W obliczu nadużyć seksualnych – wyścig o aborcję i antykoncepcję dla ukraińskich kobiet

Ukraina twierdzi, że w ciągu dwóch tygodni otrzymała ponad 400 zgłoszeń o przemocy seksualnej.

Dostępne dane raczej nie „dają dokładnego obrazu” prawdziwego zakresu przemocy seksualnej w tym kraju, ponieważ gwałty często nie są zgłaszane nawet w czasach pokoju, powiedział rzecznik UNFPA na Ukrainie Jaime Nadal Roig.

Chociaż Insider nie był w stanie niezależnie zweryfikować zarzutów, doniesienia o gwałtach pojawiły się z całej Ukrainy.

„Te historie opowiadane przez kobiety są oburzające i wiele z nich zachodzi w ciążę” – powiedziała Insiderowi Jackie Speier, kalifornijska przewodnicząca Demokratycznej Grupy Kobiet.

Ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa powiedziała, że ​​około 25 dziewcząt i kobiet w wieku od 14 do 24 lat zostało zgwałconych w domu w Buczy, gdzie doszło do masakry. Dziewięć z nich jest teraz w ciąży, powiedziała Denisova, cytowana przez BBC News.

Z powodu takich ciąż, powiedział Speier, teraz bardzo ważne jest pilne zapewnienie potrzebującym ukraińskim kobietom środków na zdrowie reprodukcyjne.

Caroline Hickson, dyrektor regionalna Międzynarodowej Sieci Międzynarodowej Federacji Planowanego Rodzicielstwa, powiedziała, że ​​organizacja wysłała na Ukrainę 2880 paczek antykoncepcji awaryjnej.

Aby była skuteczna, antykoncepcja awaryjna, zwana także antykoncepcją poranną, musi być zastosowana w ciągu pięciu dni od odbycia stosunku płciowego. Pigułkę aborcyjną można zażywać do 11 tygodnia ciąży.

Nie jest możliwe ustalenie, czy wszystkie pigułki mają pomóc ofiarom wykorzystywania seksualnego, ale Hickson powiedział, że popyt był najwyższy we wschodniej Ukrainie, „gdzie toczy się wojna”.

Doraźne środki antykoncepcyjne i aborcje były łatwo dostępne na Ukrainie przed wojną, ale stały się prawie niemożliwe, gdy wojna trwała, a łańcuchy dostaw zostały przerwane.

Doraźne środki antykoncepcyjne i aborcje były łatwo dostępne na Ukrainie przed wojną, ale stały się prawie niemożliwe, gdy wojna trwała, a łańcuchy dostaw zostały przerwane.

Według raportu, litewska organizacja pozarządowa Lygiai jest kolejną grupą starającą się zapewnić Ukraińcom antykoncepcję awaryjną i od początku wojny wysłała 1736 tabletek.

„Organizacje, z którymi współpracujemy, to także małe organizacje, więc znają potrzebę i od razu się o tym dowiadujemy. Możemy więc szybko reagować na te potrzeby, ponieważ nasze organizacje nie mają procesów biurokratycznych i wewnętrznej biurokracji – powiedziała Skirmante Cairns, przedstawicielka organizacji Ligiai.

Ukraińscy uchodźcy uciekają do krajów o ograniczonym dostępie do aborcji

Wielu ukraińskich uchodźców uciekło do Polski, gdzie przepisy dotyczące aborcji należą do najostrzejszych w Europie.

Chociaż aborcje są technicznie dozwolone w przypadku gwałtu, „prawie nigdy nie są przeprowadzane”, określa stowarzyszenie „Kobiety na pomoc kobietom”, które współpracuje z „Aborcją bez granic”.

„Proces aborcji jest niesamowicie traumatyczny, a zaświadczenie prokuratora potwierdzające, że doszło do gwałtu, jest oczywiście niemożliwe dla ukraińskich kobiet” – podała organizacja w oświadczeniu dla Insidera.

Scanpix / Zdjęcie AP / Demonstracja przeciwko aborcji w Polsce

Ukraińscy uchodźcy w ciąży, którzy są zbyt daleko, aby zażywać pigułki aborcyjne, zostali zmuszeni do podróżowania do krajów, w tym Anglii i Holandii, aby poddać się aborcji medycznej, powiedział Women Help Women.

„Wyjeżdżają do obcego kraju, niektórzy z nich nie mają żadnej możliwości ekonomicznej, a jeśli mają szczęście uciec, mogą zajść w ciążę z rosyjskim gwałcicielem” – powiedziała Lois Frankel, Republikanka z Florydy. w wywiadzie współprzewodnicząca Demokratycznej Grupie Kobiet. „Co może być bardziej przerażające niż to?”

Hickson, dyrektor regionu europejskiego IPPF, powiedział, że aborcje były również ściśle kontrolowane na Węgrzech i Słowacji, gdzie uciekło również wielu ukraińskich uchodźców.

Według niej, w Polsce i na Węgrzech antykoncepcja awaryjna jest dostępna na receptę, ale jej uzyskanie może być bardzo trudne.

„Jest wielu lekarzy, którzy po prostu nie wypisują recepty lub bardzo utrudniają wypisanie recepty, albo słyszeliśmy nawet doniesienia o lekarzach, którzy twierdzą, że nie wolno im wypisywać recepty”, powiedział Hickson.

„Jest wielu lekarzy, którzy po prostu nie wypisują recepty lub bardzo utrudniają wypisanie recepty, albo słyszeliśmy nawet doniesienia o lekarzach, którzy twierdzą, że nie wolno im wypisywać recepty”, powiedział Hickson.

Dodała: „Kobietom jest to bardzo trudne i oczywiście dwa razy trudniejsze, jeśli przychodzisz i nie masz kontaktu lub nie wiesz, gdzie iść”.

Dla wielu ludzi wojna nie jest odpowiednim momentem na urodzenie dziecka.
Zapotrzebowanie na aborcję i antykoncepcję awaryjną nie ogranicza się do kobiet, które zostały zgwałcone.

Są też tacy, których życie zostało wywrócone do góry nogami przez rosyjską inwazję na Ukrainę i którzy nie czują się już w stanie począć.

Wielu może uważać, że wojna nie jest odpowiednim czasem na urodzenie dziecka. Mało tego, według doniesień trauma wojny sprawia, że ​​ciąża jest coraz trudniejsza.

Polscy lekarze twierdzą, że więcej komplikacji związanych ze stresem, przedwczesnych porodów i urodzeń martwych wśród ukraińskich uchodźców jest spowodowanych stresem wojennym i ograniczonym dostępem do opieki zdrowotnej, podała NBC News.

Scanpix Zdjęcie / Ciąża

Scanpix Zdjęcie / Ciąża

A na Ukrainie lekarz powiedział, że w tym roku w swoim szpitalu 50 proc. nastąpił wzrost przedwczesnych porodów z powodu „cierpienia psychicznego i fizycznego” spowodowanego wojną.

Demokratyczna Grupa Kobiet ma nadzieję „zwrócić uwagę” na ten problem

Demokratyczna Grupa Kobiet chce okazać solidarność z ukraińskimi kobietami, które potrzebują opieki w zakresie zdrowia reprodukcyjnego.

Frankel powiedział, że członkowie grupy rozmawiali o tym z sekretarzem stanu Antony Blinkenem. Teraz mają nadzieję „zwrócić na to uwagę”.

AFP/Scanpix Zdjęcie/Antony Blinken

AFP/Scanpix Zdjęcie/Antony Blinken

„Potrzeba świadczenia tych usług na całym świecie zostanie dostrzeżona, zwłaszcza na obszarach rozdartych wojną” – powiedział Speier.

Kwestia wolności reprodukcyjnej prawdopodobnie będzie miała znaczenie dla wielu Amerykanów w tym czasie, gdy potencjalne uchylenie najważniejszej decyzji Sądu Najwyższego w sprawie Roe v. Ogłoszono Wade.

Speier powiedział: „Wierzę, że w Stanach Zjednoczonych rośnie wrażliwość i świadomość na temat możliwej utraty prawa, którym kobiety cieszą się od prawie 50 lat”.

Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.