Modlitwa A. Goštautas, kanclerz Wielkiego Księstwa Litewskiego i Województwa Wileńskiego, zostanie wystawiony w Pałacu Suwerenów

W tym tygodniu modlitwa kanclerza Wielkiego Księstwa Litewskiego (WKL) i województwa wileńskiego Alberta Goštautasa zostanie wystawiona w Muzeum Pałacu Władców w Wilnie.

Został wypożyczony do muzeum z Biblioteki Uniwersytetu Ludwiga Maksymiliana w Monachium w Niemczech.

„Modlitwę wyróżnia bogata dekoracja, jej miniatury, w których uwieczniony jest władca Polski i Litwy Zygmunt Starszy (1506-1548) oraz jego klient Albertas Goštautas” – napisała Izba Lordów. komunikat prasowy. .

Udekorowaną modlitwę wyświęcił A. Goštautas w 1528 r., podobnie jak Zygmunt Starszy do króla polskiego i wielkiego księcia litewskiego i jego żony Bony Sforzy. Jego twórcą był mnich Stanisław Samosthelnik, który miał wówczas warsztat w Krakowie, oraz jego pomocnicy.

Zdjęcie Izby Lordów

Według muzeum ta modlitwa jest zbliżona do modlitwy władców. Zdaniem historyków był to prawdopodobnie jeden z atrybutów statusu konsolidacyjnego.

Kanclerz Litwy, jako klient i właściciel, jest na nim przedstawiony dwukrotnie z charakterystycznymi rysami twarzy i świeckim strojem, z namalowanymi obok siebie tablicami heraldycznymi o renesansowych formach. Jego rodowy herb Abdank, przypominający literę „W”, zdobi marginesy modlitewne. Książka składa się z 232 arkuszy pergaminowych ponumerowanych ołówkiem.

Modlitwę wyróżnia przede wszystkim mistrzowsko wykonane miniatury zajmujące całą stronę, obramowane lamówką z łukowatym łukiem u góry. Szesnaście z nich jest wylosowanych.

A. Goštautas (ok. 1480-1539) to jedna z najbardziej wpływowych i zamożnych szlachty litewskiej, która przez kilkadziesiąt lat działała i faktycznie rządziła Litwą. Inni szlachcice nazywali go wicekrólem Litwy.

Ekspozycja poświęcona jest 700-leciu Wilna, ponieważ A. Goštautas przez wiele lat był szefem Wilna.


Becket Edwardsone

„Ewangelista kulinarny. Miłośnik podróży. Namiętny gracz. Certyfikowany pisarz. Fan popkultury”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.