Tydzień Gastronomiczny na całej Litwie – barszcz prezydencki o nieznanych smakach

Jak wynika z komunikatu prasowego, będzie można poznać kulinarne historie lub wziąć udział w degustacjach, odwiedzając różne wydarzenia gastronomiczne organizowane w ramach Tygodnia Gastronomii, który odbędzie się w dniach 6–12 listopada.

Każdy wybierze wydarzenie, które mu się podoba. Organizatorzy zachęcają do pośpiechu z rezerwacją miejsc, gdyż ich liczba szybko się zmniejsza.

Powiedz mi, co jesz, a powiem Ci, kim jesteś

Muzeum Narodowe Pałacu Panów Wielkiego Księstwa Litewskiego zaprasza na dwie wycieczki tematyczne „Kuchnia panów – od codzienności do luksusu”, podczas których można poznać kuchnię Pałacu. Lordów i odkryj, jaką rolę pełniło jedzenie w pałacu, a jednocześnie w społeczeństwie.

„Wprowadzimy Państwa w starożytną kulturę jedzenia, związaną z władcami, a jednocześnie postaramy się wyjaśnić pochodzenie takich powiedzeń, które przetrwały do ​​dziś, jak np. „Powiedz mi, co jesz – ja „będę powiedz kim jesteś”, dlaczego mówi się, że jedno jedzenie należy dać przyjacielowi, drugie wrogowi itd. – powiedziała główna przewodniczka Laura Grybauskaitė.

Wielu będzie zaskoczonych, gdy pozna menu liderów. „Przykładowo istnieją zapisy, że na obiad Jagiełło podano 1 wół, 2 barany, 60 kur, 200 jaj, 3 litry masła, 3 litry kwaśnej śmietany, 4 gęsi, 4 koguty itp. To był tylko obiad dla jednego przywódcy.

W tamtym czasie żywność miała ogromne znaczenie nie tylko jako element niezbędny do przetrwania, ale także jako wskaźnik wyraźnego wykluczenia społecznego. Bardzo często nadmierna ilość jedzenia łączona była z manifestacją statusu społecznego – precyzuje przewodnik.

Na zakończenie wizyty na gości czeka krótka atrakcja: poproszono ich o obejrzenie, powąchanie przypraw i odgadnięcie, czym są. Innymi słowy, zdaniem L. Grybauskaitė, zwiedzający będą mogli sprawdzić, czy nadają się do pracy w roli szefów kuchni Pałacu Lordów.

Wycieczki odbędą się 9 i 11 listopada.

Od owsianki Guryev po barszcz prezydencki

Historyczna prezydencja Republiki Litewskiej w Kownie 9 listopada. zaprasza na wycieczkę opowiadającą historię „Od owsianki Gurjeva do barszczu prezydenckiego: opowieści kulinarne z pałacu prezydenckiego”.

Budynek Pałacu Prezydenckiego w Kownie ma ponad 170 lat. W tym okresie zmienił się niejeden mistrz podniebienia, podobnie jak świat gastronomii.

Aleja XIX w., koniec XX w. kiedy w pałacu rezydowali namiestnicy Kowna, pachniało migdałami, a języki gości pachniały owsianką Gurjev. W czasie I wojny światowej, kiedy w budynku mieściła się kantyna niemieckich oficerów i klub kasyno, na stole gościły tłustsze sznycle.

W tym czasie, gdy w latach 1918-1940 w pałacu osiedlali się prezydenci wraz z rodzinami – wybory gastronomiczne pałacowego szefa kuchni zostały ustalone i dostosowane do gustów ich rodzin – w palecie dań pojawiły się także proste barszcze czy latte. Jednak haute cuisine ujawniła się w całej okazałości podczas oficjalnych przyjęć prezydenckich, podczas których gościom oferowano menu składające się z od 5 do 11 dań.

Czy dzięki opowieściom gastronomicznym będzie można odkryć, co było oferowane podczas „faivokliokai”? Jakie produkty znajdowały się w piwnicy z alkoholami prezydenta? Jak na bankiecie trzeba było wiedzieć, której pani towarzyszyć będzie do stołu i z którą zatańczy po raz pierwszy. Przy jakich okazjach na stołach prezydentów serwowano prosiaka?

A na każdego przechodzącego czekają jeszcze ciekawsze historie pachnące kawą, cynamonem i wanilią!

Znajomość miliardów kuchni

„To będzie ekskluzywna, wyjątkowa i niepowtarzalna kolacja” – zaprasza Tomas Rimvydis, szef kuchni restauracji Ertlio namas.

6 listopada wraz z profesorem Rimvydasem Laužiksem przygotowuje wykwintną kolację, wypełnioną opowieściami o miliardach wpływów kuchni litewskiej. Klasztor Bazylionów powstał w Wilnie w XVII wieku.

„Zbliża się mroczny, spokojny i jednoczący czas poprzedzający wielkie zimowe święta – narodziny Chrystusa. Do degustacji wybraliśmy bazillionowe menu, gdyż wiąże się ono głównie z postem dania.

Kuchnia bazyliowa jest naprawdę nieznana, ciekawa i niepowtarzalna. Podczas kolacji będzie można nie tylko skosztować potraw przygotowanych na podstawie źródeł historycznych, podziwiać niezwykłe i ciekawe smaki, kolory i zapachy, ale także poznać dziedzictwo bazillionów, ich wkład w kuchnię litewską” – powiedział. T. Rimvydisa.

Znajomość kuchni bazillionowej czeka na Ciebie podczas kolejnego wydarzenia Tygodnia Gastronomii – edukacji poświęconej Petersburgowi. na rok Józefa. Przygotowali go A. Laužikienė i R. Laužikas.

„8 listopada W warsztacie kulinarnym ugotujemy miliardy dań z postnego menu XVIII-wiecznego klasztoru. Będzie to barszcz naciowy z „kolbami”. Podczas szkolenia nie tylko wspólnie ugotujemy to danie, ale też Wam opowiemy o kuchni i życiu codziennym milionów ludzi” – powiedziała A. Laužikienė.

Gdzie w Wilnie poczułeś zapach kawy?

Przewodnik Anželika Laužikienė zaprasza miłośników kawy i historii na wycieczkę „Kawa, kawiarnie, cukier i desery w Starym Wilnie”. Podczas niej opowie, kiedy i gdzie w Wilnie pojawiły się pierwsze kawiarnie, kto był największym miłośnikiem kawy, a kto w ogóle jej nie mógł pić. „Jeden przypadek jest szczególnie interesujący, bo słynny profesor Uniwersytetu Wileńskiego niemal otruł się kawą” – wspomniała A. Laužikienė.

Spacerując po starówce, uczestnicy wycieczki będą mogli zobaczyć miejsca, w których dawniej sprzedawano kawę lub gdzie znajdowały się najpopularniejsze kawiarnie czy słodycze.

A jakie smakołyki były wówczas najpopularniejsze i najsmaczniejsze? Ile kosztuje kawa i jakie zamienniki kawy wynaleziono? „Zaczynając więc od pierników, bobów i ciastek, przenosimy się także do świata czekolady, do słynnej fabryki Bunimovići „Viktoria”, której produkcja zdobyła złote medale na wystawie w Paryżu w 1900 roku. Kto jest teraz w tym budynku? I gdzie były sklepy tej marki? Dowiecie się wszystkiego, kiedy przyjedziecie na tę wycieczkę”, zaprasza A. Laužikienė.

11 i 12 listopada odbędą się dwie wycieczki.

„Czy Žemaitė była góralką?”

„Lubię powtarzać, że Poniewież to stary, dobry dębowy stół, ale nakryty obrusem, który wymaga specjalnych osobowości lub okoliczności, aby wydobyć i ujawnić siłę i urok dębu. Mamy nadzieję, że ten tydzień gastronomiczny zainspiruje gości miasta do przybycia zobaczyć innego Poniewieża – pamiętającego przemysłową przeszłość, nadającego sens epoce kulturalnej i rozwijającego różne pomysły kulinarne.

W mieście Poniewież wydarzenia „Tygodnia Gastronomicznego” staną się swoistym życzeniem zarówno społeczności miasta, jak i gości: „Poniewież, pyszne!” Cóż, mój zespół i ja pomożemy również podnieść prestiż miasta i stać się uczciwymi gawędziarzami dla głodnej publiczności. Tym bardziej, że ten rok 2023 jest dla naszego regionu wyjątkowy – 700-lecie Auksztoty” – mówi Miglė Gruzdenė, menadżerka restauracji Vasaris.

W tej restauracji 10 listopada o godzinie 18:00. odbędzie się kolacja degustacyjna „Was Žemaitė auksaitaite”.

„Zadając tak retoryczne i w dobrym tego słowa znaczeniu sarkastyczne pytanie, zaprosimy naszych gości do przeżycia kolejnej radości odkrywania: historii poprzez gastronomię. Kolację degustacyjną poprowadzi profesor Rimvydas Laužikos, badacz znanego dziedzictwa kulinarnego w kraju. To z nim poznaliśmy całą gastronomiczną zawartość tego obiadu” – wyjaśnia dyrektor restauracji Miglė.

Dania obiadowe opowiedzą historię czterech osobistości ubiegłego stulecia. Opracowując menu, musieliśmy długo analizować zarówno literaturę historyczną, notatniki znanych osób znajdujące się w funduszach archiwalnych, jak i źródła muzealne.

„To wszystko nadaje szczególny smak naszej teraźniejszości, bo tylko poznając swoje korzenie, można się rozwijać, dodawać nowoczesności tradycjom i rozwijać pozytywne zmiany”. Dla radości odkrywania gości wieczoru odłóżmy na bok retoryczne, ale istotne pytanie dotyczące kolacji – pisarka Žemaitė aukštaitė?” – intryguje kierownik restauracji.

Pan Gruzdenė był szczęśliwy, że kolacją degustacyjną zainteresowała się już grupa koneserów gastronomii, dziennikarzy i mieszkańców miasta. „Wszyscy są mile widziani, pospieszcie się i zarezerwujcie stolik na podróż do przestrzeni smaków dla smakoszy” – nalegała.

Gastronomiczna podróż pociągiem

Kolej wąskotorowa Aukštaitija, zwana po prostu Siauruks, połączona jest z „Tygodniem Gastronomicznym”, który szybko zyskuje na Litwie popularność. Wszystkich smakoszy z kraju i zagranicy zapraszamy na „wycieczkę gastronomiczną” po Siaurusie, od stacji wąskotorowej Panevėžys do Anykščiai, przejazd przez przystanki Surdegis, Troškūnai i Anykščiai oraz odkrywanie litewskiego dziedzictwa kulinarnego.

Podczas podróży z Poniewieża do Anykščias i z powrotem pasażerowie mogą delektować się wyjątkowym jedzeniem, deserami i napojami na stacjach kolejki wąskotorowej Raguvėlė, Surdegi, Troškūnai i Anykščiai. „Čičinska Kepsnio” i gotowanych przekąsek będzie można spróbować tylko w stolicy Aukštaitija.

Będzie można także zapoznać się z doznaniami gastronomicznymi przywiezionymi z Francji przez legendarnego reżysera Juoza Miltinisa, słynącego z gastronomicznego gustu – pasażerowie Siauruka będą mogli skosztować deseru przywiezionego na Litwę przez Maestro.

Trasa degustacyjna odbędzie się 11 listopada.

Degustacja w Château de Panemune

Na Zamku Panemune będzie można nie tylko zobaczyć piwnice z winami, ale także wziąć udział w degustacji win węgierskich. Dlaczego właśnie węgierski?

W 1597 roku Panemune kupił kupiec pochodzenia węgierskiego Janušas Eperješas, który przybył na Litwę za panowania Stefana Batora. Po uzyskaniu obywatelstwa litewskiego, po uzyskaniu szlachectwa, objął stanowisko agenta nieruchomości w Žemaitiji i poślubił szlachciankę Uršulė Gecaitė.

Po rozbiórce starego zamku murowanego zbudowano nowy zamek renesansowy. Uważa się, że budowę zamku rozpoczęto w 1604 r. według projektów holenderskiego architekta Petera Nonharta – jednego z najsłynniejszych architektów działających wówczas na Litwie. Według jego projektu zleconego przez wielkich książąt w XVII wieku. W pierwszej kolejności odbudowano także Pałac Zamku Dolnego w Wilnie.

Zwiedzających zapraszamy do zwiedzania starożytnych renesansowych piwnic z winami zamku, a ponieważ zostały one zbudowane przez Węgrów, 11 listopada organizowana jest degustacja węgierskiego wina, którą poprowadzi znawca wina Jūratė Sprindžiūnaitė.

Edwin Claye

„Praktykujący Twitter. Profesjonalny introwertyk. Hardkorowy znawca jedzenia. Miłośnik sieci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *