V. Rupys: Przygotowanie żołnierzy do pilnowania granicy jest słabe

Generał porucznik Waldemaras Rupys. Zdjęcie: Judita Grigelyts (V)

Żołnierze asystujący pogranicznikom strzegącym granicy państwowej nie są w stanie wykonywać swoich bezpośrednich obowiązków, co oznacza, że ​​ich przygotowania pogarszają się – powiedział dowódca armii.

Żołnierze asystujący pogranicznikom strzegącym granicy państwowej nie są w stanie wykonywać swoich bezpośrednich obowiązków, co oznacza, że ​​ich przygotowania pogarszają się – powiedział dowódca armii.

Nie jesteśmy w stanie przeprowadzić szkolenia wojskowego i gotowości wojskowej armii, zwłaszcza Ochotniczych Sił Obronnych Krato, gdy nie wykonujemy naszych bezpośrednich zadań. Nie mają wystarczająco dużo czasu na szkolenie, powiedział LNK gen. broni Valdemaras Rupys, dowódca Litewskich Sił Zbrojnych.

Lato będzie rokiem, w którym żołnierze zatrzymani na granicy z powodu napływu nielegalnych migrantów na Białoruś będą strzeżeni. Napływ migrantów na Litwę ostatnio się zmniejszył.

Już teraz widać, że straż graniczna dobrze radzi sobie z obecną sytuacją. W tym czasie działalność jego służby również uległa stagnacji, aby miał wystarczająco dużo rezerw. Minister obrony Arvydas Anuauskas wskazał w telewizji, czy w razie potrzeby mógłby nadal pomagać armii.

Zaangażowanie wojska w ochronę granicy państwowej wynika z wyjątkowej sytuacji spowodowanej napływem migrantów. Obecnie obowiązuje do połowy maja.

Nie mówię, że już nie będzie, po prostu się rozejdziemy, podejmiemy decyzję, bo w ciągu tych dwóch tygodni wiele może się zmienić – precyzuje minister obrony.

Według wojska, codziennie na granicy dyżuruje około 200 żołnierzy, a od początku ich wycofywania pomoc dla systemu namierzania kosztowała już 15 mln. EUR.

V. Rupys zwraca uwagę, że żołnierze pełnili w przeszłości dodatkowe funkcje, pomagając placówkom służby zdrowia podczas pandemii.

Laurynas Kasinas, przewodniczący Sejmowej Komisji Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony, powiedział LNK, że można będzie odmówić pomocy wojskowej po ukończeniu fizycznej bariery granicznej w grudniu.

Wtedy myślę, że na pewno będzie można porozmawiać – powiedział.

Na granicy fizycznej bariery trzeba przygotować 505 kilometrów. Według MSW na granicy z Białorusią zbudowano 330 km koncertów i 280 km barier fizycznych.

Państwowa Straż Graniczna informuje, że w sumie litewska straż graniczna nie wpuściła w tym roku na Białoruś 1582 migrantów z Litwy. W miejscach zabronionych Białorusi podejmuje się 2613 prób przekroczenia granicy z Łotwą. Nieautoryzowana Polska to 4491.

Od 3 sierpnia ubiegłego roku, kiedy SBGS nabyło prawo do obchodzenia nielegalnych migrantów, Litwa nie wjechała na Białoruś.


Powielanie informacji BNS w mediach jest zabronione w mediach i na stronach internetowych bez zgody UAB „BNS”.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują. źródła.