Promowanie energii wiatrowej i słonecznej, wyjaśnianie, gdzie budowane są elektrownie – Respublika.lt

Zdjęcie 3

Elektrownie wiatrowe. Zdjęcia z archiwum redakcji

Laurynas Kasčiūnas, przewodniczący sejmowej komisji bezpieczeństwa i obrony narodowej, który również otrzymał tę samą skargę od biznesmenów, powiedział, że przeszkoda w rozwoju energetyki odnawialnej może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego, ponieważ utrudnia dążenie do niezależności energetycznej.

Martynas Nagevičius, szef Litewskiej Konfederacji Energii Odnawialnej, powiedział, że politycy muszą zdecydować: Badanie litewskiego krajobrazu i zależności energetycznej od Rosji, czyli niepodległości i krajobrazu w „młynach”, które stałyby się powszechne.

Irlandia

Instalacja odnawialnych źródeł energii na chronionych budynkach, obiektach o wartości archeologicznej, historycznej, artystycznej, kulturowej lub technologicznej jest możliwa wyłącznie po uzyskaniu odpowiedniego pozwolenia na budowę i jeżeli planowane prace nie wpłyną w istotny sposób na chronione obiekty ani nie zmienią ich.

Instalacje farm wiatrowych uznawane są za strategicznie ważne źródło energii odnawialnej w kraju. Odpowiednie decyzje są zatem podejmowane indywidualnie dla każdego przypadku.

Republika Czeska

Istnieje ogólna zasada, która co do zasady nie zabrania instalowania odnawialnych źródeł energii w budynkach zabytkowych oraz innych zabytkach i obszarach chronionych. Właściwe organy decydują jednak w każdym przypadku indywidualnie o udzieleniu odpowiednich zezwoleń. W praktyce takie zezwolenia nie są wydawane, jeśli wizualna lub inna integralność chronionego obiektu może zostać naruszona przez dane urządzenie.

Estonia

Zakaz instalowania elementów energii odnawialnej w obiektach dziedzictwa kulturowego nie jest wprost nałożony, ale decyzje o konkretnych zezwoleniach są podejmowane w interesie ochrony obiektów kultury o znaczeniu krajowym.

Grecja

Parki ogniw fotowoltaicznych mogą być zlokalizowane wyłącznie na określonych stanowiskach archeologicznych, chronionych obiektach światowego dziedzictwa kulturowego oraz w promieniu 3 000 metrów od wyżej wymienionych obszarów i miejsc. Odrębne przepisy mają zastosowanie do obszarów włączonych do sieci Natura 2000. W tym przypadku szczegółowa ocena ekologiczna dotyczy skutków dla obszaru z punktu widzenia celów ochrony.

Hiszpania

Żadne prace wewnętrzne lub zewnętrzne mające bezpośredni wpływ na budynek lub którykolwiek z jego elementów nie mogą być prowadzone w miejscach o znaczeniu kulturowym bez wyraźnej zgody właściwych władz. Zabronione jest instalowanie reklam, sprzętu inżynieryjnego i innego sprzętu na przedmiotowych budynkach lub budowlach. Zabronione są również prace budowlane, które mogłyby zmienić pierwotny charakter wyznaczonych budynków. Oznacza to, że w obiektach kultury nie można instalować żadnego elementu produkcji energii odnawialnej. Te same zasady dotyczą wyznaczonych stanowisk archeologicznych.

W zależności od gminy, farmy wiatrowe mogą być zabronione w rezerwatach i innych obszarach o ograniczonym dostępie.

Łotwa

Instalacje energetyczne na obszarach chronionych mogą być instalowane wyłącznie w porozumieniu z krajowymi służbami odpowiedzialnymi za ochronę środowiska i instytucją nimi administrującą. W przypadku zabytków kultury, stref ochronnych i obszarów dziedzictwa kulturowego należy również uzyskać dodatkowe stosowne zezwolenie Państwowej Inspekcji Dziedzictwa Kulturowego.

Polska

Każdy wniosek o instalację elementów energii odnawialnej w obiektach zabytkowych jest oceniany indywidualnie. Decyzje o pozwoleniu na instalację elektrowni wiatrowych w chronionych obiektach przyrodniczych podejmują burmistrzowie odpowiednich gmin lub miast. Odrębne zezwolenia nie są wymagane w przypadku instalacji elektrowni małej mocy na potrzeby osobiste (gospodarstwa domowego).

Luksemburg

Instalacja elementów energii odnawialnej na obiektach zabytkowych lub obszarach chronionych nie jest możliwa. W indywidualnych przypadkach istnieją jednak wyjątki od tej ogólnej zasady. Odstępstwa te mogą być przyznane przez Ministerstwo Kultury na bardzo surowych i ściśle kontrolowanych warunkach.

Rumunia

Ogniwa słoneczne do produkcji energii elektrycznej lub ciepłej wody do użytku domowego mogą być instalowane na budynkach, ich budynkach gospodarczych lub na ziemi, po poinformowaniu właściwych organów. W przypadku obiektów zabytkowych takie prace są możliwe tylko za uprzednią zgodą Ministerstwa Kultury i nie mogą naruszać elementów architektonicznych tych obiektów. Instalacja dużych elektrowni słonecznych na gruntach ornych jest zabroniona, więc te wielkoskalowe elektrownie słoneczne mogą być instalowane tylko na gruntach ulegających degradacji lub nieproduktywnych.

Słowacja

Słowacja ma inny system prawny dotyczący instalacji odnawialnych źródeł energii w obiektach zabytkowych, w zależności od rodzaju obiektu zabytkowego. Instalacja ogniw słonecznych w obiektach wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO jest zabroniona, ponieważ uszkadzają one wizualną integralność obiektów dziedzictwa. Możliwości instalacji odnawialnych źródeł energii w obiektach ochrony zabytków oceniane są indywidualnie. Instalacja ogniw słonecznych w narodowych obiektach kultury jest generalnie zabroniona, z wyjątkiem budynków o mniejszej wartości kulturalnej znajdujących się w takich obiektach. Taka instalacja jest również dozwolona na obszarach górskich, gdzie inne źródła energii nie są dostępne.

Niemcy

Nie ma jednolitych regulacji na poziomie stanowym, istnieją regulacje prawne na poziomie federalnym. Instalacja ogniw słonecznych na budynkach zabytkowych jest często dozwolona, ​​ale muszą być instalowane pod stołami maskującymi lub osadzone w dachu itp.

Instalację turbin wiatrowych w chronionych obiektach przyrodniczych ocenia się indywidualnie. W szczególnych przypadkach uwzględnia się specyfikę danego terytorium, jego cechy przyrodnicze i faunę. Na przykład, jeśli określony obszar zostanie wyznaczony jako obszar chroniony dla niektórych gatunków ptaków i nietoperzy, budowa farm wiatrowych nie będzie dozwolona. Przy planowaniu budowy farm wiatrowych należy z góry wziąć pod uwagę wiele innych czynników – trasy migracji ptaków, miejsca karmienia i dokarmiania młodych zwierząt itp.

Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *