„Latający Holender” po raz ostatni zawita do Kłajpedy

Fankluby oper R. Wagnera działają w różnych krajach, wagnerczycy entuzjastycznie podróżują do różnych krajów, zbierając wrażenia z wybitnych produkcji oper tego kompozytora. W tym roku jego fani z Łotwy, Włoch, Niemiec, Danii, Belgii, Polski, Finlandii, Szwecji, Norwegii, Francji, Wielkiej Brytanii, USA, Czech, Izraela, a nawet Panamy, Kataru i Tajwanu kupili bilety na „Latającego Holendra”!

Otwarty na żywioły „Latający Holender” to wyjątkowy widok

Niemiecki kompozytor Ryszard Wagner, sam w XIX wieku. który w latach czterdziestych odwiedził Kłajpedę i wyreżyserował Teatr Miejski w Kłajpedzie, stworzył operę „Latający Holender”, inspirowaną burzliwym Bałtykiem i jego nadmorskim krajobrazem.

Nic więc dziwnego, że latem 2020 roku inscenizacja operowa Państwowego Teatru Muzycznego w Kłajpedzie prezentowana z okazji rocznicy Kłajpedy (1 sierpnia) w starej łodzi w Kłajpedzie na brzegu Zalewu Kurońskiego w naturalny sposób wtopiła się w otoczenie , a spektakl zaczął przyciągać nad morze nie tylko publiczność krajową, ale i europejską.

Ten specjalny pokaz w Kłajpedzie stworzyli: dyrygent Modestas Pitrėnas, autor koncepcji i reżyser Dalius Abaris, reżyser Gediminas Šeduikis, scenograf Sigita Šimkūnaitė, kostiumograf i charakteryzator Sandra Straukaitė, choreograf Aurelijs Liškauskas, dyrektor chóru Vladimiras, projektant oświetlenia Konstanrius Andersen, .

Kilka lat temu (w dosłownym tego słowa znaczeniu) nawiedzony statek widmo – „Latający Holender” – wszedł na pochylnię prawie stuletniej stoczni Pauliusa Lindenaua, a akcja opery otworzyła się na żywioły natury był następnie emitowany w formie nagrania na antenach LRT oraz na międzynarodowej platformie operowej „OperaVision”.

Poznali go więc nie tylko rodacy, którzy go jeszcze nie widzieli w Elinge czy mieszkający za granicą, ale także publiczność w Europie, Ameryce, Afryce i na innych kontynentach. Większość widzów nagrania spektaklu chwaliła pomysł twórców i m.in. interesowała ich również lokalizacja Kłajpedy, ponieważ słyszeli nazwę nie tylko Litwy, ale także naszego miasta portowego. pierwszy raz.

Rok 2021 był rokiem uznania i sukcesu „Latającego Holendra” z Kłajpedy. Opera została uznana za najlepsze przedstawienie roku w Kłajpedzie i zdobyła „Maskę podziękowania”. Reżyser, autor pomysłu na produkcję Dalius Abaris oraz wykonawca partii Daland Tadas Girininkas otrzymali „Złote Krzyże Sceniczne”.

„Latający Holender” z Kłajpedy jest przedmiotem zainteresowania fanów R. Wagnera na całym świecie

Nawet ci, którzy widzieli wiele przedstawień oper R. Wagnera, zgadzają się, że nie widzieli „Latającego Holendra” nad laguną w innych krajach. Prawdziwy statek „przepływający” wśród publiczności, tysiące litrów wody laguny spadającej z wysokich rusztowań i akrobatyczne sztuczki na linach, światła, dym i efekty pirotechniczne, wreszcie nawiedzająca muzyka Wagnera, z wyczuciem interpretowana przez solistów, chór i orkiestrę regionu nadmorskiego i brzmiące jak grane akustycznie w sali teatralnej. Co może być piękniejszego i bardziej przyciągającego wzrok?

„Latający Holender” wkrótce pożegna litewską publiczność

Z niecierpliwością czekamy również na występy opery R. Wagnera, które odbędą się w programie tego festiwalu, zwłaszcza gdy dowiedzieliśmy się, że załoga „Latającego Holendra” po raz ostatni tego lata „zarzuci kotwicę”. stary hangar na łodzie w Kłajpedzie. W ostatnich dwóch występach ponownie zabrzmi śpiewający w Niemczech bas-baryton Alma Švilpa, który wróci do rodzinnego miasta, by zagrać swoją ulubioną rolę – Holandii.

W roli Dalando po raz pierwszy zaśpiewa solista Taras Shtonda z Ukrainy, rolę jego córki Zenty ponownie zagra solistka Sandra Janušaitė, a śpiewający na najsłynniejszych scenach świata Litwin Kristianas Benediktas (Vaidas Vyšniauskas) , zagra Erika, która zabiega o jego łaski. Zaśpiewają także soliści KVMT Tadas Jakas, który zadebiutuje jako dyrygent opery, oraz Dalia Kužmarskytė, którą publiczność pamięta jako pełną temperamentu nianię Mari. W spektaklu weźmie udział Orkiestra Symfoniczna Państwowego Teatru Muzycznego w Kłajpedzie pod dyrekcją Modesto Pitrėnasa, chór, zespoły baletowe i mimikry.

Spektakularny koncert na zakończenie festiwalu

Ostatnim punktem Festiwalu w Kłajpedzie będzie galowy koncert operowy poświęcony 35. rocznicy KVMT. Będziemy podziwiać najpiękniejsze arie z najpopularniejszych oper, operetek i musicali w wykonaniu solistów teatralnych Beaty Ignatavičiūtė, Dalii Kužmarskytė, Rity Petrauskaitė, Mindaugasa Rojausa, Viliasa Trakisa oraz śpiewaków gościnnych Kristiansa Benediktasa, Tarasa Sztondy (Ukraina i Alma) Orkiestra Symfoniczna Państwowego Teatru Muzycznego w Kłajpedzie, poniekąd związana z historią produkcji teatralnych ostatnich dziesięcioleci. Dyrygentem będzie dyrygent teatralny Tomas Ambrozaitis.

Spektakle „Latającego Holendra” odbędą się w Boathouse tylko przez dwa wieczory – 5 i 6 sierpnia. od 21:30 (czas trwania spektaklu ~2 godziny) Tamże, 7 sierpnia. 18:00 przygotowywana jest opera koniec koncert zabłyśnie gwiazdami opery, zdobiąc sceny teatrów operowych nie tylko na Litwie, ale i na całym świecie.

Surowo zabrania się wykorzystywania informacji publikowanych przez DELFI na innych stronach internetowych, w mediach lub gdzie indziej lub rozpowszechniania naszych materiałów w jakiejkolwiek formie bez zgody, a po uzyskaniu zgody konieczne jest podanie DELFI jako źródła.

Edwin Claye

„Praktykujący Twitter. Profesjonalny introwertyk. Hardkorowy znawca jedzenia. Miłośnik sieci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *