Zdjęcia z masakry Buča można znaleźć na rosyjskiej stronie internetowej

Zdjęcia Ukraińców zabitych w pocałunku zostały opublikowane na stronie MedikForum, głównego rosyjskiego portalu informacyjnego o zdrowiu, medycynie i urodzie.

Kiedy próbuje wejść na stronę Medikforum.ru, przekierowuje na https://putinwarcrimes.org/bucha i widzi tylko kolaż zdjęć ofiar rosyjskich okupantów.

Nadal nie jest jasne, czy opublikowanie tych zdjęć jest celowym stanowiskiem personelu portalu medycznego, czy też portal został zhakowany przez hakerów. Brak komentarzy ze strony rosyjskiego portalu na temat tej sytuacji.

Zrzut ekranu z Medikforum.ru

Tyle wiemy z wydarzeń w Bukareszcie, które wywołały międzynarodowe oburzenie i skłoniły Zachód do zaostrzenia sankcji wobec Rosji i zwiększenia dostaw wojskowych na Ukrainę.

Zdewastowane przedmieście Kyjivu

Przed rosyjską inwazją 24 lutego. Początkowo Buča była popularnym przedmieściem Kijowa, liczącym około 37 000 mieszkańców. populacja. Otoczone lasem sosnowym miasto leży około 30 kilometrów na północny zachód od stolicy.

Od pierwszych dni inwazji toczyły się tam ciężkie walki, a także w Irpinie i innych częściach Kijowa. Według organizacji pozarządowej Human Rights Watch, która prowadziła śledztwo, rosyjska armia przybyła po raz pierwszy 27 lutego, ale nie przejęła pełnej kontroli do 5 marca. Do tej pory władze ukraińskie przeprowadziły kilka ewakuacji cywilnych.

Szacuje się, że po zajęciu miasta przez wojska rosyjskie w mieście pozostało około 4000 osób. populacja. 31 marca po wycofaniu się wojsk rosyjskich mer Buchos Anatolij Fiodoruk 1 kwietnia. ogłosił miasto „wyzwolonym”.

Pierwsze makabryczne odkrycia

Dziennikarze AFP przybyli do Buch następnego dnia. Rozglądając się po zdewastowanym mieście, odkryli ulicę Jabłonską, jedną z najdłuższych w Buczy, z 20 ciałami w cywilu rozrzuconymi na przestrzeni kilkuset metrów. Jeden mężczyzna spadł z roweru, inny trzymał w ręku torbę z zakupami. Inny mężczyzna miał ręce związane za plecami. Co najmniej dwóch z nich miało na myśli rany. Zwłoki wydawały się leżeć na ziemi od co najmniej kilku dni.

Ilu zabitych?

Podczas miesięcznej okupacji przez wojska rosyjskie pojawiły się dwa duże masowe groby, aby tymczasowo pochować zwłoki, ponieważ trzy cmentarze w mieście były niedostępne z powodu walk. Według lokalnego szefa policji Witalija Łobasa po wycofaniu się wojsk rosyjskich znaleziono około 400 ciał w masowych grobach lub pochowano w ogrodach, a niektóre leżały na zewnątrz. 20 kwietnia Lobas powiedział, że „około 25%” pozostało niezidentyfikowanych, a większość osób została zastrzelona.

Reporterzy AFP zobaczyli masowy grób przed kościołem 3 kwietnia. Według policji zawierał ponad 80 ciał. Podobne sceny miały miejsce w innych częściach regionu kijowskiego okupowanego przez siły rosyjskie. Według ukraińskiej wicepremier Olgi Stefanishny w całym regionie znaleziono ponad 1000 cywilnych ciał.

Przestępstwa wojenne

Prezydent Wołodymyr Zełenski odwiedził Bučę 4 kwietnia, dwa dni po tym, jak na ulicy Jabłonskiej po raz pierwszy pojawiły się zdjęcia zmarłych. „To zbrodnia wojenna i świat uzna ją za ludobójstwo” – powiedział.

13 kwietnia Prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego Karim Khan powiedział podczas wizyty w Bukareszcie, że będzie tam pracował zespół ekspertów medycyny sądowej i że cała Ukraina jest „miejscem zbrodni”. 25 kwietnia Khan powiedział, że śledczy będą współpracować ze wspólnym zespołem śledczym utworzonym przez Litwę, Polskę i Ukrainę, wspomaganym przez Eurojust, agencję współpracy sądowej Unii Europejskiej, aby ułatwić gromadzenie dowodów.

Human Rights Watch powiedział, że jego własne śledztwo znalazło dowody na „pośpieszne egzekucje, inne egzekucje pozasądowe, wymuszone zaginięcia i tortury, z których wszystkie są uważane za zbrodnie wojenne i potencjalne zbrodnie przeciwko ludzkości”.

Wysoki Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka powiedział, że jej śledczy odnotowali śmierć 50 cywilów podczas misji w Buča, w tym podczas egzekucji nadzwyczajnych. Francja wysłała również zespół 18 ekspertów ze służby kryminalistycznej Żandarmerii Narodowej.

Zaprzeczenie Rosji

Zaledwie kilka godzin po opublikowaniu pierwszych zdjęć ciała na ulicy Jablunskiej, rosyjskie wojsko stwierdziło, że była to zainscenizowana scena i twierdziło, że wideo przedstawiało dwa poruszające się ciała.

Zespół AFP, po sfotografowaniu i sfilmowaniu dwóch ciał w tym samym miejscu i w tej samej pozycji, co szeroko rozpowszechnione wideo, był w stanie obejrzeć je w wyższej jakości niż ta używana przez armię rosyjską i stwierdził, że ciała się nie poruszają.

Prezydent Rosji Władimir Putin oskarżył Ukrainę o „surowe i cyniczne prowokacje”, a Maria Zacharowa, rzeczniczka rosyjskiego MSZ, powiedziała, że ​​Ukraina sama dokonywała egzekucji cywilnych lub zadała rany. Zarzuciła zachodnim mediom „przyczynianie się do zbrodni zabójstwa ludności cywilnej w Buczy”.

Zdjęcia satelitarne opublikowane przez amerykańską firmę Maxar Technologies, a także zdjęcia wykonane przez AFP pokazują, że kilka ciał było pozostawionych na zewnątrz przez co najmniej trzy tygodnie. Rozmowy radiowe żołnierzy rosyjskich przechwycone przez niemiecki wywiad 7 kwietnia. cytował magazyn Spiegel, gdy usłyszał, jak żołnierze mówią o okrucieństwach w Buczy. Podczas rozmowy żołnierz opowiada drugiemu, że zabił mężczyznę jadącego na rowerze.

Polowanie na winne

Pomimo zaprzeczania przez Rosję, Ukraina i jej zachodni sojusznicy, a także Organizacja Narodów Zjednoczonych, wierzą, że mają dowody na to, że siły rosyjskie są odpowiedzialne za większość zgonów cywilów w Bukareszcie. Ukraina od pierwszych dni oskarża Rosję o 64. brygadę piechoty zmotoryzowanej, stacjonującą w miejscowości Buča. Prokuratorzy ukraińscy poinformowali w czwartek, że prowadzą śledztwo w sprawie 10 żołnierzy szwadronu zbrodni wojennych i zadeklarowali, że są poszukiwani.

18 kwietnia Putin podpisał oficjalny dekret honorujący brygadę za „bohaterstwo i odwagę, wytrwałość i odwagę”. Nie powiedział, gdzie stacjonowała brygada.

Świadek przesłuchiwany przez AFP powiedział, że na początku rosyjskiej okupacji widział głównie młodych rosyjskich żołnierzy. Przypomniał sobie jednak, że kilka tygodni później weszli „brutalni” starsi żołnierze. – Wtedy zaczęła się rzeź – powiedziała. Według niej, niektórzy mogą być funkcjonariuszami bezpieczeństwa rosyjskiej FSB.

Według rozmów podjętych przez niemieckie służby wywiadowcze, w masakrę mogli być zamieszani rosyjscy najemnicy z Grupy Wagnera. Wiadomo, że Grupa Wagnera brała udział w wojnach w Syrii, Libii, Republice Środkowoafrykańskiej i wojnie we wschodniej Ukrainie.


Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *