A. Bilotaitė: Konfiskata sankcjonowanych rosyjskich aktywów wymaga niekonwencjonalnych rozwiązań

Ze względu na sankcje Unii Europejskiej wobec Rosji i Białorusi należy szukać nietradycyjnych rozwiązań konfiskaty i wykorzystania zamrożonych na Litwie funduszy na rzecz Ukrainy – mówi minister spraw wewnętrznych Agnė Bilotaitė.

„Widać, że to, co dzieje się po stronie rosyjskiej przeciwko Ukrainie, jest nieuzasadnione i trwa niekonwencjonalna wojna. W tym przypadku również nasze środki muszą być niestandardowe” – powiedział w piątek minister z Kijowa.

Według niej nie ma jeszcze konkretnych decyzji, w jaki sposób zamrożone aktywa mogłyby zostać wykorzystane na rzecz Ukrainy w związku z sankcjami.

„Mamy różnego rodzaju rozważania, analizujemy sytuację, jak znaleźć sposób na skonfiskowanie sankcjonowanego mienia i wykorzystanie go do odbudowy Ukrainy. To było omawiane podczas spotkania na Ukrainie” – powiedziała A. Bilotaitė.

Według nich innych krajów szuka takich rozwiązań indywidualnie, ale także Unia Europejska jako całość.

„Wszystkie kraje UE obecnie szukają tych rozwiązań, nie ma doświadczenia ani precedensu. Wiem, że Polska też szuka drogi i myśli o środkach prawnych, ważna jest też jednolita decyzja UE” – mówiła A. Bilotaitė.

Jak podaje Financial Crime Investigation Service, kwota zamrożonych na Litwie środków finansowych podczas wdrażania unijnych sankcji wobec Rosji i Białorusi wynosi 22,6 mln LTL. euro.

Podczas wizyty A. Bilotaitė spotkał się ze swoim ukraińskim kolegą Denysem Monastyrskisem i omówił możliwość wysłania litewskich deminerów na Ukrainę, ponieważ rosyjscy żołnierze zostawiają dużo materiałów wybuchowych w ogarniętym wojną kraju.

„Prawie połowa obszaru może pozostać z szeroką gamą materiałów wybuchowych, jeden dzień wojny oznacza 30 dni roboczych dla saperów. Uzgodniliśmy, że będziemy szukać jeszcze więcej możliwości wysyłania badaczy i deminerów z Litwy na Ukrainę muszą zostać podjęte na szczeblu europejskim, aby sprzęt i ludzie o określonych umiejętnościach pojechali na Ukrainę i pomogli” – powiedziała A. Bilotaitė.

Pomoc udzielona Ukrainie przez litewski system spraw wewnętrznych wynosi już ponad 3 mln. euro.


Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.