy od rosyjskiej energii stała się jej piętą achillesową, gdy zachodni sojusznicy próbują ukarać rosyjskiego prezydenta Władimira Putina za jego wojnę z Ukrainą.

Zabronione jest publikowanie, cytowanie lub w inny sposób powielanie informacji agencji informacyjnej BNS w mediach i Internecie bez pisemnej zgody UAB BNS.

Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *