Prezes Orlenu: Modernizacja fabryki w Możejkach poprawi bezpieczeństwo w regionie

Zdjęcie: Sigismond Gedvila (BNS)

Za 640 mln. Modernizacja rafinerii Orlen Lietuva poprawi bezpieczeństwo w całym regionie – mówi Daniel Obajtek, szef polskiego koncernu naftowego Orlen.

„Ta decyzja pozwoli nam na zwiększenie bezpieczeństwa w regionie, bo rafineria jest gwarantem bezpieczeństwa, zarówno w przyszłości dostaw paliw, jak i bezpieczeństwa energetycznego, nie tylko dla Litwy czy Polski, ale i dla całego regionu, bo w Możejkach produkty trafiają do Estonii, na Łotwę, a także trafiają na Ukrainę – powiedział Obajtek na konferencji prasowej w poniedziałek po spotkaniu z premierem Ingrid Simonyte i ministrem energetyki Dainiusem Kreivisem.

W tym roku Orlen Lietuva rozpoczyna największą inwestycję od 2006 roku, kiedy fabrykę przejął Orlen. Pod koniec października ubiegłego roku podpisała 641 mln. Kontrakt w EUR z brytyjską firmą Petrofac na modernizację rafinerii ropy naftowej.

D. Obajtekas stwierdził wcześniej, że projekt modernizacji w Możejkach zwiększy wydajność rafinacji produktów naftowych z 72% do 84%, dzięki czemu firma będzie mogła uzyskać taką samą ilość produktów z 20% mniej oleju.

Michalas Rudnickis, dyrektor Orlen Lietuvos BNS, powiedział, że podstawową technologię i konstrukcję tzw. dna beczki opracował amerykański gigant technologii naftowo-gazowej i petrochemicznej UOP (Universal Oil Products). odpowiada za transport sprzętu z zakładu przez port w Kłajpedzie do Możejek.

Reaktor o wadze 1800 ton, długości 100 metrów, szerokości 6,5 metra i wysokości 10 metrów powinien zostać przetransportowany do Kłajpedy w sierpniu 2023 roku i przetransportowany około 150 kilometrów z portu do zakładu w Możejkach. Prace mają się zakończyć do końca 2024 roku.

Darkart potwierdził, że rosyjska ropa nie jest już przetwarzana

W poniedziałek D. Obajtek, szef Orlenu, ponownie potwierdził, że firma nie przerabia już rosyjskich surowców w rafinerii Mazleniai Orlen Lietuva.

„Szef firmy zapewnił, że firma (Orlen Lietuva – BNS) używa i będzie używać wyłącznie oleju saudyjskiego Aramco. To jedno z największych osiągnięć firmy, która w tamtym czasie została zmodernizowana do tego stopnia, że nie mógł używać rosyjskiej ropy ”- powiedział D. Kreivys na rządowej konferencji prasowej.

Jednak zdaniem D. Obajtka koncern nie jest powiązany z jednym źródłem dostaw ropy. „Dywersyfikacja oznacza, że ​​mówimy o źródłach z Arabii Saudyjskiej, Angoli, Nigerii czy regionu Morza Północnego. Wybieramy więc surowiec, którego wtedy potrzebujemy” – powiedział D. Obajtek.

Powiedział, że w przyszłości nie planuje się rafinacji rosyjskiej ropy w Możejkach.

„Jeśli chodzi o rosyjską ropę, to przygotowaliśmy, przygotowaliśmy i mamy zdywersyfikowane dostawy. Dlatego nie widzimy możliwości dalszego wykorzystania rosyjskiej ropy w rafinerii w Możejkach” – powiedział D. Obajtek.

Pod koniec marca D. Obajtek poinformował, że rosyjska ropa nie jest już dostarczana do Możejek. Potwierdzili to później przedstawiciele Orlen Lietuvos BNS.

Kristina Gendvilė, przedstawicielka Orlen Lietuvos, powiedziała BNS na początku kwietnia, że ​​zakład rafinuje ropę z Morza Północnego, Arabii Saudyjskiej, Stanów Zjednoczonych i innych regionów.

Michał Rudnickis, szef Orlen Lietuvos, powiedział, że firma jest gotowa do pozbycia się rosyjskiej ropy, która wcześniej stanowiła większość jej rafinacji, a Kreivys powiedział wcześniej, że firma planuje w przyszłości wykorzystywać wyłącznie ropę dostarczaną przez Saudi Aramco. .

W ubiegłym roku Orlen Lietuva przetworzył 7,954 mln. ton ropy – o 1% więcej niż w 2020 r. (7,847 mln ton), wykorzystała 78% swoich zdolności rafineryjnych – o 1 punkt więcej niż w 2020 r.


Powielanie informacji agencji informacyjnej BNS w mediach i na stronach internetowych bez pisemnej zgody UAB BNS jest zabronione.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują – poinformujemy Cię osobistym biuletynem, gdy tylko zostaną wymienione w „Verslo žinios”, „Sodra”, Centrum Rejestracji itp. źródła.

Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *