Blinken: od tego tygodnia amerykańscy dyplomaci będą stopniowo wracać na Ukrainę

Sekretarz stanu USA Antony Blinken i sekretarz obrony Lloyd Austin przybyli w niedzielę do Kijowa na spotkanie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Była to pierwsza wizyta wysokich rangą urzędników USA na Ukrainie od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na prozachodnie państwo 24 lutego. Odbywało się w wielu częściach świata z okazji prawosławnej Wielkanocy. Fakt amerykańskiej wizyty potwierdził się dopiero po opuszczeniu terytorium Ukrainy przez A. Blinkena i L. Austina.

Pan Blinken i Pan Austin wyrazili solidarność z Panem Zełenskim i zapowiedzieli stopniowy powrót dyplomatów amerykańskich na Ukrainę.

Zobowiązali się również, że Stany Zjednoczone dostarczą ponad 700 milionów dolarów. 648 milionów dolarów bezpośredniej i pośredniej pomocy wojskowej, w tym około 300 milionów dolarów na zakup niezbędnej broni.

Pieniądze trafią także do regionalnych sojuszników Ukrainy, którzy po wysłaniu broni do sąsiada muszą uzupełnić zapasy.

Blinken powiedział, że prezydent USA Joe Biden planuje w najbliższych dniach mianować obecnego ambasadora USA na Słowacji Bridget Brink jako nowego ambasadora w Kijowie, oficjalne stanowisko od 2019 roku.

Przyjaźń i partnerstwo między Ukrainą a Stanami Zjednoczonymi jest silniejsze niż kiedykolwiek.

Chociaż kilka krajów europejskich ponownie otworzyło swoje ambasady w Kijowie, amerykańscy dyplomaci będą stopniowo wracać, powiedział urzędnik Departamentu Stanu.

„Od początku wojny mamy zespół za granicą w Polsce” – powiedział dziennikarzom po polskiej stronie granicy Blinken-Austin.

„Od tego tygodnia członkowie tego zespołu będą mogli jeździć na jednodniowe wycieczki na Ukrainę” – powiedział. „W końcu znów zaczną pracować w Kijowie”.

Ukraińska prezydencja potwierdziła wcześniej doniesienia o niedzielnej wizycie Blinkena i Austina, a doradca Zełenskiego Oleksiy Arestovyčius powiedział w wywiadzie na YouTube, że „nie przybyliby, gdyby nie byli gotowi przekazać nam broni”.

Zełenski napisał również w niedzielę na Twitterze, że „przyjaźń i partnerstwo między Ukrainą a Stanami Zjednoczonymi jest silniejsze niż kiedykolwiek”.

Biden ogłosił w czwartek nowe 800 milionów dolarów. Program pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 736 milionów dolarów. Według prezydenta wsparcie to pomoże siłom kijowskim walczyć z armią rosyjską we wschodnim regionie Donbasu. Odkąd kadencja Bidena rozpoczęła się w styczniu ubiegłego roku, Stany Zjednoczone wniosły około 4 miliardów dolarów. dolarów pomocy wojskowej.

Szereg czołowych europejskich urzędników, w tym premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, odwiedziło Ukrainę przed wizytą Austina i Blinkena na Ukrainie.


Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.