A Duda: rosyjskie koncerny energetyczne w rękach autorytarnego reżimu

Andrzej Duda, Prezydent RP. Zdjęcie: Judita Grigelyts (V)

Szkoda, że ​​w Europie jest państwo, które poddaje się energetycznym szlakom Rosji i dąży do utrzymywania relacji biznesowych z firmami, które stały się autorytarną władzą – powiedział Prezydent RP Andrzej Duda.

Przykro to mówić, ale są części państwa, głównie politycy, którzy wyznają zasadę robienia interesów jako biedni i że trzeba się na tym skupić, że interesy z Rosją są bardzo ważne, powiedział DRT w wywiad z LRT w czwartek.

Nie obchodzi ich, jak działa rząd rosyjski, mimo że po pierwsze jest to rząd autorytarny, a po drugie to tylko zbrodniarze wojenni. Muszą wreszcie zostać wymienieni i będą musieli iść do sądu karnego – powiedział polski przywódca.

Według niego, od wielu lat podejmowane są próby przedstawienia rosyjskich firm energetycznych w normalnych i efektywnych warunkach rynkowych, tak jak je rozumie świat.

Ale nie ma większego błędu, bo te firmy są w rękach autorytarnego reżimu, by rząd rosyjski mógł poszerzyć swoją ścieżkę, jego znaczenie gospodarcze dla niego jest drugorzędne, a często nawet trzecie – podkreślił A. Duda.

Przypomniał, że rosyjski koncern gazowy Gazprom prowadzi politykę udomowienia w Europie, wspierając kluby piłkarskie, mistrzostwa Europy i inne studnie sportowe.

Ale w rzeczywistości chcieli mieć monopol na rynku europejskim, budując rurociągi takie jak Nord Stream 1 i Nord Stream 2. Monopol, który pozwala na adnotacje, mówi.

Według Dudy, po tym, jak Niemcy zawiesiły projekt Nord Stream 2, zdywersyfikowały dostawy gazu do Polski poprzez kontrolę przepływów i dotarły do ​​Arabii Saudyjskiej, Rosja uświadomiła sobie problem i jego konsekwencje.

Zdała sobie sprawę, że jej ścieżka została zmieniona do stanu, który dbał o własne bezpieczeństwo i zapewniał bezpieczeństwo dostaw. Rezultatem jest obecna wojna. To całe podejście, powiedział pan Duda.

W czwartek polski prezydent wziął udział w ceremonii otwarcia gazociągu GIPL pod Wilnem z przywódcami Litwy i Łotwy Gitanasem Nausdą i Egilisem Levitsem. Po ponad dekadzie 500 milionów. Po kosztach projektu w euro, A. Duda zwrócił uwagę, że doprowadzi to do kilku rosyjskich zbrodni.


Powielanie informacji BNS w mediach jest zabronione w mediach i na stronach internetowych bez zgody UAB „BNS”.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują. źródła.