Wydarzenia weekendowe: Z Ukrainą

Dworzec autobusowy Vilkavikis, architekt Gintaras Balytis, 2020. Fot. Norbert Tukaj z cyklu mikrowystaw Domy kompleksu kulturowego GARDEN.

Kultura i sztuka nie są przyzwyczajone do tak zwanej ciągłej reakcji na wojnę rosyjską na Ukrainie.

29 kwietnia Wilno, sala koncertowa Wieczór, koncert supportowy ukraińskiej grupy rockowej Druga Rika dla Ukrainy A jeśli to nie my?.

Grupa Druga Rika uważana jest za legendę ukraińskiej muzyki rockowej. Mówią, że śpiewa duszę. W ciągu 25 lat swojej twórczej kariery grupa wydała 7 albumów studyjnych.

Teraz zespół jest na koncercie charytatywnym w Europie z programem Co jeśli nie my?. Los, zebrani na tych koncertach, są oddani pomocy Ukraińcom w obronie ich al.

29 kwietnia Koncert wspierający Ukrainę w Algorithm Arena w Kownie zagrają litewscy i ukraińscy artyści.

Według Andriusa Mamontova, który weźmie udział w koncercie, wspieranie Ukrainy to decyzja każdego mężczyzny i to w tej chwili bardzo proste: u lub do.

W koncercie wezmą udział Marijonas Mikutaviius, Andrius Mamontovas, Mernas Vitulskis, Liepa Mondeikait i Alana port, Natalija Bunk z snum Kristupas, Inga Valinskien, G&G Sindikatas, Saulius Urbonaviius-Samas, Violin beats, Rositos ivilyts z Hyper Slunyts i Ona M oki studiuje Infinitum okjai i inne.

Do koncertu wspierającego dołącza czwórka aktorów sceny ukraińskiej: Rusłana, Tina Karol, NK-Nastya Kamenskich, Nadya Dorofeeva.

Koncert organizują międzynarodowe organizacje społeczne i charytatywne Rotary i Lions, a środki zebrane na koncert zostaną przekazane na Ukrainę.

29 kwietnia 18.00 W Wilnie w Narodowej Galerii Sztuki (Konstitucijos Ave. 22) otwiera się międzynarodowa wystawa Complex Past. Światy połączone dla bolesnych historii Europy Wschodniej.

Wystawia prace trzech artystów z krajów bałtyckich, Ukrainy, Polski, Finlandii i Holandii. Doświadczenia, o których wspominają Duńczycy, są przez Duńczyków pamiętane, ignorowane i nie włączane do oficjalnej historii. Artyści biorący udział w wystawie opowiadają te doświadczenia poprzez indywidualne historie, tworząc głębsze warstwy pamięci kulturowej.

Wystawa była prezentowana po raz pierwszy w Narodowym Muzeum Sztuki Łotwy w ramach międzynarodowego i interdyscyplinarnego projektu Communicating Difficult Pasts. Projekt miał na celu aktywne badanie kłopotliwych i często zapomnianych aspektów historii, próbując zrozumieć ją w regionie bałtyckim i krajach sąsiednich. Pierwsza odsłona wystawy organizowana jest w ramach projektu Od skomplikowanej przeszłości do wspólnej przyszłości.

Na otwarciu zostanie zaprezentowany spektakl dźwiękowy Heavy Present. 65-dniowy dziennik wojenny z metalowymi dmuchawami i rurą gazową. Autorzy spektaklu: Laima Kreivyt (pomysł), Arminas Biys (saksofon barytonowy), Simonas Kaupinis (tba) i Vladas Urbanaviius (rzeźba).

30 kwietnia 13:00 W NDG odbędzie się występ polskiej artystki Zuzanny Hertzberg upamiętniający jej wolontariuszki walczące o wolność ku pamięci kobiet z Europy Wschodniej, które brały udział w hiszpańskiej wojnie domowej. Po spektaklu, o godz. 14.00, zwiedzający zostaną zaproszeni na zwiedzanie wystawy, gdzie artyści biorący udział w wystawie zaprezentują swoje kreacje.

Więcej informacji o innych wydarzeniach wystawienniczych m.in.

30 kwietnia, godz. 19.00 Wariacje z orkiestrą Filharmonii Narodowej, po koncercie wystąpią Litewska Narodowa Orkiestra Symfoniczna (LNSO) i pianistka Pina Napolitano (Włochy). Reżyseria: Maestro Modestas Pitrnas.

Koncert rozpocznie Symfonia z samym fortepianem, II Koncert fortepianowy J. Brahmsa, wyróżniający się monumentalną formą i znaczeniem partii orkiestrowej. Krinis został wybrany do programu nieprzypadkowo w Pina Napolitano z LNSO kierowanym przez pana Pitrno, płyta ma ukazać się w tym roku.

Kolejnym opusem jest Enigma, jedno z najważniejszych i najważniejszych dzieł wariacji symfonicznej na orkiestrę E. Elgar, nazwany najlepszą formą po wariacji J. Brahmsa na temat J. Haydna.

30 kwietnia, godz.

Młodzież z klasy I. Wystąpią Milkeviits, z których część zdobyła już nagrody w konkursach, oraz absolwentka jej klasy, sopran Egl Stundiait-Benien. Śpiewakom towarzyszyć będzie pianistka Raminta Gocentien. Mówi się, że podczas koncertu słuchacza zaskoczy sama Irena Milkeviit i jej uczniowie.

Wydarzenie jest bezpłatne.

Do 30 kwietnia. Na wydziale graficznym kowieńskiego Wydziału Akademii Sztuk Pięknych wciąż można opisać wystawę Living Time, na której słynny hiszpański artysta Torregar namalował maskę pogrzebową.

Samozwańczy artysta o pseudonimie Torregar uchwycił na papierze zmiany zachodzące na twarzy mężczyzny. Stworzył cykl prac, badając maski pośmiertne, które znalazł w wielu europejskich muzeach.

W pracach artysty pojawiają się także twarze postaci historycznych, m.in. matematyka i fizyka Blaise’a Pascala, kompozytora Gustava Mahlera, Josepha Haydna, Richarda Wagnera czy Ludwiga van Beethovena. Według samej Torregar maska ​​nieznanej kobiety jest prawdopodobnie najjaśniejsza na wystawie. l’Inconnue de la Seine została znaleziona w 1880 roku. pro Paryi tekanios idzie w górę.

Artysta Jose Antonio Torregrosa Garcia urodził się w regionie Torregar w Murcji. Studiował Sztuki Piękne na Wydziale San Carlos Politechniki w Walencji, gdzie obronił pracę doktorską. obecnie jest profesorem nadzwyczajnym w Katedrze Malarstwa na Wydziale Sztuki Uniwersytetu w Murcii. Torregar organizuje ponad 50 wystaw indywidualnych w niezbędnych przestrzeniach wystawienniczych, otrzymując solidne uznanie i nagrody w Hiszpanii i poza nią.

3, 4 maja d. W Wilnie, spektakl OKT / Wileński Teatr Miejski, objazd Jokbo Brazio.

Kiedy zobaczyłem O. Korunovas uvdr po raz pierwszy (ale nie ostatni) na pierwszym roku, płakałem i dyszałem podczas występu. Pamiętam, jak scena Trepleva i mojej matki bolała mnie w piersi, ponieważ bardzo wcześnie zdałem sobie sprawę, że to, co widzę na scenie teatralnej, jest tylko złym przykładem braku miłości, czego niestety tak bardzo w prawdziwym życiu. Dlatego unikalna treść utworu zawsze będzie aktualna. Każda postać może zobaczyć odbicie siebie, przyjaciela, listonosza, a może nawet swojej rodziny. Relacja jest tak emiki i niewygodnie pewna, że ​​po prostu nie da się od niej odejść, mówi August Ona Imulynait, jeden z aktorów nowej produkcji Teatru UTD Antona Echova.

5 maja W Wilnie, w galerii Vartai, odbywa się aukcja charytatywna z Ukrainą.

Aukcja organizowana jest przez Galerię Sztuki Współczesnej i Designu, Gateway oraz Krajowe Centrum Koordynacji Wolontariatu.

Do aukcji dołącza ponad 30 czołowych artystów i projektantów, w tym Svajon i Paulius Stanikai, Deimantas Narkeviius, Ilvinas Kempinas, Robertas Narkus, członek izraelskiej Fundacji Johna Guggenheima Keren Cytter i wielu innych litewskich i zagranicznych artystów, którzy zgłosili ponad 70 prac. .

Na aukcji prezentowane są ceny Krini od 15 025 000 euro.

Latem tego roku rozpocznie się aukcja sztuki projektu galerii „Brama do sztuki ukraińskiej”, podczas której galeria stanie się pracownią artysty i przestrzenią kulturalną dla ukraińskich uchodźców na Litwie.

Do 5 maja W Wilnie, w kompleksie kulturalnym SODAS 2123, prezentowane są zwycięzcy konkursu architektonicznego Aiktje, który odbył się w konkursie na dom architekta i ich prace.

Można je opisać wirtualnie Na stronie Fondation des Architectes.

Druga seria mikrowystaw, Domy, prezentowana jest w fizycznej i wirtualnej przestrzeni Fundacji Architektonicznej, z pięcioma historiami i refleksjami na temat tego, dla czego każdy z nas jest domem.

Do końca czerwca prezentowane będą cztery inne cykle mikrowystaw z Domu: Paulius Kliuiinkas Namai w taśmach magnetycznych, Aists Rakauskaits Namai tai, Augustas Lapinskas Vivarium oraz Lolita Saliens Ponas Kazikas i Kaldini.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują. źródła.

Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *