„Tadeusz Katelbach: otwarcie i potajemnie o polityce litewskiej”

Zapraszamy do lat 1934-1937. Książki polskiego oficera wywiadu i dziennikarza, który mieszkał i pracował w Kownie „Tadeusz Katelbach: otwarcie i potajemnie o polityce litewskiej” dostawa. Książkę wydało Centrum Wydawnictw Naukowo-Encyklopedycznych Litewskiej Biblioteki Narodowej Martynas Mažvydas.

Narodowe Muzeum Sztuki MK Čiurlionisa W historycznej prezydencji Republiki Litewskiej, ulica Wileńska. 33, Kowno, Czwartek 25 stycznia, godzina 17:00

Odwiedzający wydarzenie będą mieli doskonałą okazję do wzięcia udziału w dyskusji na temat niepublikowanych, tajnych raportów przechowywanych w polskich archiwach i opublikowanych w książce, zapoznania się z ich szczegółową wiedzą naukową i oceny jej na podstawie bieżących wiadomości. Wydarzenie zgromadzi profesorów Marka Jabłonowskiego i Joannę Gierowską-Kałłaur, którzy przyjadą z Warszawy, prof. Dr Andrius Vaišnys, dr. Ingrida Veliutė, prof. Juozas Skirius, wydarzenie będzie moderowane przez dr. Szymon Jazavita.

Po raz pierwszy przetłumaczono na język litewski dziennikarstwo i tajne raporty T. Katelbacha. Zebranie, przetłumaczenie i publikacja dokumentów w dwutomowym wydawnictwie przybliża czytelnikom okoliczności wewnętrznego życia politycznego i kulturalnego Litwy oraz stosunki między Litwą a Polską w XX wieku. w 4 dekadzie.

Rozgłos i reportaże oficera i dziennikarza polskiego wywiadu ujawniają język, który dominował w międzywojennym dyskursie politycznym na temat złożonych wyborów politycznych, wzajemnych relacji Litwinów i Polaków, kwestii Wilna i stolicy Litwy, armii litewskiej, gospodarki, dyplomacji, sławnych osobistości tamtego czasu.

Zbiór artykułów publicystycznych T. Katelbacha opublikowanych w dwutomowym wydawnictwie otwiera możliwość porównania i dostrzeżenia różnicy pomiędzy dokumentami tajnymi a artykułami wówczas publikowanymi publicznie.

Książka „Tadeusz Katelbach: Otwarcie i skrycie o polityce litewskiej” ilustrowana jest niepublikowanymi dotąd pracami z XX wieku na Litwie. Obrazy życia na Litwie w latach 40. XX wieku z archiwów polskich.

Podczas wydarzenia będzie można nabyć prezentowaną książkę.

Wydarzenie jest bezpłatne.

Dostępny dla osób z niepełnosprawnością ruchową (jest podjazd i winda).

Informacje można uzyskać pod nr tel. 8 37 20 17 78

Wydarzenie ma charakter otwarty, można filmować i fotografować. Biorąc udział w wydarzeniu, zgadzasz się na to, aby być widocznym na zdjęciach i filmach z wydarzenia oraz zostajesz poinformowany, że te zdjęcia i filmy mogą być publikowane publicznie.

Aiken Duartep

"Namiętny zwolennik alkoholu. Przez całe życie ninja bekonu. Certyfikowany entuzjasta muzyki. Fanatyk sieci. Odkrywca. Nieuleczalny praktyk twittera."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *