Ujawniono litewską drużynę kajakarzy i kajakarzy walczącą o bilety olimpijskie

23-27 sierpnia Cztery litewskie załogi wezmą udział w mistrzostwach świata w Duisburgu (Niemcy). Simonas Maldonis, Mindaugas Maldonis, Ignas Navakauskas i Artūras Seja wezmą udział w kajaku dwuosobowym na 500 m, M. Maldonis i Andrejus Olijniks wezmą udział w kajaku dwuosobowym na 500 m, Henrikas Žustautas i V. Korobov wezmą udział w kajaku dwuosobowym na 500 m, a A. Olijniks wystartuje na 1000 m . m kajaka jednoosobowego.

„Tylko jedna załoga może reprezentować kraj w tej samej imprezie na Mistrzostwach Świata. Dlatego o mistrzostwo Litwy walczy się nie tylko o medale, ale także o miejsce w kadrze narodowej. Faworytom udało się obronić tytuł i cztery załogi pojadą na mistrzostwa świata. na włączenie do programu zawodów slalomu ekstremalnego – powiedział Romas Petrukanecs, sekretarz generalny i trener Litewskiej Federacji Kajakarstwa. Stanie się to na Mistrzostwach Świata”.

W niedzielę kajakarze i kajakarze rozdawali medale na dystansie 200 m podczas mistrzostw Litwy.

Na starcie poszczególnych zawodów kajakowych stanęło wielu utytułowanych zawodników – zwycięzców igrzysk olimpijskich, mistrzostw świata i Europy. Artūras Seja został mistrzem Litwy, pokonując dystans w 36,5 sekundy. Ubiegłoroczny mistrz Ignas Navakauskas, który zajął drugie miejsce, stracił zaledwie 0,1 sekundy do zwycięzcy. Trzecie miejsce zajął Mindaugas Maldonis, tracąc do zwycięzcy 0,26 sekundy.

„Mimo, że 200-metrowy dystans stał się nieolimpijski, w zawodach rozgrywanych na Litwie nie brakuje emocji i zaciętych walk. Silnych i utytułowanych sprinterów na Litwie jest wielu, więc o zwycięstwie decydują zazwyczaj centymetry i ułamki sekundy. Tym razem udało mi się odzyskać tytuł mistrza Litwy i zrewanżować się Ignasowi za porażkę w tegorocznym Pucharze Litwy, gdzie również przegrałem zaledwie o jedną setną sekundę” – zadowolony ze zwycięstwa zwycięzca z 2018 roku. A. Seja, wicemistrz świata i Europy tej imprezy.

Henrikas Žustautas zdobył złoty medal mistrzostw Litwy na 200 m kajakiem. Mistrz pokonał dystans w 41,796 sekundy. i wyprzedził najbliższych prześladowców o ponad 2 sekundy.

„Uczucia do tego dystansu pozostają, mimo że nie ma go już w programie olimpijskim. Na tym dystansie odniosłem swoje najsłynniejsze zwycięstwa – złote medale mistrzostw świata i Europy. Tydzień temu zdobyłem też złoto w tej imprezie na Igrzyskach Europejskich. Dlatego jeśli kalendarz zawodów na to pozwoli, też tutaj chcę wystartować. Dodatkowo chcieliśmy pokazać młodym kajakarzom, jaki jest poziom międzynarodowych zawodów, ile pracy i doskonalenia wymaga walka z najsilniejszymi” – powiedział H. Žustautas.

Linas Bukauskas i Orestas Rimšas zwyciężyli w konkurencji kajaków dwuosobowych (35,52 s). Artūras Golovač i Ignas Serapinas zdobyli złoto w podwójnych kajakach (41,586 s).

Bardzo zacięta walka o złote medale toczyła się w konkurencji czteroosobowych. Rytis Bakas, Eligijus Bružas, O. Rimšas i L. Bukauskas pokonali najszybszy dystans w czteroosobowym kajaku. Dystans w 33,46 sekundy. zwycięscy mistrzowie pokonali swoich najbliższych prześladowców o 0,16 sekundy.

Czteroosobowy wyścig kajakowy wygrali Dainius Medekša, Adas Stefanovičius, M. Skarulskis i Kirilas Suchorukovas. Czterokrotny mistrz pokonał dystans w 38,9 sekundy. i pokonał resztę załogi, która zajęła drugie miejsce o 0,2 sekundy.
Gabriele Čerepokaitė była najszybsza w olimpijskim kajakarstwie kobiet na 200 m, przekraczając linię mety w 56,006 sekundy. W indywidualnych zawodach kajakowych Kotryna Glemžaitė została mistrzynią Litwy, pokonując dystans w 47,086 sekundy.

Rasa Vaičikonytė i Liucija Railaitė wygrały wyścig podwójnych kajaków (45,22 s). G. Čerepokaitė i Julija Jevtušenkaitė były niepokonane w konkurencji kajaków podwójnych (51,461 s). Gabija Atkočiūnienė, Agota Šolomovaitė, Ła Matulevičiūtė i Ieva Nekrošaitė jako pierwsze przekroczyły linię mety w czteroosobowych zawodach kajakowych (43,862 s).

Łącznie w Mistrzostwach Litwy wzięło udział blisko 200 kajakarzy i kajakarzy. Rozdali 33 komplety medali.