Wojna na Ukrainie: cztery rakiety wyleciały z Białorusi, odpalono Lwów, wyzwolono Trostyanset

Wiceszef NATO: Putin nie może wygrać „niesprowokowanej i nielogicznej” wojny

Zastępca sekretarza generalnego NATO Mircea Geoana powiedział w sobotę, że rosyjski prezydent Władimir Putin nie może wygrać swojej „barbarzyńskiej wojny” z Ukrainą, która rozpoczęła się ponad miesiąc temu.

W rozmowie z AFP były minister spraw zagranicznych Rumunii i ambasador USA podkreślił, że NATO byłoby „zmuszone do podjęcia odpowiednich środków”, gdyby na Ukrainie miał nastąpić atak chemiczny lub nuklearny.

Takie oświadczenie złożył po serii niepokojących komentarzy z Moskwy, odmawiając wykluczenia możliwości użycia broni. Geoana nie ujawniła jednak, jaka byłaby reakcja Zachodu na taki atak.

„NATO to sojusz obronny, ale jest to także sojusz nuklearny” – powiedział. – Tak [Rusija] użycie broni chemicznej lub innych zaawansowanych systemów przeciwko Ukrainie zasadniczo zmieniłoby charakter wojny, którą Putin toczył przeciwko Ukrainie. »

Fot. Erik Ovcharenko / BNS / Ceremonia NATO w Ruklaniu

„Gwarantuję, że NATO jest gotowe do proporcjonalnej odpowiedzi” – dodał.

Według Geoany atak Rosji na dramatyczne miasto portowe Mariupol jest „kolejnym dowodem na to, że wojna Putina jest niesprowokowana, nielogiczna i barbarzyńska”. Ukraińscy urzędnicy poinformowali w piątek, że zabili około 300 cywilów.

„Mamy nadzieję, że Putin nie posunie się dalej w zbrodniach wojennych i dewastacji suwerennego państwa” – powiedział przedstawiciel NATO.

Powiedział jednak, że brutalna wojna, która rozpoczęła się 24 lutego, przyniosła skutek odwrotny do tego, na co liczył Putin, ponieważ inwazja zjednoczyła tylko Zachód i wzmocniła sojusz, obronę 30 narodów.

Na czwartkowym szczycie NATO przywódcy Sojuszu uzgodnili wysłanie czterech nowych grup bojowych na wschodniej flance na Słowację, Węgry, Rumunię i Bułgarię. Ta jednostka wojskowa składa się zwykle z 1-1,5 tys. żołnierski.

„Te grupy już się tworzą” – powiedział były szef rumuńskiej dyplomacji. „Mogę założyć, że minie kilka miesięcy, zanim zobaczymy, jak te grupy bojowe są gotowe i w pełni operacyjne”.

Zdaniem Geoany, jeśli „bardzo źle zaplanowana i przeprowadzona” kampania wojskowa będzie trwała, siły Putina, rozproszone na polu bitwy przez wielu obserwatorów, mogą zwiększyć ryzyko, że rosyjski przywódca zdecyduje się na pochopną decyzję.

„Widzimy, że rosyjskie planowanie wojskowe próbuje teraz ponownie ocenić sytuację – próbując zrekompensować ogromne straty ludzkie i materialne poniesione w pierwszym miesiącu wojny” – powiedział urzędnik NATO.

Według Geoany, połączenie surowych sankcji gospodarczych i indywidualnych wobec Rosji oraz ciężkich ofiar wojskowych może ostatecznie zmusić Putina do ponownego przemyślenia ataku na Ukrainę.

„Pan Putin prawdopodobnie wierzył w swoje postimperialne fantazje, wierząc, że Ukraińcy przyjmą je z wyciągniętymi ramionami” – powiedział rozmówca AP. – W rzeczywistości napotkali bardzo zaciekły opór. Jesteśmy przekonani, że dzisiaj, nawet przy posiłkach wysłanych na Ukrainę, Rosja nie ma sił i możliwości, by zająć całą Ukrainę. »

Według Geoany największym błędem reżimu Putina było niedocenienie „odwagi armii ukraińskiej” i „jedności politycznej Zachodu”.

„Wspieramy Ukrainę na różne sposoby – obronne, finansowe, humanitarne” – powiedział rumuński polityk. – Kiedy przyjdzie czas, a nadejdzie, pomożemy też Ukrainie odbudować się, odbudować jej państwo, bo [ukrainiečiai] zasługują na nasz podziw, zasługują na nasze wsparcie. »

Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.