Kanclerz SAM: Litwa mogła pomieścić do 400 ukraińskich żołnierzy i cywilów rannych w czasie wojny

Litwa mogłaby pomieścić w krajowych szpitalach do 400 rannych ukraińskich żołnierzy i cywilów, mówi kanclerz Ministerstwa Zdrowia (SAM).

„Według naszych obliczeń całkowity zasób to 400 łóżek. Ale tutaj mówimy o skupisku rannych, 14 szpitalach. Mamy więcej miejsc rehabilitacyjnych – do tysiąca” – powiedziała BNS Jurgita Grebenkovienė.

„Jest to zasób, który możemy wspierać w dowolnym momencie bez ograniczania zaplanowanych usług” – dodała.

Według kanclerz ranni Ukraińcy nie są jeszcze leczeni na Litwie.

Według J. Grebenkovienė Komisja Europejska zajmuje się relokacją ludności, która uciekła do krajów sąsiednich – zarówno rannych, jak i przewlekle chorych – do innych krajów Unii Europejskiej.

„Potrzeba podróży np. z Polski i Mołdawii nie jest duża, nie ma wielu pacjentów. Kilku pacjentów przenosi się do innych krajów” – powiedziała rzeczniczka SAT.

W tym czasie postępowanie z wojskami poza Ukrainą koordynowało NATO, które obecnie stara się ustanowić centralnie koordynowany proces ewakuacji rannych.

„Pracują nad tym procesem, współpracując z Komisją Europejską, zapewniając, że proces nie jest duplikowany” – powiedział J. Grebenkovienė.

Według niej utworzono grupę zadaniową medevac z personelu ministerstwa i Centrum ds. Nagłych Wypadków Zdrowotnych, która szkoli i koordynuje proces medevac. Później będzie koordynował faktyczny transport rannych na Litwę.


Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.