Wyjaśniłem, jak technologia może pomóc w rozmowie z Ukraińcami: wystarczy telefon i aplikacja

Ponad 2,8 mln uciekło już z spustoszonej przez armię rosyjską Ukrainy. ludzi, według danych ONZ. Na samą Litwę przybyło już dziesiątki tysięcy ukraińskich uchodźców, a liczba ta rośnie każdego dnia o około tysiąc. Wiele osób i firm na Litwie pomaga im znaleźć schronienie i poczuć się jak w domu. Ale jeśli płacisz tylko po ukraińsku, „Slava Ukraini!” Niewolnik Heroiam! „Chcesz więcej komunikować się ze swoimi nowymi sąsiadami, pomoże Ci smartfon i niektóre niezbędne aplikacje” — zaznaczono w komunikacie prasowym.

„Litwini i organizacje wzruszyli ramionami, aby pomóc Ukraińcom w ucieczce przed wojną, ale potrzebują też wsparcia emocjonalnego i wsparcia. Czasami pomoc może być potrzebna w prostych, domowych sytuacjach, takich jak złapanie w mieście, znalezienie odpowiedniego adresu lub znalezienie sklepu wyboru, najważniejsze, żeby nie pozostać obojętnym” – mówi Rimantė Marcišauskienė, kierownik działu Telefon w firmie Telia.

Proponuje Ci wypróbowanie 4 inteligentnych narzędzi, które mogą być świetnymi pomocnikami zarówno w rozmowie z osobami, których językiem nie znasz, jak i w rozmowie na bliskie im tematy, które są przydatne.

1. Tłumacz w kieszeni. Nawet jeśli nie znasz języków obcych, inteligentna osoba pomoże Ci się porozumieć. Istnieją dziesiątki aplikacji tłumaczeniowych, a jedną z najbardziej zaawansowanych jest darmowy Tłumacz SayHi firmy Amazon (do pobrania z Google Play lub Apple App Store).

Jest przejrzysta, łatwa w użyciu, a co najważniejsze, żądaną frazę można po prostu wypowiedzieć ustnie po litewsku lub ukraińsku – aplikacja automatycznie przetłumaczy je na tekst, przetłumaczy na inny język i przeczyta na głos. Jakby obok ciebie stał prawdziwy tłumacz. W ten sposób SayHi może tłumaczyć między prawie setką różnych języków i dialektów.

„Tłumaczenie długich i złożonych zdań może nie być tak dokładne, jak byś chciał, więc dogłębna dyskusja na temat zagadnień geopolitycznych jest prawie niemożliwa, ale naprawdę tłumaczy proste, codzienne zdania. Podobnie jak większość aplikacji do tłumaczenia, ona rozumie i tłumaczy lepiej z lub na angielski”, podkreśla R. Marcišauskienė.

2. Nauczyciel języka ukraińskiego. Wiele osób uważa, że ​​nauka języka to długa i ciężka praca. Jednak nauka nowego języka jest zabawna i ekscytująca, a świetnym tego przykładem jest bezpłatna aplikacja Duoling (do pobrania z Google Play lub Apple App Store).

Kursy edukacyjne tutaj są podzielone na wiele krótkich i prostych lekcji gry, które można rozpocząć w dowolnym momencie za kilka darmowych minut. Ponadto aplikacja dostosowuje się do szybkości uczenia się, chłonności każdego i dobiera najbardziej odpowiedni styl uczenia się.

„Ten gadżet naprawdę pomoże ci w nauce języka, zrozumieniu jego najważniejszych zasad, zapamiętaniu najczęściej używanych słów lub zwrotów, a to może zająć kilka miesięcy lub sześć miesięcy. Nie oczekuj, że będziesz biegle posługiwać się językiem ukraińskim , wymaga to nie tylko więcej czasu, ale także pomocy nauczyciela”, podkreśla R. Marcišauskienė.

3. Wszystko, co musisz wiedzieć o Ukrainie. Możesz poznać historię, kulturę i tradycje Ukrainy na różne sposoby – kucając, czytając Wikipedię, książki itp. Jednak najbardziej atrakcyjny sposób oferuje Instytut Ukraiński, który zamieścił na YouTube serię dziesięciu filmów, każdy nie dłuższy niż 2 minuty. Nagrania te w zwięzły i jasny sposób opisują historię Ukrainy od średniowiecza po współczesność. Lista odtwarzania nagrań znajduje się tutaj.

Kolejna przydatna playlista zawiera 10 rzeczy o Ukrainie, które są ważne dla wszystkich – te filmy są nieco dłuższe, ale godzina spędzona z nimi na pewno nie potrwa długo. Są również w języku angielskim, ale można włączyć napisy w innych językach. Nie mamy wątpliwości, że po przejrzeniu tego wszystkiego znajdziecie więcej niż jeden wspólny temat rozmowy z Ukraińcami.

4. Obiekty do zwiedzania na Litwie. Po przybyciu na Litwę Ukraińcy spieszą się z załatwieniem najpilniejszych spraw, takich jak dokumenty, mieszkanie, opieka zdrowotna, wyżywienie, kontynuowanie nauki czy znalezienie pracy. Jednak ponieważ życie stopniowo się stabilizuje, podobnie jak wielu obcokrajowców, mogą chcieć podróżować po regionie, a nawet odwiedzić inne części Litwy. Co im zaoferować?

Jeśli nie masz pewności co do swojej wiedzy o litewskich miejscach i obiektach, jednym z przydatnych narzędzi jest wirtualna mapa z Lietuvon.lt. Działa zarówno na PC, jak i telefonie i oferuje ponad 1,3 tys. w jednym miejscu. miejsca turystyczne.

Prawdą jest, że ich opisy są podane w języku litewskim, więc dla Ukraińców może nie być zbyt wygodne korzystanie z nich samodzielnie, a zagraniczni turyści mogą znaleźć wiele przydatnych informacji i wskazówek w 9 językach na litewskim portalu turystycznym.

Surowo zabrania się wykorzystywania informacji opublikowanych przez DELFI na innych stronach internetowych, w mediach lub gdzie indziej, lub rozpowszechniania naszych materiałów w jakiejkolwiek formie bez zgody, a jeśli uzyskano zgodę, DELFI musi być podane jako źródło.

Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *