w ubiegłym roku Litwini wyjechali prawie 20 mln. euro – sekunde.lt


Rosnące ceny zmuszają coraz więcej Litwinów do kupowania żywności i innych towarów w sąsiedniej Polsce. W sferze publicznej są różne szacunki, ile pieniędzy nasi obywatele zostawiają swoim sąsiadom.

Litewski Departament Statystyczny regularnie przeprowadza badanie statystyczne dotyczące turystyki wyjazdowej, którego wyniki pokazują, kto i ile wydaje za granicą. Prawdą jest, że Dyrekcja Statystyczna nie ma jeszcze informacji o 2021. w czwartym kwartale i na początku tego roku, kiedy w Polsce obniżono lub zniesiono VAT na niektóre towary. Ministerstwo zapowiada, że ​​opublikuje te informacje odpowiednio w kwietniu i lipcu.

W ciągu dziewięciu miesięcy ubiegłego roku Litwini, którzy spędzili dzień (bez noclegu) w sąsiedniej Polsce wydali prawie 20 mln. euro. 2020 W tym okresie Litwini wydali w Polsce o kilka milionów euro więcej. Przez cały rok 2020, według danych Departamentu Statystyki, jednodniowi goście z Litwy wydali w Polsce 28 mln LTL. aw 2019 – 61 mln. euro. Najwięcej wydali w Polsce Litwini po wprowadzeniu euro w 2015 roku. Wówczas w Polsce jednodniowi goście wydawali 82 mln euro rocznie. euro.

W ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy ubiegłego roku Polskę odwiedziło 53 000 osób. jednodniowych odwiedzających z Litwy (o 3% mniej niż w analogicznym okresie 2020 roku). W okresie przed pandemią około 100 000 osób odwiedziło sąsiedni kraj w ciągu dziewięciu miesięcy. jednodniowi goście. Jednodniowy gość był w Polsce średnio 6 razy. W ciągu dziewięciu miesięcy tego roku zarejestrowano 302 tys. jednodniowe wycieczki turystyczne. W 2020 r. w tym samym okresie było ich więcej – 314 tys., a w 2019 r. – 567 tys.
Z mieszkaniami w Polsce w pierwszych dziewięciu miesiącach zeszłego roku było prawie 60 tysięcy mieszkańców Litwy, odnotował raport Departamentu Statystyki. W 2021 r. dziewięć miesięcy w porównaniu do 2020 r. w tym samym okresie Polskę odwiedziło 20 tys. osób z noclegami. więcej gości z Litwy. Jednak w porównaniu z 2019 r. Polskę odwiedziło o połowę mniej litewskich podróżnych z noclegami.

Większość kosztów dotyczy paliwa

W pierwszych dziewięciu miesiącach ubiegłego roku jedna trzecia odwiedzających spędziła dzień na paliwie, jedna piąta na zakupach, a jedna piąta. – wypoczynek i kultura, 3%. – Jedzenie i picie. Kolejne 32 proc. odnotowane inne wydatki. Struktura kosztów była podobna w okresie przed pandemią. To prawda, że ​​wtedy mniej wydawano na paliwo, rekreację i kulturę, ale trochę więcej na jedzenie, picie i zakupy.

Wyjeżdżający z noclegiem w 2021 r. Od stycznia do września wydawał głównie na paliwo i bilety podróżne. To była połowa kosztów. Zakwaterowanie było jedną piątą kosztów. Zakupy stanowiły 8%. koszty.

Departament Statystyki zwraca uwagę, że są różne, często wyższe, kwoty wydawane w sferze publicznej niż wydawane przez naszych obywateli w Polsce. Główny Urząd Statystyczny podaje dane, z których wynika, że ​​w 2020 r. cudzoziemcy przekraczający granicę litewsko-polską wydali około 223 mln LTL. euro. Różnice wynikają z różnych zastosowanych metodologii, podkreślają nasi statystycy.
Polacy liczą wszystkich, którzy przekroczyli granicę, my jesteśmy tylko Litwinami.

GUS publikuje liczbę podróżnych przyjeżdżających i wyjeżdżających z Polski oraz ich koszty. Dane nie są podawane dla krajów, z których przybywają podróżni, ale dla granic wewnętrznych (litewski i polski, czeski i polski, słowacki i polski, niemiecki i polski) oraz zewnętrznych (Rosja i Polska, Białoruś i Polska, Ukraina i Polska) UE, a także dane dotyczące podróżnych morskich i lotniczych. Statystyki te obejmują podróże i wydatki wszystkich obcokrajowców, którzy przekroczyli granicę litewsko-polską. Tak więc w informacjach przekazywanych przez GUS widzimy podróże i wydatki nie tylko obywateli Litwy, ale także wszystkich cudzoziemców przekraczających granicę litewsko-polską (np. obywateli Łotwy lub innych krajów przejeżdżających przez Litwę) . Przekazywane przez Polskę informacje statystyczne obejmują również liczbę i wydatki obywateli Litwy podróżujących tranzytem przez Polskę do innych krajów.

Statystyka Litwy przeprowadza badanie turystyki wyjazdowej, podczas którego obywatele Litwy podróżujący na jeden dzień lub spędzający noc za granicą i ich wydatki są rozliczane.

Podana jest tylko liczba i koszty podróży obywateli Litwy do Polski, nie uwzględnia się podróży i wydatków obywateli Litwy podróżujących przez Polskę do innego kraju.

Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *