Ładunek LNG z Polski do Polski został dostarczony do Kłajpedy
Zdjęcie Kłajpedy Nafta

Ładunek LNG zamówiony w polskiej grupie energetycznej PGNiG został dostarczony do terminalu skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Kłajpedzie ze Stanów Zjednoczonych.

Według Klaipedos Nafta (KN) gazowiec LNG Aristidis I przetransportował około 65 000 ton lub 150 000 metrów sześciennych ropy z amerykańskiego stanu Teksas do Kłajpedy. m LNG, który dostarczy konsumentom ok. 90 mln. Lwiątko. m gazu ziemnego.

„Wydarzenia tego tygodnia to rozpoczęcie pracy polsko-litewskiego interkonektora gazowego GIPL 1 maja, a dostawa pierwszego dużego ładunku PGNiG do terminalu LNG w Kłajpedzie w piątek to kamień milowy w historii niepodległości i bezpieczeństwa dostaw gazu na Litwie i w Polsce, jednocześnie jest to nowy początek integracji energetycznej krajów nadbałtyckich z resztą Europy – mamy większe możliwości dywersyfikacji i zabezpieczenia dostaw gazu ziemnego, zwłaszcza w obecne trudne warunki geopolityczne” – powiedział Darius Šilenskis, dyrektor generalny CN.

Gaz zamówiony przez Grupę PGNiG będzie dostarczany nie tylko na rynki Polski, ale także do innych krajów bałtyckich. Według KN część ładunku SkGD kupiła firma energetyczna Elenger.

PGNiG podpisało długoterminowe kontrakty z dostawcami w Katarze i Stanach Zjednoczonych na 12 mld USD. Lwiątko. m zaopatrzenie w gaz.

Aby zwiększyć swój potencjał na rynku LNG, polska firma obiecuje nabyć do końca tego roku trzy statki o pojemności około 160 tys. m3 LNG. M. Dwa z nich będą działać w połowie tego roku, a trzeci w 2022r.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują – poinformujemy Cię osobistym biuletynem, gdy tylko zostaną wymienione w „Verslo žinios”, „Sodra”, Centrum Rejestracji itp. źródła.