Litewski teatr po raz kolejny będzie gościł pokaz na festiwalu TheATRIUM

Międzynarodowy festiwal teatralny ATRIUM rozpocznie się w porcie w połowie maja i będzie trwał przez większą część czerwca. Po silnym ograniczeniu go przez ostatnie dwa lata, w tym roku festiwal rozkręca się pełną parą. Obejmuje intensywny tydzień poświęcony prezentacji teatru litewskiego oraz międzynarodowy program ozdobiony jasnymi i znanymi nazwiskami w Europie.

Ważne z humanistycznego punktu widzenia

„Nasz festiwal to teatr, wolność, wolny człowiek, ważne dla niego wartości” – powiedział Tomas Juočys, dyrektor Teatru Dramatycznego w Kłajpedzie, który jest organizatorem festiwalu. – Wojna w teatrze już dawno stała się tematem. Jakby się domyślać, teatry stworzyły ostatnio liczne spektakle na temat konfrontacji, wojny i podziału świata. Ale trudno było uwierzyć, że kiedykolwiek zorganizujemy festiwal w strefie działań wojennych. »

Dyrektor teatru przypomniał, że przez kilka lat wszyscy mówili, że trzeba pracować w ciekawych i niezwykłych okolicznościach, ale nagle stali się jeszcze ostrzejsi: że tylko Ukraina i Rosja są w stanie wojny. Na wojnie niewiele jest człowieczeństwa, a teatr zawsze mówi o człowieku i człowieczeństwie. Dlatego nasz głos musi być słyszany, ważne są wydarzenia, a festiwal jest ważny nie tylko dla rozwoju samego teatru i jego publiczności, ale także z humanistycznego punktu widzenia – życie toczy się, ludzie mają uczucia i je wyrażają. »

Na wojnie niewiele jest człowieczeństwa, a teatr zawsze mówi o człowieku i człowieczeństwie.

Hasło brzmi symbolicznie

W tym kontekście tegoroczne hasło Theivrium „Vivos Voco” wydaje się symboliczne – nawiązuje do „Pieśń na dzwon” Friedricha Schillera, napisanej w XVIII wieku. na końcu. Praca opowiada o trudnych narodzinach dzwonu, który wymaga dużej siły, jego pierwszym potężnym uderzeniu.

„Vivos Voco” („Wzywam żywych”) to tylko część zdania. „Wzywam żywych, grzebię umarłych” to częsty napis na penisie. – powiedział Gintaras Grajauskas, dyrektor artystyczny TheATRIUM. – Nie używamy drugiej połowy zdania, podpowiedź jest tak jasna. Ta pierwsza połowa frazy, która stała się naszym hasłem, pojawiła się na długo przed wojną, a potem została z nami połączona w dławiącej już pandemii. Myślę, że teraz, gdy wojna trwa, hasło to jest jeszcze bardziej aktualne. Wygraliśmy. Wierzę, że dzwon zwiastujący zwycięstwo ludzkości w końcu zostanie stopiony, podniesiony i zabrzmi.”

Najważniejsze wydarzenia z międzynarodowego programu

Współpraca kulturalna z Ukrainą stała się także potwierdzeniem życia w obliczu wojny. „Na pewno nie jest prawdą, że wojujące i atakowane państwo nie ma już kultury ani teatru – ma wszystko, ale trwa wojna i trudno im pracować i wystawiać. Możemy trochę wnieść swój wkład , aby strona działała” – powiedział T. Jučys o wywołanych wojną zmianach w programie festiwalu. Po tym, jak organizatorzy festiwalu pokonali wszystkie wyzwania logistyczne, międzynarodowy program „TheATRIUM” zaprezentuje spektakl w reżyserii Tamary Trunovej na podstawie sztuki „Bad Roads” Natalii Vorožbit. Powstał w Kijowskim Akademickim Teatrze Dramatu i Komedii na lewym brzegu Dniepru. Twórcza grupa tego spektaklu już na początku wojny otrzymała Nagrodę Tarasa Szewczenki – to odpowiada w znaczeniu naszej Litewskiej Narodowej Nagrody Kultury i Sztuki.

W części międzynarodowej programu będzie można również zobaczyć ostatni występ Alessandro Serry, Włocha z W.Shakespeare’a, który w zeszłym roku zachwycił publiczność festiwalu z mistrzowską precyzją. Po raz pierwszy przyjedzie Grzegorz Bral z polskiego teatru Pieśń Kozła z własną interpretacją Andronikus-Synecdoche Szekspira autorstwa Tito Andronicusa. Ponadto na festiwalu zostanie zaprezentowany „Wujek Wania” Oskara Koršunowa z gwiazdami teatru katalońskiego według A. Czechowa.

W tym roku w ciągu sześciu dni pokazu zaprezentujemy 13 spektakli.

Widzowie staną się ekspertami

Chyba największą nowością TheATRIUM w tym roku jest powracający gablota teatralna litewskiego teatru. To skoncentrowana prezentacja najnowszego litewskiego teatru przedstawicielom festiwali teatralnych z różnych krajów.

„W demokratyczny sposób dobieramy spektakle do spektakli. Zespół tworzą kadra teatralna z różnych dziedzin. Tym samym zachowujemy w ten sposób szerokie pole widzenia. Jednocześnie nie zapominamy, że Celem pokazywania spektakli jest sprzedawanie ich zagranicznym gościom na organizowanych przez nich festiwalach – powiedziała Kristina Žiogaitė, kierownik działu kulturalnego i służb publicznych. Ale według niej, nawet jeśli docelową widownią są goście zagraniczni, program Litewski Teatr Showcase jest zorganizowany w taki sposób, aby był łatwo dostępny dla naszej własnej publiczności: „W tym roku podczas sześciodniowego showcase zaprezentujemy 13 spektakli. Już teraz widać, że litewski teatr jest naprawdę interesujący dla widzów , bilety można kupić z wyprzedzeniem, bardzo się z tego cieszymy i zapraszamy do skorzystania z okazji, aby stać się ekspertami w dziedzinie teatru litewskiego.”

Przyjadą organizatorzy festiwalu

Pierwsza litewska prezentacja teatralna odbyła się w 2019 roku, w tym roku według K.Žiogaitė zorganizowanie było znacznie łatwiejsze niż wtedy. „Wszystko było wtedy nowe i nikt nie wiedział dokładnie, jak to ma wyglądać. Podpisano umowy i kilka teatrów koncertowało za oceanem, zapraszając organizatorów festiwali do odwiedzenia showcase’u, więc bardzo spójnie pracowaliśmy nad tegorocznym festiwalu, przygotowania rozpoczęły się we wrześniu ubiegłego roku, a do zagranicznych ekspertów wysłaliśmy bardzo wcześnie zaproszenia do udziału w pokazie, aby mogli zarezerwować niezbędne terminy. różne kraje świata – Francja, Włochy, Niemcy, Nigeria, Indie, Stany Zjednoczone, Serbia, Tajwan i gdzie indziej – powiedział przedstawiciel teatru.

Podczas drugiego zaproszenia do pokazu, z pomocą Litewskiego Instytutu Kultury, wirtualna prezentacja pokazu została zorganizowana przez litewskiego attache kulturalnego, który dzielił się informacjami swoimi kanałami. „Mamy teraz 43 zarejestrowanych zagranicznych reprezentantów, dokładnie to zaplanowaliśmy. Tak aktywne zainteresowanie ekspertów spektaklem cieszy, bo świadczy o tym, że litewski teatr jest znany i ceniony na całym świecie, a nasza praca ma sens. Cieszymy się na to i zapewniamy, że zagraniczni znawcy teatru w Kłajpedzie nie tylko zobaczą wielki teatr litewski, ale dajemy im możliwość poznania innych uroków miasta, miejsc kulturowych, dziedzictwa i oczywiście naszej natury” – podsumował K. .Žiogaitė.

Festiwal ATRIUM rusza 17 maja. Cały program festiwalu: www.theatrium.lt.


Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *