Pierwsza wizyta D. Grybauskaitė odbyła się w Szwecji, G. Nausėdy – w Polsce

Prezydent Litwy We wtorek Gitanas Nausėda wyjeżdża z pierwszą wizytą do Polskigdzie obiecują skupić się na kwestiach bezpieczeństwa.

Podczas wizyty zapoznawczej nie należy spodziewać się żadnych istotnych decyzji, ale nowy przywódca kraju będzie dążył do rozpoczęcia ustalania założeń swojej polityki zagranicznej.

Prezydencja twierdzi, że w Warszawie „duża uwaga zostanie poświęcona omówieniu sytuacji bezpieczeństwa w regionie i przygotowaniom do grudniowego spotkania przywódców NATO”.

Rola Polski jest dla Litwy niezwykle istotna we wzmacnianiu obrony powietrznej i zapewnieniu ochrony tzw. korytarza suwalskiego. Korytarz Suwalski to odcinek granicy między Litwą a Polską o szerokości około 100 km, który graniczy z Terytorium Krasnojarskim od zachodu i Białorusią od wschodu. W przypadku wojny jego zajęcie zamknęłoby drogę lądową dla sojuszników NATO do krajów bałtyckich.

G. Nausėda mówiła o znaczeniu stosunków z Polską w trakcie kampanii wyborczej. Można to wiązać ze znaczeniem Polski w litewskich projektach związanych z bezpieczeństwem, energią i transportem.

Przedstawiciele G. Nausėdy wskazali, że na spotkaniu powinny zostać omówione także kwestie niezależności energetycznej i infrastruktury transportowej, porozmawiają o przyszłości Partnerstwa Wschodniego i agendzie Unii Europejskiej.

Politolog Ramūnas Vilpišauskas uważa, że ​​dzięki tej wizycie nowy prezydent pokaże pewną różnicę w porównaniu z dyplomacją swojej poprzedniczki Dalii Grybauskaitė.

„G. Nausėda mówił o znaczeniu relacji z Polską w trakcie kampanii wyborczej. Można to wiązać ze znaczeniem Polski dla litewskich projektów w zakresie bezpieczeństwa, energetyki i transportu” – powiedział R. Vilpišauskas z BNS.

„Chcemy w ten sposób także pokazać, że chcemy powrócić do stanu stosunków między Litwą a Polską dziesięć lat temu – tzw. partnerstwa strategicznego. Jednocześnie pokazuje to też pewną różnicę w stosunku do polityki realizowanej przez D. Grybauskaitė, która skupiała się głównie na krajach nordyckich” – dodała politolog.

Dyplomaci uważają, że podczas spotkania Polska mogłaby zadać także pytania dotyczące sytuacji polskiej mniejszości narodowej na Litwie i poprosić Litwę o wsparcie w sporze z instytucjami Unii Europejskiej (UE) dotyczącym reformy sądownictwa.

G. Nausėda spotka się w Warszawie z prezydentem Andrzejem Dudą, premierem Mateuszem Marowieckim, liderem partii rządzącej Jarosławem Kaczyńskim i szefami parlamentów.

Prezydentowi będzie towarzyszyć jego żona, Pierwsza Dama Diana Nausėdiene. Razem z żoną polskiego prezydenta odwiedzi sportowców Olimpiad Specjalnych.

Prezydent Dalia Grybauskaitė swoją pierwszą wizytę w Szwecji złożyła 10 lat temu.

Aiken Duartep

"Namiętny zwolennik alkoholu. Przez całe życie ninja bekonu. Certyfikowany entuzjasta muzyki. Fanatyk sieci. Odkrywca. Nieuleczalny praktyk twittera."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *