W turnieju karate w Polsce główne litewskie finały i pięć tytułów

Do sąsiedniego kraju wyjechało 210 Litwinów z 8 klubów. W turnieju wzięli udział także zawodnicy różnych kategorii wiekowych z Danii, Polski, Szwecji, Norwegii, Szwecji, Ukrainy i Węgier.

Litwini zdobyli łącznie 16 tytułów mistrzowskich w rozgrywkach dziecięcych, młodzieżowych i seniorskich oraz 5 razy w kategorii dorosłych.

W rywalizacji mężczyzn Žygymantas Šniaukas (Shodan, trener – Lukas Kubilius) zajął pierwsze miejsce w kategorii wagowej do 85 kg. Litwin pokonał Norwega Jonasa Jenseta w ćwierćfinale, Węgiera Gergo Olaha w półfinale i Szweda Simona Erikssona w finale.

Wicemistrzem kata został Tomas Zienius (Shori, Valius Rudys), który w finale przegrał tylko z duńskim mistrzem Europy Nikolajem Lunnem Jensenem.

Viktorija Dambrauskaitė (Shodan) wygrała rywalizację kobiet w kategorii wagowej do 50 kg, pokonując Polki Adę Stankiewicz i Aleksandrasa Kulę.

W kategorii wagowej do 65 kg. najsilniejsza była Erika Rukšėnaitė (Shodan), która wygrała walki z Polkami Andželiką Wilczak i Zuzanną Ludziejewską oraz Węgierką Csenge Kerezsi.

Dwa inne finały były litewskie. W decydującej walce w kategorii wagowej do 60 kg spotkały się uczennice „Shodan” Meda Balionytė i Ieva Budrytė, a zwycięstwo przypadło pierwszej. W półfinale M. Balionytė pokonała Ukrainkę Anastazję Duziak, a I. Budrytė pokonała Polkę Paulinę Tarczyńską, która w ćwierćfinale pokonała wielokrotną mistrzynię Europy Ukrainy Alionę Veresniak.

W kategorii wagowej powyżej 65 kg w finale zmierzyły się mistrzyni świata Brigita Gustaitytė (Budora, trenerzy Donatas Imbras i Edit Abraham) oraz mistrzyni Europy Marija Sekunda (Shodan). Po zaciętej i dość wyrównanej walce sędziowie dostrzegli przewagę p. Sekundy, której przyznano tytuł zwycięzcy.

W drodze do finału B. Gustaitytė pokonała Ukrainkę Anastazję Nesterenko, a M. Sekunda pokonała Norweżki Therese Osterbrod i Polkę Sylwię Wrobel.

Dla większości litewskich sportowców zawody te były jednym z etapów przygotowań przed 24-25 czerwca. W Debreczynie (Węgry) odbędą się Mistrzostwa Europy Juniorów, Juniorów i Młodzieży.

Zawody kobiet bez kategorii wagowych odbędą się również w Debreczynie, gdzie powalczą o bilety na Mistrzostwa Świata 2023 w Tokio.