Ostrzeżenie przed możliwym boomem kradzieży samochodów: Czy wracamy do lat 90.?

Wraz z rozwojem systemów motoryzacyjnych złodzieje też nie śpią. Samochody wyposażone w systemy dostępu bezkluczykowego można ukraść w kilka sekund.

Kilka lat temu pokazano, jak za pomocą specjalnego urządzenia można zeskanować sygnał wysyłany przez pilota zamka samochodowego i tym samym ukraść samochód. Ale teraz nawet nie musisz tego robić, ponieważ maszyna opracowana w Bułgarii może zeskanować kod odblokowujący dowolny samochód, nawet bez kluczyka. Wywiad LNK z Vytautasem Lukoševičiusem, zastępcą dyrektora firmy Altas, dotyczy tego, czym jest ten system i jak chronić samochód.

– Kradzieże rosną. Obserwujemy to głównie w krajach ościennych – Polsce, Łotwie. Wydaje mi się, że boom lotniczy wkrótce nadejdzie również na Litwę.

– Kamery bezpieczeństwa w Wilnie zarejestrowały mężczyznę chodzącego po domu owiniętego w przewody elektryczne, a później kradnącego BMW. Jak mógłbyś dalej komentować poczynania mężczyzny?

– To popularny sposób na kradzież samochodów bez kluczyków. Osoba z przewodami wyszukuje kluczyk pozostawiony przy oknie lub drzwiach w domu, wzmacnia sygnał, podczas gdy jego druga partnerka stoi przy samochodzie i po otrzymaniu sygnału może swobodnie uruchomić samochód.

Pełny raport – w filmie LNK:


– Obserwuje się, że złodzieje wyprzedzają i poprawiają się szybciej niż producenci samochodów.

– Każdy wykonuje swoją pracę. Złodzieje nie śpią. Miesiąc temu otrzymaliśmy informacje od naszych polskich kolegów. Dziennikarskie śledztwo zostało przeprowadzone, kiedy polscy dziennikarze przebrani za złodziei pojechali do Bułgarii, aby kupić urządzenie, które staje się popularne w Europie i Ameryce. Jednak ten nowy system klonuje oryginalny kluczyk samochodowy. To bardzo proste.

– Co to za narzędzie? Co ona robi

– Z takim urządzeniem trzeba podejść do samochodu wyposażonego w system bezkluczykowy, czterokrotnie nacisnąć przycisk odblokowania, a on zeskanuje kod i wygeneruje kluczyk. Zajmuje to 10 minut. następnie, gdy samochód się zbliży, jest on odblokowany i gotowy do jazdy.

– Wiesz kto to zrobił? Gdzie je kupujesz?

– Polacy powiedzieli, że cena urządzenia w Bułgarii to 20 tys. Podobno to się opłaca, bo kupują.

– Czy Polacy zauważyli więcej kradzieży?

– TAk. Lexus jest bardzo skradziony. Bezkluczykowe systemy japońskich i koreańskich marek samochodów są łatwiejsze do obejścia i kradzieży niż BMW czy Mercedes.

– Czy wzrośnie liczba lotów na Litwie? Zwłaszcza, gdy Rosja stoi w obliczu sankcji i niedoborów?

– Wszystko jest możliwe. Możemy cofnąć się do lat dziewięćdziesiątych.

– Czy będziemy musieli wrócić do starych środków bezpieczeństwa?

– Wszystkie technologie się poprawiają, podobnie jak złodzieje. Stare kroki są im znane, więc im nie pomogą. Musisz iść dalej.

– Czy producenci samochodów rozwiążą ten problem?

– Nie całkiem. Obowiązkiem każdego właściciela jest ochrona swojej własności.


Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.