Wybitny ukraiński intelektualista wygłosi wykład w Wilnie: podzieli się swoimi przewidywaniami dla Ukrainy i Europy

Tematem konferencji jest „Za naszą i waszą wolność. Ukraina a przyszłość Europy”. W tym dokumencie Riabczuk przeanalizuje rolę Unii Europejskiej w procesie powstrzymywania imperializmu kremlowskiego, różnice między Europą Środkowo-Wschodnią i Zachodnią. Ponadto prelegent opowie o powiązaniach między polityką i literatury o wojnach propagandowych, które nasiliły się wraz z rozpoczęciem rosyjskiej ofensywy wojskowej na Ukrainie.To spotkanie jest jednym z wieczorów cyklu konferencji „Colloquia Warszawskie – Wilno”, organizowanego przez Ambasadę RP w Wilno i Wileńskie Przedstawicielstwo Centrum Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego w Muzeum Pałacu Suwerenów Uniwersytet Witolda Magnus jest partnerem tego projektu, jak wynika z komunikatu prasowego.

Mykoła Riabczuk jest laureatem Narodowej Nagrody im. Tarasa Szewczenki na Ukrainie (2022). Znany krytyk literacki, eseista, publicysta, poeta i politolog, główny badacz Wydziału Polityki i Studiów Etnicznych Narodowej Akademii Nauk Ukrainy. Pan Riabčuk pracował jako redaktor miesięcznika „Vsesvit” (magazyn literatury zagranicznej) oraz kierownik działu krytyki pisma „Suczasnist”. 1997 został jednym z założycieli miesięcznika opinii Kyjiv Kritika.

Pan Riabčuk jest tłumaczem klasyki polskiej, publikował recenzje Kultūra de Paris w Kritice. Jest również członkiem Centre for European Studies na Kyjiv Mohyla National University. W okresie transformacji ustrojowej Ukrainy zmienił się charakter jego twórczości – publicystyka społeczna, kulturalna i polityczna zastąpiła krytykę poezji, prozy i literatury.

Od 2014 r. Riabchuk jest przewodniczącym Komisji Angelus Środkowoeuropejskiej Nagrody Literackiej. 2014-2018 – Prezes ukraińskiego PEN Clubu, od 2018 r. – Honorowy Prezes. Znakomity znawca kultury i polityki wewnętrznej Ukrainy, politolog. Ekspert od transformacji postsowieckiej polityki kosmicznej. Od wielu lat jest stałym wykładowcą w Studium Europy Wschodniej UW.

Wykład będzie czytany w języku polskim i tłumaczony symultanicznie na język litewski. Wydarzenie jest bezpłatne. Książka Mykoli Riabčuka Europa Wschodnia od 1989 roku. Między rozluźnionym autorytaryzmem a nieskonsolidowaną demokracją. Eseje wykładowe” (Warszawa, 2020).
Wydarzenie jest bezpłatne, ale wymagana jest zaliczka rejestracja.

Surowo zabrania się wykorzystywania informacji opublikowanych przez DELFI na innych stronach internetowych, w mediach lub gdzie indziej, lub rozpowszechniania naszych materiałów w jakiejkolwiek formie bez zgody, a jeśli uzyskano zgodę, DELFI musi być podane jako źródło.

Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *