Y. Johansson: Ukraińcy, którzy wrócili do domu, mogą ponownie wrócić do UE

Dopóki trwa wojna z Rosją, Ukraińcy, którzy wrócili do domu, mogą w każdej chwili wrócić do Unii Europejskiej (UE) – powiedział we wtorek unijny komisarz do spraw wewnętrznych. „Zawsze jesteś mile widziany w UE” – powiedziała Ylva Johansson podczas wizyty w Kijowie, stolicy Ukrainy. „Zawsze będziemy przyjmować Ukraińców w trudnej sytuacji z otwartym sercem” – powiedziała.

Krótko po tym, jak Rosja dokonała inwazji na Ukrainę pod koniec lutego, 27 państw członkowskich UE zgodziło się zapewnić ochronę Ukraińcom uciekającym przed wojną szybko i bez przeszkód biurokratycznych. Na blok przyszły miliony Ukraińców, ale Y. Johansson powiedział, że widział długą kolejkę Ukraińców z dziećmi i bagażami, którzy chcieli wrócić do domu na stacji na granicy polsko-ukraińskiej. „Myślę, że to bardzo duża poprawa, że ​​tak wielu Ukraińców decyduje się wrócić do domu i odbudować Ukrainę” – powiedziała.

Według Y. Johanssona, status czasowej ochrony nie powinien już być stosowany do Ukraińców podróżujących na Ukrainę na pobyt stały. Ale dopóki wojna trwa, nikt nie może wiedzieć, jak długo potrwa ich stałe życie na Ukrainie, więc Ukraińcy mogą w każdej chwili wrócić do UE i ponownie zarejestrować się w celu uzyskania tymczasowej ochrony – powiedziała. Status tymczasowej ochrony pozwala Ukraińcom na swobodne przemieszczanie się i pracę w UE oraz daje im prawo do opieki zdrowotnej, mieszkania i edukacji dzieci.

Według agencji ONZ ds. uchodźców UNHCR już ponad 3,7 miliona osób ubiegało się o ten lub podobny status. Ukraińcy. Ponad sześć milionów ludzi uciekło z Ukrainy do innych krajów europejskich.

Zeskanowane zdjęcie

Dena Huxleye

„Ekstremalny gracz. Popkulturowy ninja. Nie mogę pisać w rękawicach bokserskich. Bacon maven. Namiętny badacz sieci. Nieprzepraszający introwertyk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.