8. Bieg Pamięci Zapomnianych Żołnierzy odbędzie się w Wilnie – Respublika.lt

1 zdjęcie

„Wilcze ślady”, fot. Aleksandras Savickis

Uczestnicy będą mogli wybrać jeden z dystansów – 1963 metry, 5 km lub 10 km. Uczestnicy wyścigu symbolicznie oddadzą hołd pamięci żołnierzy, dla których wojna nie zakończyła się w 1945 r. 8 maja i którzy nie chcieli i nie mogli zaakceptować narzuconego systemu państwowego i sowieckiej dominacji. Z narażeniem życia walczyli w nierównej walce o ideały, które były im bliskie i z których nie chcieli zrezygnować: wolność, sprawiedliwość, a przede wszystkim prawdziwą niezależność.

Tegoroczny bieg odbywa się również z okazji Międzynarodowego Dnia Bohaterów Walki z Totalitaryzmem (25 maja) z okazji upamiętnienia Prezydenta Miasta Witolda Pileckiego. Dorastając na Zarzeczu w Wilnie Pileckis zgłosił się na ochotnika do niemieckiego obozu zagłady Auschwitz. Tam utworzył ruch oporu i niósł światu zbrodnie popełnione przez Niemców. W 1947 został aresztowany przez UB, aw 1948 25 maja w demonstracyjnym procesie reżim komunistyczny skazał go na śmierć.

„Rosja prowadzi wojnę na naszej wschodniej granicy przez ponad dwa miesiące po tym, jak Rosja dokonała inwazji na Ukrainę. Patrząc na sytuację na Ukrainie widać, jak ważne jest edukowanie młodych ludzi, przypominanie im historii, którą niestety my Wspomnienie naszych bohaterów do młodzieży, w tym zapomnianych żołnierzy, kształtuje postawy patriotyczne, wolę postrzegania państwa jako wspólnego dobra, któremu chcemy i musimy służyć” – powiedziała ambasador RP na Litwie Urszula. Doroszewskiej.

Tegorocznemu wyścigowi towarzyszyć będzie również wystawa „Podziemie łączy / Połączenia podziemne”, prezentująca w obu językach historię polsko-litewskiego podziemia oraz współpracy polsko-litewskiej w okresie II wojny światowej i po niej. na Wschodzie” i wzbudziło duże zainteresowanie opinii publicznej.

Co roku bierze w nim udział kilkaset aktywnych osób, w tym wielu polskich uczniów, harcerzy, żołnierzy litewskich, wilnian w każdym wieku i gości miasta.

W tegorocznym wyścigu wystartuje wielokrotna mistrzyni Litwy Monika Elenska. Była najszybsza nie tylko wśród kobiet w zeszłym roku, ale także wśród wszystkich biegaczek na 10 km. Pani Elenska ukończyła polską szkołę 8 lat temu, więc idea imprezy jest jej bardzo bliska.

Od 20 do 22 maja br. można również wziąć udział w wirtualnym biegu na 5 lub 10 km z dowolnego zakątka Litwy.
Zwycięzcy wyścigów w każdej kategorii wiekowej otrzymają pamiątkowe puchary, a wszyscy uczestnicy, którzy dotrą do mety, pamiątkowe medale.

O Zapomnianych Żołnierzach

Wojna się nie skończyła (…). Nigdy nie zgodzimy się żyć w innym państwie, tylko w pełni suwerennym, niepodległym i sprawiedliwie zorganizowanym państwie polskim (…). Daję ci ostatnie polecenie. Kontynuujcie swoją pracę i działania w duchu odzyskania pełnej niepodległości państwa” – pisał w Niedźwiadku w 1945 r. ostatni dowódca Armii Krajowej Leopold Okulicki. Większość jego podwładnych wykonała polecenie dowódcy i nie złożyła broni jeszcze po zakończeniu II wojny światowej, walcząc o prawdziwie wolną ojczyznę.

W 1945 roku sytuacja w Polsce była trudna. Wraz z podpisaniem rezolucji konferencji w Teheranie, Jałcie i Poczdamie Europa zostaje podzielona na strefy wpływów. Od 1944 r. rząd polski nie jest już wybierany, jest zależny od Związku Sowieckiego. W 1947 r., zgodnie z uchwałami konferencji w Jałcie, wybory parlamentarne sfałszowano m.in. interwencją sowieckiej policji politycznej w NKWD.

Żołnierze podziemia postanowili przeciwstawić się uzbrojeniu nowego rządu. Nazywa się ich dziś „żołnierzami zapomnianymi”, ponieważ przed przywróceniem niepodległości Polski w 1989 r. PRL uznał ich działalność za zbrodniczą, a represje, jakich doznali, zwłaszcza w okresie stalinowskim, zostały uciszone. Pierwsze struktury zbrojne podziemia antykomunistycznego Jednak w 1943 r. największy opór zbrojny przeciwko sile miał miejsce w 1945 r. Szacuje się, że w różnych organizacjach podziemnych w powojennej Polsce działało ponad 200 tys. prawdziwie wolnych i demokratycznych wyborów.

Zapomniani żołnierze nie zginęli po prostu w walce. Wielu z nich trafiło do więzień, gdzie byli torturowani i zabijani. Wyroki zostały wydane z naruszeniem standardów demokratycznych. Część z nich została wywieziona do obozów sowieckich. Często byli ścigani za fałszywe oskarżenie ich o kolaborację z Niemcami, mimo że w czasie II wojny światowej aktywnie walczyli z hitlerowskim okupantem w strukturach państwa podziemnego.

Większość uczestników podziemia antykomunistycznego wyszła z ukrycia w lutym 1947 r. Wielu z nich musiało ukrywać się pod fałszywymi nazwiskami do końca PRL. Ostatni zapomniany żołnierz, Józef Franczak Laluś, zginął jesienią 1963 roku.

Ustaw przypomnienie w kalendarzu i zarejestruj się na wyścig już dziś: http://sportorenginiai.lt/registracija/67

Chcesz biegać wirtualnie? Wszystko czego potrzebujesz to:

1. Zarejestruj się: http://sportorenginiai.lt/registracija/67
2. Wypełnij wirtualny formularz rejestracji wyścigu: https://bit.ly/3J99DG3
3. 20-22 maja. przebiegnij 5 lub 10 km.
4. Odpraw się i zapisz swój czas i dystans w dowolnej aplikacji sportowej oraz udostępnij nam dane za pośrednictwem Facebooka: https://www.facebook.com/events/746249699747575

Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *