MON rozważy synchronizację zakupów wojskowych z Polską

Arvydas Anuauskas, minister badań i bezpieczeństwa. Zdjęcie: Judita Grigelyts (V)

Wilno i Varuva rozważą synchronizację zamówień wojskowych, w tym zamówień w dziedzinie obrony wybrzeża, powiedział litewski minister ds. badań i obrony Arvydas Anuauskas.

Powiedział to podczas wspólnej konferencji prasowej w Wilnie z polskim ministrem obrony Mariuszem Błaszczakiem w piątek.

(kup BNS) synchronizacja nie jest taka prosta. Staramy się zsynchronizować zakup ratowniczych systemów przeciwpożarowych z krajami bałtyckimi. Wiadomo, że rozmawialiśmy z ministrem o obszarach, w których możemy rozwijać nasze wspólne wysiłki, m.in. w dziedzinie obrony wybrzeża, myślę, że się nad tym zastanowimy – powiedział dziennikarzom A. Anuauskas.

Pan Błaszczak powiedział wówczas, że kupowanie przez Litwę polskich systemów obrony przeciwlotniczej od Pioruna byłoby trochę śmieszne.

Okazuje się, że broń jest bardzo skuteczna, używają jej Ukraińcy, jest przeznaczona do obrony przymusowej – powiedział polski minister.

Zaznaczył, że Varuva jest otwarta na synchronizację zakupów.

Możemy też koordynować zakup innej broni, jesteśmy bliskimi sąsiadami, więc korzystajmy z naszych sił zbrojnych używających takiej lub podobnej broni – powiedział Błaszczak.

Zagrożenie długoterminowe

A. Anuauskas powiedział, że Litwa i Polska widzą potrzebę wzmocnienia zdolności militarnych i żądają od Rosji odpowiedzialności za sprowokowanie wojny na Ukrainie.

Ministrowie poinformowali, że zgodzili się ściślej współpracować w zakresie cyberbezpieczeństwa, a także przekształcić NATO w siły międzynarodowe.

Polska i Litwa postrzegają Rosję jako długoterminowe zagrożenie – powiedział litewski minister.

Podczas spotkania A. Anuauskas i M. Błaszczak zobowiązali się do kontynuowania aktywnej współpracy w dziedzinie obronności.

Wolny świat musi zrobić wszystko, aby powstrzymać Rosję – powiedział polski minister.

Według niego pieniądze wydane na zakupy wojskowe nie są marnotrawstwem, ale inwestycją w bezpieczeństwo. Pan Błaszczak podkreślił również konieczność wzmocnienia sankcji wobec Rosji.

Sankcje te muszą być bardzo poważne, aby uniemożliwić Kremlowi odbudowę potencjału militarnego – powiedział.

Korytarz Suwałki

Polski minister powiedział, że w oparciu o aspiracje Finlandii do NATO wzmocni to państwa bałtyckie, bezpieczeństwo Polski, ograniczy agresywne działania Rosji i prawdopodobieństwo inwazji.

Polska jest gotowa do natychmiastowej ratyfikacji umowy między Finlandią a NATO – powiedział Błaszczak.

Zdaniem A. Anuauskasa, po przystąpieniu Finlandii do Sojuszu, współpraca Varuvy i Wilna w zakresie obrony korytarza Suvalk nie powinna ulec zmianie.

Jednak wraz z pogorszeniem sytuacji w całym regionie wschodnia flanka umacnia się pod względem bezpieczeństwa – powiedział.

Minister wyraził nadzieję, że członkostwo Finlandii zostanie ocenione podczas przygotowywania planów obrony nowej wschodniej flanki NATO.

Prezydent Finlandii Sauli Niinisto i premier Sanna Marin zaapelowali w czwartek o poparcie dla członkostwa w NATO, podkreślając, że członkostwo Finlandii w NATO wzmocni bezpieczeństwo kraju i rosnący sojusz obronny.


Powielanie informacji BNS w mediach jest zabronione w mediach i na stronach internetowych bez zgody UAB „BNS”.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują. źródła.