Wielka Brytania wysyła 8000 żołnierzy do Europy, aby powstrzymać rosyjską agresję


Poczta : 2022-04-29 12:05

Brytyjscy żołnierze na ćwiczeniach. Zdjęcie: Adriano Dennis (AFP/Scanpix)
Brytyjski rząd ogłosił w piątek rozmieszczenie około 8000 żołnierzy do ćwiczeń w Europie Wschodniej, aby zademonstrować swoją siłę po inwazji Rosji na Ukrainę.

Sojusznicy, w tym Francja i Stany Zjednoczone, wezmą również udział w miesięcznych ćwiczeniach w krajach od Finlandii po północną Macedonię, poinformowali przedstawiciele obrony w oświadczeniu.

Wielka Brytania rozmieściła 72 czołgi Challenger 2, 120 opancerzonych wozów bojowych, a także działa, helikoptery i drony. Część tego sprzętu jest już w drodze.

„Bezpieczeństwo Europy nigdy nie było ważniejsze” – powiedział brytyjski sekretarz obrony Ben Wallace. Nazwał plan „jednym z największych wspólnych rozmieszczeń od czasów zimnej wojny”.

Dowódca, generał porucznik Ralph Wooddisse, powiedział, że Wielka Brytania wnosi „znaczący wkład w obronę Europy i odstraszanie rosyjskiej agresji”.

„W obu przypadkach niezbędny jest łańcuch brytyjskich ćwiczeń wojskowych” – dodał.

Wielka Brytania dostarcza pociski do Rosji będącej w stanie wojny z Rosją i twierdzi, że jest gotowa pomóc czołgom i samolotom za pośrednictwem partnerów takich jak Polska.

Minister spraw zagranicznych Liz Truss powiedziała w środę, że „cała Ukraina” musi zostać wyzwolona, ​​łącznie z aneksją Krymu przez Rosję w 2014 roku.


Powielanie informacji agencji informacyjnej BNS w mediach i na stronach internetowych bez pisemnej zgody UAB BNS jest zabronione.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują – poinformujemy Cię osobistym biuletynem, gdy tylko zostaną wymienione w „Verslo žinios”, „Sodra”, Centrum Rejestracji itp. źródła.