Yandex zbanowany w Estonii – Wiadomości biznesowe
Zdjęcie Władimira Iwanowo (VŽ)
Rząd estoński zatwierdził sankcje narodowe wobec rosyjskiej spółki kapitałowej Yandex, która od 11 kwietnia ma zakaz prowadzenia bezpośredniej lub pośredniej działalności w Estonii.

Komentując taką decyzję premier Kaja Kallas podkreśliła, że ​​została ona podjęta w celu zapewnienia bezpieczeństwa narodowego Estonii.

„Zakaz Yandex jest wyraźnym sygnałem, że w Estonii nie ma miejsca dla firm współpracujących z rosyjskimi służbami specjalnymi”. Zaproponowaliśmy również wprowadzenie ogólnounijnych sankcji wobec Yandex – powiedziała.

Decyzja estońskiego rządu o zmuszenie Yandex do przekazywania gromadzonych danych osobowych rosyjskim służbom specjalnym skłoniła ją do takiego kroku.

„Aby korzystać z usług Yandex, musimy podać wiele danych osobowych, które są przesyłane na serwery firmy w Rosji. Co do zasady dane te mogą być wykorzystywane przez rosyjskie służby specjalne i przywódców politycznych” – powiedział Andres Suttas, minister przedsiębiorczości. i technologia informacyjna.

Estońska policja bezpieczeństwa i Inspektorat Ochrony Danych ostrzegały już przed takim zagrożeniem.

VŽ przypomina, że ​​decyzje o delegalizacji Yandex Go zostały już podjęte przez Łotwę w tym miesiącu. Litwa wznowiła również zawieszenie Yandexa po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę – czytaj więcej o działalności tej rosyjskiej firmy w Wilnie.


Powielanie informacji agencji informacyjnej BNS w mediach i na stronach internetowych bez pisemnej zgody UAB BNS jest zabronione.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują – poinformujemy Cię osobistym biuletynem, gdy tylko zostaną wymienione w „Verslo žinios”, „Sodra”, Centrum Rejestracji itp. źródła.

Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.