Narodowa Galeria Sztuki prezentuje objazdową wystawę fotografii „Wojna na Ukrainie. 2022″

„Moje zdjęcia nie mogą powstrzymać wojny, ale mogą, bo fotografia dokumentalna jest świadectwem. Dobra fotografia dokumentalna pozostaje na długo i opowiada, jak rzeczy naprawdę się wydarzyły” – mówi fotograf Aleksander Gliadełow.

24 lutego 2022 r. o godzinie 5 rano życie wszystkich Ukraińców zmieniło się nieodwracalnie po pierwszej fali wybuchów. Podczas wojny zmieniają się priorytety, zmieniają się światopoglądy, wszystko się zmienia i każdy musi w jednej chwili wybrać określoną pozycję. Aleksander Gliadełow wybrał go na długo przed rozpoczęciem bombardowań – od 2014 roku fotografuje wojnę na Ukrainie, wybierając jako swoją broń aparat analogowy LEICA M6.

„Celem fotografa jest opowiadanie historii tym, którzy nie mogą już mówić. Kiedy 30 marca. Wojska rosyjskie wycofały się z miast i osiedli w rejonie kuczańskim obwodu kijowskiego (Irpin, Bucza, Hostomel, Borodianka itp.), a następnego dnia na spustoszone przez wroga tereny wkroczyły wojska ukraińskie i były świadkami ogromnego bólu i tragedii. Gliadelov zrobił tam setki zdjęć rozpadającej się przeszłości, ale wszystkie jego fotografie pokazują zarówno nadzieję, jak i możliwość powrotu do normalnego życia – pisze Katerina Kostenko, studentka Wydziału Historii i Teorii Sztuki Kijowskiej Narodowej Akademii Sztuki. Sztuki piękne. i Architektura. kontynuuje studia na Wydziale Historii i Teorii Sztuki Wileńskiej Akademii Sztuk Pięknych od marca 2022 roku.



Byki i spalona rosyjska zbroja. W drodze do Greater Dymerk, 2022

© Zdjęcie A. Gliadelov

Wystawa prezentowana przez NDG zadebiutowała już 14 maja. W Ucianie dla uczczenia honoru partyzantów, wojska i społeczeństwa. Wystawa będzie prezentowana w galerii przez krótki czas – tylko do 5 czerwca, a później będzie eksponowana w przestrzeni publicznej miast litewskich. Zwiedzanie wystawy w galerii jest bezpłatne.

A. Gliadelov (ur. 1965 w Legnicy) to ukraiński fotograf dokumentalny, jeden z najsłynniejszych przedstawicieli kultury ukraińskiej. Fotografię zaczął pod koniec lat 90., zdobywając kilka ważnych nagród artystycznych. Najważniejszymi twórczymi tematami są problemy społeczne i zdrowotne w społeczeństwie, kryzysy humanitarne, więzienia, bezdomność i konflikty zbrojne. A. Gliadelov pracował w Mołdawii, Górnym Karabachu, Czeczenii, a od 2014 roku fotografował na Ukrainie. Artysta współpracuje z wieloma międzynarodowymi organizacjami humanitarnymi, m.in. Lekarze bez Granic.

Surowo zabrania się wykorzystywania informacji opublikowanych przez DELFI na innych stronach internetowych, w mediach lub gdzie indziej, lub rozpowszechniania naszych materiałów w jakiejkolwiek formie bez zgody, a jeśli uzyskano zgodę, DELFI musi być podane jako źródło.

Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *