Zełenski: Ukraina powinna przyczynić się do inicjatywy europejskiej trojki

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. (AFP/Scanpix) zdjęcie

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w poniedziałek, że jego rozdarty wojną kraj powinien zostać członkiem europejskiej inicjatywy trojki.

V. Zelenskis wygłosił takie oświadczenie na spotkaniu inicjatywy regionalnej w Rydze, stolicy Łotwy, podała polska agencja informacyjna PAP.

Szef Ukraińskich Trzech Inicjatyw wezwał uczestników na spotkanie poprzez wideorozmowę w Kijowie.

Powinniśmy zaangażować się w inicjatywę Trio. Nie możemy zostać w tyle. Znajdźmy sposób, aby Ukraina dołączyła do tej inicjatywy, powiedział Zełenski. Tylko z Ukrainą wszystkie nasze kraje mogą w pełni zrealizować swój potencjał.

Według ukraińskiego lidera kraj i klub Tri-Jr powinny współpracować w dziedzinie logistyki, energetyki, cyberbezpieczeństwa i cyfryzacji.

Powiedział, że te trzy kraje są naszym interfejsem z wolnym światem.

Zełenski powiedział też, że łącząc źródła gazu, te trzy kraje mogłyby zaspokoić swoje potrzeby naftowe z Ukrainą.

Wezwał wszystkie trzy kraje do udziału w powojennej odbudowie Ukrainy i nazwał plan największym projektem gospodarczym dla następnego pokolenia.

Inicjatywa trzech juniorów potrzebuje potencjału Ukrainy. Jesteśmy gotowi, chcemy tego, powiedział Zełenski.

Sekretarz stanu USA Antony Blinken również sfilmował szczyt w Rydze i potwierdził poparcie Waszyngtonu dla inicjatywy Trio.

Te trzy inicjatywy łączą dwanaście krajów UE między krajami bałtyckimi, czarnymi i adriatyckimi: Austrię, Bułgarię, Chorwację, WE, Estonię, Węgry, Łotwę, Litwę, Polskę, Rumunię, Słowację i Słowenię. Strategicznymi partnerami inicjatywy są Stany Zjednoczone, Niemcy i Komisja Europejska.

Inicjatywa ma na celu wspieranie więzi politycznych i gospodarczych, rozwoju i konwergencji w regionie poprzez zwiększenie udziału w transporcie, energetyce i cyfryzacji, zwłaszcza na północy i południu, oraz wzmocnienie spójności wewnątrz UE i powiązań transatlantyckich między UE a Stany Zjednoczone.


Powielanie informacji BNS w mediach jest zabronione w mediach i na stronach internetowych bez zgody UAB „BNS”.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują. źródła.