Elektrociepłownia Wilno będzie działać dopiero pod koniec roku

Zdjęcie: Judita Grigelyts (V)

Ignitis Group buduje kotły na biopaliwo w elektrociepłowniach Wilno (VKJ) za 30 mln. Valmet, zwycięski fiński producent kotłów na biopaliwa Valmet, zorganizuje euro. Zakład pilotażowy ma rozpocząć działalność na początku przyszłego roku. Dotychczas zapowiadano, że zacznie działać do końca roku.

27 kwietnia podpisano z firmą umowę, zgodnie z którą Finowie wykonają dostawę, montaż i regulację kotłów na biopaliwa, systemów czyszczenia parą i ekonomizerów kondensacyjnych – informuje Ignitis Group.

Wybieramy tylko najważniejsze i krytyczne umowy dla projektu biopaliwa w Wilnie. Postaramy się zakończyć prace, gdy tylko nadejdzie sezon grzewczy, ale rozumiemy, że wojna na Ukrainie powoduje wykonawców – mówi w raporcie Mantas Burokas, dyrektor generalny VKJ.

Valmet przeszkoli również swój personel i przygotuje instrukcje. Zakład ma rozpocząć działalność w pierwszym kwartale przyszłego roku, powiedział rzecznik firmy.

Należy jednak pamiętać, że kryzys geopolityczny i wojna na Ukrainie wpływają na łańcuchy dostaw i prowadzą do projektów budowlanych w całej Europie – mówi Niina Ollikka, dyrektor ds. Odbudowy i konwersji kotłów w pionie energetycznym firmy Valmet.

Jesienią 2020 roku VKJ rozwiązało umowę z byłym głównym wykonawcą, największą polską firmą kotłową Rafak, w związku z restrukturyzacją związaną z niemożnością realizacji projektu. Następnie Ignitis Group ogłosiła konkursy dla odrębnych przedsiębiorców.

W listopadzie 2020 r. elektrownia zacznie dostarczać ciepło do odpadów komunalnych, około 160 tys. ton zostanie spalonych, a rocznie w budynkach i imprezach biopaliwowych będzie spalanych około 500 tys. ton biopaliw.

Oczekuje się, że po pełnej realizacji projektu VKJ łączna moc elektryczna wyniesie nieco ponad 90 megawatów (ok. 70 MW biomasy), a łączna moc wyniesie ok. 230 MW (ok. 170 MW biomasy).

Budowa imprezy biopaliwowej w Wilnie z elektrociepłowni opóźnia się od wielu lat. Ze względu na opóźnienia w budowie w stolicy 44% ciepła jest produkowane przez spalanie gazu, podczas gdy na Litwie średnio 75% jest produkowane z biopaliw.


Powielanie informacji BNS w mediach jest zabronione w mediach i na stronach internetowych bez zgody UAB „BNS”.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują. źródła.

Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *